×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.0°C
Dzidra, Dzidris, Gunita, Loreta
Svētdiena, 27. maijs, 2018
28. oktobris, 2016
Drukāt

Lielo kapu darījums: luterāņiem interesē zeme Imantā (21)

Foto no "Wikimedia Commons"Foto no "Wikimedia Commons"

Augšāmcelšanās luterāņu baznīca Lielo kapu teritorijā

Rīgas dome, piesaistot neatkarīgos ekspertus, noteikusi īpašumvērtību Lielajiem kapiem, ko apmainīt pret citu zemes gabalu lielpilsētā vēlas Latvijas evaņģēliski luteriskā baznīca (LEBL). Darījumam ir šķērslis – īpašumu līdz šim nav ļauts sadalīt, bet Lielajos kapos atrodas baznīca un vēl citas ēkas.

“Mēs saņēmām piedāvājumu uzsākt maiņas procesu. Piesaistījām vērtētājus, kas noteica 26 hektāru lielajam baznīcas īpašumam [22 ha vienā ielas pusē un 4 ha otrpus Senču ielai] tirgus vērtību – nedaudz vairāk par 300 tūkstošiem eiro,” portālam “la.lv” pavēstīja Rīgas domes Īpašuma departamenta direktors Oļegs Burovs.

Sarunas starp domi un baznīcu aizsākās pirms daudziem gadiem, laikā, kad baznīca īpašumu gribēja pārdot, kad tam bija augsta kadastrālā vērtība – 3,56 miljoni eiro (2,5 miljoni latu). Tad pašvaldībai darījums nav bijis izdevīgs. Pašlaik 22 ha kadastrālā vērtība noteikta 183 838 eiro apmērā, un pēdējos gados nav būtiski mainījusies. Valsts zemes dienestā skaidro, ka tas saistāms ar zonējuma maiņu, kad sākotnēji piemērota bāzes vērtība kā teritorijai, kurā ir iespējama apbūve, bet tad zonējums mainīts.

Pēc Burova stāstītā, luterāņiem ir īpaša interese par zemi Imantā, kur tā vēlas būvēt dievnamu, un pašvaldībai ir ko piedāvāt šajā Rīgas mikrorajonā. Pašlaik departaments ir sagatavojis vēstuli Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijai, aicinot atļaut sadalīt baznīcas īpašumu.

“Mēs varam īpašumus mainīt vai atpirkt, bet kas notiek ar ēkām Lielajos kapos? Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcija ir sniegusi atzinumu, ka īpašumu Lielajos kapos nevar dalīt. Mēs tomēr redzam, ka sadali varētu veikt. Esmu uzdevis uzrakstīt inspekcijai vēstuli. Ja viņi dos atzinumu, ka tas nav reāli, tad runāsim ar baznīcu. Teorētiski viss ir iespējams,” piebilda Burovs. Lielie kapi ir valsts nozīmes arhitektūras piemineklis, tajos ir memoriālas celtnes un apbedīti daudz izcilu cilvēku.

LELB pārstāvis, Rīgas Doma draudzes priekšnieks Kaspars Upītis portālam “la.lv” apstiprina, ka baznīcu interesē zeme mikrorajonos, ne Rīgas centrā. Baznīca šobrīd gaidot konkrētus piedāvājumus. “Mums vajag perifēriju, jo centrā mūsu baznīcu netrūkst. Mums ir problēmas ar jaunajiem mikrorajoniem, vietām, kur dzīvo daudz cilvēku. Mūsu mērķis ir visiem Rīgas iedzīvotājiem nodrošināt, ka viņiem uz baznīcu nav jābrauc uz centru,” saka Upītis, kura organizācijā vasarā notikušajā Sinodē lēma arī par baznīcas finanšu situāciju un nepieciešamību palielināt ziedojumus no draudžu locekļiem. Nākamgad baznīcai jāveic atlikušais kredīta maksājums, kuram līdzekļus iecerēts gūt arī no baznīcai ziedoto īpašumu pārdošanas, secināms no LELB publicētajiem dokumentiem.

Pēc Upīša teiktā, baznīcai ilgtermiņā Lieli kapi kā parks nebūs vajadzīgs, bet “mums būs vajadzīgas baznīcas, tāpēc mēs vienojāmies par darbībām, kas mūsu plānu nodrošina”. Lielo kapu teritorijā darbojas Rīgas Augšāmcelšanās luterāņu baznīca, kur daudzi draudzes locekļi bijuši izsūtīti, “nekādā veidā nevaram, negribam un nedrīkstam pieļaut viņu diskrimināciju, tāpēc draudzei tur ir jābūt”.

Sabiedrības kritiskie viedokļi par plānoto tramvaja līniju, kas varētu skart Lielo kapu teritoriju, un kas tautā jau guvis apzīmējumu “kapu tramvajs”, nemainīs baznīcas ieceri par īpašuma maiņu vai kādu īpašu nosacījumu izvirzīšanu pašvaldībai darījuma laikā.

“Mēs nevērtēsim, vai tramvajs pēc definīcijas ir labs vai slikts, tas nav baznīcas uzdevums. Vai tas ir dārgi vai lēti? Nav komentāru. Par to lai strīdas speciālisti. Mūsu viedoklis – ka pāri kauliem nedrīkst iet nekas – ir viennozīmīgs. Bet tajā pašā laikā mums ir ļoti liela pieredze kā šīs lietas sakārtot,” viņš atsaucas uz pīšļu pārapbedīšanu pirms pāris gadiem Jelgavā ceļa izbūves dēļ un publikāciju “Mirušie atrod citas mājas”. Viss esot noticis jauki, klusi, mierīgi.

