×
Mobilā versija
Brīdinājums +19.1°C
Emīls, Egita, Monvīds
Trešdiena, 20. jūnijs, 2018
10. decembris, 2015
Drukāt

Tevi vēro leopards, mednieks un medījums. Namībijas ceļojuma piezīmes

Foto - Karstens HeinkeFoto - Karstens Heinke
Uzziņai:

Lidojums: no Frankfurtes uz Namībijas galvaspilsētu Vindhuku turp un atpakaļ 600 eiro.
www.condor.com
Okonjimas rezervāts un "Okonjima Lodge" atrodas pusceļā No Vindhukas līdz Etošas Nacionālajam parkam, brauciens – 2,5 stundas.
Naktsmājas: "Okonjima Lodge" piedāvā dažādas iespējas no kempinglaukuma līdz luksusa villām.
"Plains Camp" piedāvā desmit dubultnumurus ar skatu uz dārzu vai desmit istabas ar skatu uz kalniem un krūmājiem. Cena vienam cilvēkam, sākot no 1630 N$, bērnam (7 – 16 gadi), sākot no 815 N$. "Luxury Bush Camp" – astoņas mājiņas afrikāņu stilā, kā arī kāzu numurs. Cena pieaugušajiem, sākot no 3520 N$, bērniem (12 – 16 gadi), sākot no 2350 N$.
Aktivitātes rezervātā: organizēts ceļojums pieaugušajam 385 N$, bērnam 195 N$, safari ceļojums ar džipu pieaugušajam 540 N$ , bērnam (7 – 16 gadi) 270 N$.
Ēšana: pusdienas pieaugušajam 150 N$, bērnam (3 – 16 gadi) 95 N$, vakariņas pieaugušajam 200 N$, bērnam 95 N$.
Kompleksie piedāvājumi: "Lielais Namībijas loks" 13 dienas, no/līdz Vindhūkai 1468 eiro 1 cilvēkam. "Namībijas augstākie punkti" 9 dienas no/līdz Vindhūkai 998 eiro cilvēkam. Ceļojums īrētā auto "Namībija uz savu roku" 15 dienas 955 eiro vienam cilvēkam. http://www.thomascook.de,
Uzziņas: info@namibia-tourism.com, www.namibia-tourism.com

10 N$ (Namībijas dolārs) – aptuveni 0,74 eiro.

Vairākums Namībijas leopardu un gepardu dzīvo privātu saimniecību zemēs gan kā mednieki, gan medījums. Viņu aizsardzību uzņēmusies organizācija “AfriCat”. Šis nodibinājums atrodas Okonjimas dabas parkā un kopš 1993. gada ir izglābis 1000 apdraudētu dzīvnieku.

Pērtiķiem patīk jokot. Viņi aizšķērso mums ceļu tieši pirms ieejas Okonjimas “Paviānu zemē”. Tomēr šajā 22 000 hektārus plašajā kādreizējo lauksaimniecību zemē Namībijas ziemeļdaļā (pusceļā starp galvaspilsētu Vindhūku un Etošas Nacionālo parku) par primātiem nebūs runa. Arī liellopu ganāmpulki te sen izzuduši.

– Gadsimtiem ilgi šeit viss notika mīļo lopu labā. Ne velti tuvumā esošo pilsētu vietējā valodā sauc “Skaistā trekno lopu vieta – Otjivarongo”, – skaidro mūsu pavadonis Fricis Kuršmans.

Viņa vācu vectēvs, būdams ķeizariskais mērnieks, 20. gadsimta sākumā ieradās tolaik Vācijas kolonijā Dienvidāfrikā un vēlāk te izveidoja karakulaitu audzētavu. Divu paaudžu Kuršmani iztiku pelnīja, pārdodot tālu izslavētās kažokādas. 70. gados, kad pasaules dzīvnieku aizstāvji sāka akcijas “Kažokādām – nē!”, Kuršmanu bizness sabruka. Vēl šodien savas ģimenes finansiālajā krahā Fricis vaino franču kinoaktrisi Bridžitu Bordo, kura tolaik bija dzīvnieku aizstāvju pirmajās rindās. Okonjimas īpašniekam bija jācīnās arī ar saimnieciskām problēmām un fermu nācās pārdot. Tomēr situāciju pavērsa sev par labu – savu zemi atvēlēja Āfrikas lielo kaķu glābšanai un nodibināja fondu “AfriCat”. Un tagad privātais rezervāts Okonjima galvenokārt ir leopardu un gepardu zeme. Līdz pašam horizontam plešas savanna. Zaļajā un pelēkajā ainavā vīd koši sarkani punkti – termītu mājas. Okonjima, atrodoties 1700 metru augstumā virs jūras līmeņa ar Omboroko kalniem dienvidu pusē un vareno Vaterbergu masīvu ziemeļaustrumos, valdzina ar savu kluso, majestātisko tāli. Zinām, ka te dzīvo daudzi jo daudzi lieli un mazi zvēri, nojaušam, ka te mūs gaida piedzīvojumi, un dodamies tālāk. Putni, kārpu cūkas, zebras, antilopes, ko jau redzējām garāmbraucot, liek nojaust, cik šīs sugām bagātās zemes miers ir mānīgs, jo galu galā šeit ir tikai viens jautājums – ēst vai tikt apēstam? Tomēr pat tie, kas atrodas barības ķēdes pašās beigās un kam nāktos bīties no vārgajiem cilvēkiem, šajā parkā tiek aizsargāti.

Mēs neredzam acis, kas vēro mūs. Bet gids, vārdā Previoss, tās jau sen pamanījis un pavēl mums klusēt. Viņš lēnām brauc tālāk un aptur busu pie krūma. Gida rādītājpirksts vērsts lejup. Kādus trīs metrus no mums guļ izskatīgs leopards un bauda pusdienlaika mieru, acīmredzot viņam ir gremošanas fāze. Jo tvirtais vēders liecina, ka viņš tikko ir paēdis. Previoss leopardu pazīst. Tas ir desmit gadus vecais Mafana. Kaķu aprindās – jau vecs kungs, tomēr šaubu nav – viņa zobi un acis vēl ir tādā formā, lai medītu un cīnītos. Kad 65 kilogramus smagais zvērs paceļ galvu, ieraugām kakla siksnu ar raidītāju. Ja tās nebūtu, mūsu gidam nāktos viņu meklēt ilgāk.

– Pētniecības nolūkos 15 no 35 leopardiem, kas dzīvo Okonjimā, ir pierīkots radioraidītājs. Lielākoties savainotie vai noķertie zvēri, kuri pie mums nonāk, pēc atveseļošanās tiek palaisti atpakaļ savvaļā. Ja viņi paliek ilgāk, kā Mafana, kurš deviņu gadu vecumā ar šautām brūcēm tika nogādāts Okonjimas klīnikā, viņi pierod pie cilvēku tuvuma. Normālos apstākļos šī uzticība varētu tikt pārprasta. Zvēri tiktu nolemti drošai nāve, – skaidro Prevs.

Mafana laiski viļājas un žāvājas, tad beidzot ceļas augšā un izrādās visā savā raibumotajā krāšņumā. Kādu gabaliņu parikšo un atkal apguļas, šoreiz šķērsām priekšā mūsu džipam, it kā gribēdams nogriezt mums ceļu. To, ka cilvēks spēj nodarīt ko ļaunāku par fotokameras troksni, viņš acīmredzot ir aizmirsis. Tas viņu atšķir no pārējiem sugas brāļiem, kuri katrās medībās riskē paši kļūt par medījumu.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+