×
Mobilā versija
Brīdinājums +19.9°C
Leontīne, Lonija, Ligija, Leokādija
Trešdiena, 23. maijs, 2018
7. oktobris, 2016
Drukāt

Lielo elektrības maksājumu dēļ ražotāji varētu pamest Latviju (12)

elektribastabs_stradnieks

Uzņēmēji apgalvo, ka viņu konkurētspēja samazinās un iemesls tam ir nodokļu slogs, kā arī šogad krietni pieaugušie elektrības rēķini, līdz ar to par jaunām ražotnēm Latvijā uzņēmumu vadītāji runā atturīgi un vairāk lūkojas uz kaimiņvalstīm. Par to piektdien vēstīja raidījums “LNT Ziņas”.

Vairāki lielie ražošanas uzņēmumi sākuši pamest Latviju – ražotāji skatoties uz kaimiņvalstīm, kur esot labvēlīgāka nodokļu politika, par to šonedēļ Ministru kabinetu brīdināja ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens (V).

“Mēs esam nonākuši pie dārgākajām elektroenerģijas cenām Baltijā galalietotājiem, un tā ir viena fundamentāla problēma apstrādes rūpniecības attīstībā, ko mēs redzam ilgtermiņā. Lielā apstrādes rūpniecība pamet Latviju, piemēri jau minēti – “Metalurgs” ir pārtraucis darbību, “Cemex” varam minēt, ir dažādi celtniecības materiālu uzņēmumi, tas pats “Latvijas finieris” jau uzstāda savas ražotnes ārpus Latvijas, “Valmieras stikla šķiedra” Amerikā uzstāda savus uzņēmumus. Un viens lielais jautājums ir, ka industriālā cena elektroenerģijai ir par 50% lielāka, nekā tā ir kaut vai pieejama Viduseiropas industriālajiem ražotājiem,” norādīja Ašeradens.

Vairāki ministra minētie uzņēmumi, kuriem ir rūpnīcas arī citās valstīs, “LNT Ziņām” apstiprināja, ka ražošana Latvijā ir dārga. “Latvijas finiera” vadītājs atzina, ka paplašināšanās reģionā ir bijusi uzņēmuma plānos, taču izmaksu salīdzinājums noteikti nenāk par labu tam, lai veidotu kādu jaunu ražotni tepat Latvijā.

“Tā kā mēs attīstāmies reģionāli un šobrīd mūsu ražošana ir četrās valstīs, tad ir jāatbild uz jautājumu, veidojot projektus, skatoties uz izmaksām, kur ir plusi un kur ir mīnusi. Mums šī atbilde patiešām pastāv,” norādīja “Latvijas finiera” valdes priekšsēdētājs norādīja Uldis Biķis.

Savukārt “Cemex” komercdirektors Māris Gruzniņš teica, ka rūpnīca Latvijā slēgta, protams, netiks, taču tā jau ir kļuvusi nekonkurētspējīga. Rūpnīcu nevarot ielikt vagonā un kuģī un aizvest, bet tā jebkurā brīdī var tikt apturēta, līdz ar to vairs nebūs ne darba vietu, ne saražotās produkcijas.

Turklāt jau tagad Latvijas rūpnīcā saražotais cements vairs nav konkurētspējīgs, piemēram, Krievijas tirgū un esot bažas arī par Skandināvijas valstu tirgiem.

“Ja mēs kā lielie ražotāji saņemam tik lielus triecienus no gada uz gadu, ir mirklis, kad to vairs nevar. Mums pēdējo gadu laikā kopš 2008.gada elektrības cena ir palielinājusies trīskārtīgi – tas nav par 10-20%, bet par 300%. Viss, kas ir darīts, ir tikai likts slogs virsū, lai, visticamāk, pazeminātu mūsu konkurētspēju uz eksporta tirgiem. “Cemex” noteikti pie šādas situācijas nedomās par kādām papildus investīcijām nākotnē,” norādīja Gruzniņš.

Pēc jauno tarifu stāšanās spēkā šogad daudziem uzņēmumiem elektrības sadārdzinājums ir bijis ap 10%, bet atsevišķām rūpnīcām rēķini pieauguši pat desmitkārtīgi. Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras (LTRK) vadītājs atzīst, ka šāda tendence ir bīstama un burtiski vedot valsti bezdibenī.

“Ja šeit mēs ar nodokļiem, ar elektrības izcenojumiem esam nekonkurentspējīgi, tas nozīmē, ka ražošanas pārcelsies uz citām vietām,” LTRK valdes priekšsēdētājs Jānis Endziņš.

Uzņēmēju pārstāvji norāda, ka līdzīgas tendences vērojamas arī pakalpojumu sektorā, kā piemēru minot neseno paziņojumu par “DNB” un “Nordea” banku apvienošanos un lēmumu jaunās bankas centrālo biroju veidot Igaunijā, nevis Latvijā.

