×
Mobilā versija
Brīdinājums +24.3°C
Marija, Marika, Marina
Sestdiena, 21. jūlijs, 2018
7. novembris, 2016
Drukāt

RD skenē iespējamās apbedījuma vietas Lielajos kapos un sola ideju konkursu (5)

Foto - LETA. Kolāža - la.lvFoto - LETA. Kolāža - la.lv

Papildināts viss teksts.

Kultūras ministrija (KM), Rīgas dome (RD) un citas ar Lielo kapu nākotni saistītās puses nākamgad plāno izsludināt sabiedrisko apspriešanu par iespējamu piemiņas vietas izveidi to teritorijā.

Šāds lēmums paziņots pēc kultūras ministres Daces Melbārdes (NA) tikšanās ar RD vadību un Latvijas Evaņģēliski luteriskās baznīcas (LELB) pārstāvjiem, kurā pārrunāti iespējamie risinājumi Lielo kapu sakārtošanai līdz Latvijas valsts simtgadei.

Kapu sakārtošanas izmaksas varētu sasniegt ap 100 000 eiro, un daļa darbu jau sākušies, skenējot iespējamo apbedījumu vietas, stāstīja RD pārstāvji. Pēc pašvaldības vēstītā, Rīgas dome ir uzņēmusies teritorijas kopšanu, savukārt Kultūras ministrija plāno ieguldīt līdzekļus, restaurējot nozīmīgākos pieminekļus, kas Lielajos kapos uzstādīti Latvijas vēsturē nozīmīgām personībām. Lai izstrādātu Lielo kapu teritorijas turpmākās attīstības koncepciju, tiks izsludināts atklāts ideju konkurss.

Rīgas mērs Nils Ušakovs atkārtoti uzsvēra, ka iecerētā tramvaja līnija ies tikai pa Senču ielu, kapus neskarot, tomēr atzina nepieciešamību sakārtot kapu teritoriju. Pēc viņa vārdiem, piemiņas vietas izveide kopumā varētu prasīt 10 līdz 15 gadus.

LELB interesēs savukārt ir attīstīt draudzes Rīgas apkaimēs, tāpēc turpināsies sarunas par kapu vērtības – 320 000 eiro – kompensēšanu baznīcai, atzina LELB virsvaldes sekretārs Romāns Ganiņš. Tikšanās ar domes amatpersonām notiks 9.novembrī.

Ministrija ir apņēmusies nostiprināt aizsardzības mehānismus, lai nodrošinātu Lielo, Pokrova un Jēkaba kapu neaizskaramību, veicot papildinājumus Rīgas vēsturiskā centra saglabāšanas un aizsardzības likumā. Tādējādi neatkarīgi no kapu teritorijas īpašuma tiesībām tiks izslēgta iespēja Lielajos kapos veikt apbūvi vai citas darbības, kuru rezultātā pastāv kapu teritorijas samazināšanās risks vai tās funkciju maiņa.

KM un Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas (VKPAI) vadība tikušies ar “Lielo kapu draugu grupas” pārstāvjiem, kuri pauduši bažas par iespējamo apdraudējumu Lielajiem kapiem saistībā ar Rīgas domes iecerēm izbūvēt tramvaja līniju uz Skanstes rajonu. “Kapu draugi” pauduši rūpes par teritorijas sakopšanu, ko kavējot neskaidrā situācija ar īpašumtiesībām.

Aizvadītajā nedēļā, kad kapu sakopšanu jau pārņēma Rīgas dome, notika incidents – traktors sagrāva vienu no kapu pieminekļiem.

Pievienot komentāru

Komentāri (5)

  1. Senču ielā jāslēdz Atbildēt

    Lielo kapu restaurācijas ietvaros lūdzu slēdziet Senču ielu, jo tās vietā kādreiz bija kapi.

  2. ušakovu iestādīt Atbildēt

    Sava vectēva sādžā.

  3. Ja tikai D.Melbārde Laikmetīgās mākslas muzeja atkarībā no sponsoriem spētu tramvaja nelietderību šajā salīdzinot ar citiem Rīgas rajoniem novērtēt. Ļoti ilgi ministre klusēja, ļoti. N.Ušakova augstprātība, cinisms ir ļoti nepatīkama. 100 miljonu projektu Rīgai nevar izlemt tikai 34 deputāti ārkārtas sēdē.

  4. Paldies Kultuuras Ministrei Melbaardes k-dzei par stingro nostaaju un tautas aizstaaveesanu.Ticam,ka visiem kopaa mums izdosies.Negribaas ticeet,ka piemineklis tika sagrauts netiisaam.Peec taa,ka miitinaa pie kapiem atstaatas tika tikai degosaas sveciites,otraa riitaa tur bija pilns ar bundzaam un citu drazu.Kur pa nakti tas uzradaas,Tad Usakovam nebija kauns ,kapu aizstaavjus nosaukt par idiotiem.

  5. pans ar paņu …

Draugiem Facebook Twitter Google+