Baznīcai līdz šim Lielo kapu teritorijas apkopošana gadā izmaksājusi ap 15 tūkstošiem eiro, kas organizācijai esot nopietna nauda. Sabiedrība prasa memoriālu un pieminekļu restaurāciju, bet par to, kā uzsver Upīti, ir jārūpējas valstij.

“Mums nesanāk pievērsties pīšļiem. Ilgtermiņā jā. Kad labklājība celsies un cilvēki sapratīs, ka arī parka uzturēšana ietilpst reliģiskās sajūtas veidošanā, tas notiks, bet tagad mums vienkārši nav resursu. Baznīcai tāpat kā valstij ir prioritātes. Diemžēl, Lieli kapi šobrīd nav mūsu prioritāte,” viņš piebilda.

Pievienot komentāru

Komentāri (21)

 1. Vai luteraani kluvusi par biznesmeniem un ir ar mieru laut trauceet mieru muusu dizgariem?Kauns,ka piederu luteraaniem.Bet ne jau visi,tikai tie,kam ir teiksana .Mees paareejie tam protesteesim.Varbuut vini nezin,kam tur ir atdusas vietas.

  • Mīļā Anda! Neprotestējiet, netērējiet laiku! Labāk paņemiet grābekli un patīriet teritoriju ij smukāk, ij naudiņa ietaupīsies LELB un varbūt nejutīsies tik spiesti iemainīt kapus, ij Jums veselība uzlabosies!

  • Jaut. vai patiešām jūs piederiet luterāņiem. Jo ja tā būtu, tad taču jūs priecātos, ka baznīcu var kļūt vairāk un tuvāk pieejamāk cilvēkiem.

 2. Labs raksts tiem, kas vēl šaubās par to, ka reliģija vislielākajā mērā un nospiedošā vairākumā ir bizness. Un jo mazāk tā izskatās, jo vairāk tas tā ir.

 3. Lūdzu atbildiet dižie komentētāji:
  a) Esmu ziedojies, lai uzturētu Lielo Kapu teritoriju
  b) Esmu piedalījies talkā Lielo Kapu teritorijas uzkopšanā
  c) Esmu organizējis talku Lielo Kapu teritorijā
  d) Esmu vācis ziedojumus Lielo Kapu teritorijas uzturēšanai
  e) Neko no augšminētā

  Interesanti cik procenti būs e) ? 100% 99% 98%… ?

 4. Cik ciniski ! Vai tad draudze nevar ņemt grābekli rokās un pastradat kapos ??
  Tā naudas kāre ir briesmiga. Kauns, ka piederu pie luteriem.

  • Un kad Jūs pēdējo reizi esat redzēts Lielajos Kapos grābjam lapas vai vācam ziedojumus kāda memoriāla atjaunošanai? Piedodiet, ja kļūdos par Jums konkrēti, bet mana pieredze liecina, ka lielākie mutes brūķētāji neatdara maku un neatrota piedurknes lai palīdzētu!

  • Jūsu komentārs norāda, ka nekad pa īstam nemaz neesat piederējis luterāņiem. Labākajā gadījumā tikai ar papīriem. Ja jūs no sirds piederētu luterāņiem, jūs priecātos, ka šīs maiņas rezultātā lielie kapi varētu tikt vairāk sakopti vēl kādos mikrorajonos varētu tikt uzbūvētas baznīcas, lai cilvēkiem nav jābrauc visu laiku uz Rīgas centru uz baznīcām, bet baznīca būtu tur pat mikrorajonā, mājas tuvumā.

 5. Latvijas luteraniem nauda vienmer ir bijusi prioritate.

 6. Vanags – mainu senču kaulus pret zemi:)))

 7. Nu nebutu isti taisnigi visu atbildibu par siem kapiem, kur atdusas cilveki, kas daudz paveikusi ne tikai baznicas laba, bet visasi Latvijai, uzvelt luteranu baznicai, kaut gan, gluzi be vainas ta nav. Ta tomer ir visas valsts problema. Andris Metra

 8. Neskaties uz maniem darbiem,klausies manos vārdos!Vecs citāts,vēl no agrajiem viduslaikiem.katoļu pāvesta domu pērle,kopā ar indulgenču pārdošanu…Kas tad ies uz to božņicu imantā???

  • Imantā IR draudze, kurai nav baznīcas. Nesaprotu, kur cilvēkos, (dīvaini, ka arī pašos luterāņos), rodas šis naids un cinisms, kolīdz runa ir par baznīcas īpašuma lietām. Jebkurš īpašums parasa kopšanu, kopšana prasa līdzekļus, bet līdzekļus, lai uzceltu baznīcu nevar saziedot vien, ar to nepietiek, tādēļ arī tiek pārdots vai mainīts nevajadzīgs īpašums. Par ko tāda brēka?

 9. Latvijas kāsēju baznīca

 10. LELB farizeju tipiskā andele mandele bez morāles un kristīgiem principiem.

 11. Baznicai nakamgad javeic Kreditmaksajums par ko tik vertigu, lai iznicinatu visu parejo?

 12. Dievs ir visur, tikai ne baznīcā. Rīgas centrā neko vairs daudz nevar nokāst, dodiet kapu baznīckungam lielāku draudzi un viņš maksās ar mūsu senču kauliem. Viņš, redz, ir Dieva vietnieks, viņam apgānīt kapus atļauts. Tas Kungs ir devis baznīckungiem, tas Kungs ir ņēmis latviešu tautiņai.

Draugiem Facebook Twitter Google+