Uzņēmēji uzskata, ka ir pēdējais laiks mainīt valsts attieksmi pret ražotājiem, kas ir lieli nodokļu maksātāji. Ja tas netikšot darīts, uzņēmumu aizplūšana turpināsies, tāpēc jāmeklē iespējas uzņēmumiem sniegt atbalstu.

“Tas ir ļoti nopietns signāls valdībai, politiķiem, ierēdņiem, ka ir pēdējais brīdis kaut ko mainīt, vienīgais ceļš, ko te var darīt, ir meklēt papildu finansējumu valsts budžetā, kādā veidā nofinansēt, lai elektroenerģijas cenas būtu konkurētspējīgas,” saka Endziņš.

Pievienot komentāru

Komentāri (12)

 1. Lai trīsreiz nolādēts ir lellis Kampars, kura stulbums ir neaprakstāms un nodevība pret Latvijas valsti brēc pēc taisnīgas tiesas.
  Tieši šī monstra darbību dēļ Latvijā ir trīskāršojusies elektrības cena un tas ir noticis valstī, kurā lielāko daļu elektrības ražo hidroelektrostacijās, kuras dod vairākas reizes lētāku elektroenerģiju nekā, piemēram, Igaunijas elektrostacijas, kas dedzina brūnās akmeņogles.
  Šis idiots ir jātiesā par Latvijas valsts ekonomikas graušanu.

  • Ko var gribēt no valsts, kurā pie siles NOLIKTI leļļi, kuru galvenais uzdevums ir grābt no siles pēc iespējas vairāk un atdot izgrābto viņu ārzemju saimniekam.

 2. Veiksmes stāsts, ārzemju investori stāv rindā, lai naudiņu Latvijā ieguldītu!

  • Krīzi izraisija Kalvīša treknie gadi ar elektroenegijas tirgus nozagšanu un un trīs simtus tūkstošu Latvijas iedzīvotāju izsūtīšanu trimdā. Šoreiz Kalvītim uzdevums viekāršāks izsūtīt trimdā tikai dažus desmītus kohejistu, un pabeigt atdot lietuviešiem gāzes tirgu.

 3. Vai ..PREZIDENTS ..to zina..vai vins laikrakstus lasa.,cik liela vara vinam dota

  • =Valsts prezidentam ir tiesības sasaukt un vadīt ārkārtējās ministru kabineta sēdes, noteicot tām dienas kārtību. (LR Satversmes 46.p.) =
   Ja ir interese par valstī notiekošo. Ja nelīdz, nesaprot, negrib saprast =Valsts prezidents, kā arī Ministru prezidents vai ne mazāk kā viena trešā daļa Saeimas locekļu var prasīt, lai Saeimas prezidijs sasauc Saeimas sēdi. (LR Satversmes 20.p.) =un šos jautājumus risina sabiedrībai jēdzigā kārtībā.
   Ja interesē tikai pavargrāmatu reklāma un modes skates – tad nožēlojami un valstij jāiztiek ar kārtējo prezidenta izstrādājumu…

  • Vējonis arī ir izrādījies pamuļķis.

 4. ļoti sāp sirds, redzot kā Latvija iznīkst aprobežotu politiķu dēļ.Laikam vairs nav cerību,ka mūsu zemīte stāvēs uz stipriem pamatiem.
  Pašu kundziņi visu iznīcina.

 5. Lielākās rūpnīcas un fabrikas Latviju jau pametušas! To uzskaitījums vien aizņemtu pārāk daudz vietas!

 6. Es ceru, ka lielie uzņēmumi dodas prom kopā ar strādniekiem. Šeit lai paliek Latvenergo ar saviem sadales tīkliem. Tad varēs tos pensionārus ātrāk novest kapā.

  • Tapec jau liek mums segt uzdevumus ka nevar ražotai stradat dargo elektribu deļ , bet vai mes nabagi to pavilksim ?

 7. Kāda velna pēc tie uzņēmēji burās tais ražošanas izmaksu analīzēs. Labāk būtu pajautājuši mūsu valdības vīreļiem. Tie skaidri un gaiši pateiktu, ka Latvijā ir tie mazākie nodokļi, darba spēks tas lētākais, pēdējais laiks palielināt birokrātijas džungļus, un ieķīlāt visus īpašumus , ja pietrūkst kāds kapeiķis. Tak katram jāsaprot, nodokļu naudu valdības vīreļi spētu iztērēt lai arī cik vien tik liela būtu. Ne velti Latvijas banka kladzina, jo vairāk tērēsim, jo labāk dzīvosim. Un kā lai šādu patīkamu teicienu atstātu neizpildītu, tas tak būtu tik pat kā neievērot dieva baušļus.

Draugiem Facebook Twitter Google+