×
Mobilā versija
Brīdinājums +12.4°C
Līga
Piektdiena, 22. jūnijs, 2018
13. marts, 2012
Drukāt

“Lielo Kristapu” atklās ar spēlfilmu “Golfa straume zem ledus kalna”

lielais_kristaps_2012

Šogad nacionālais filmu festivāls “Lielais Kristaps 2012”, kas Rīgā un citviet Latvijā notiks no 10.aprīļa līdz 15.aprīlim, kinoteātrī “Splendid Palace” tiks atklāts ar režisora Jevgeņija Paškevica veidoto spēlfilmu “Golfa straume zem ledus kalna”.

Festivāla atklāšana būs vienīgais Latvijas un Krievijas kopražojuma spēlfilmas “Golfa straume zem ledus kalna” seanss, šodien žurnālistiem stāstīja festivāla direktore Ieva Romanova.

“Golfa straume zem ledus kalna” savu pirmizrādi piedzīvos Maskavas filmu festivālā un šis festivāls ir piekritis, ka filma vienā seansā tiek izrādīta Latvijā, nacionālajā filmu festivālā.

Spēlfilma “Golfa straume zem ledus kalna” ir pirmā Latvijas-Krievijas kopprodukcija kino jomā, un filmas režisors Paškevics ar šo projektu vēlējās pierādīt, ka Latvijā iespējams uzņemt multinacionālu un multikulturālu filmu. Spēlfilmas kopējais budžets ir pusotrs miljons latu. Daudz filmas tapšanā ieguldījuši privātie investori, kā arī finansējumu piešķīris Valsts kultūrkapitāla fonds un Nacionālais kino centrs. Krievijas Kultūras ministrijas solītais atbalsts ir aptuveni astoņi miljoni rubļu jeb 138 400 latu.

Spēlfilma “Golfa straume zem ledus kalna” tiek uzņemta krievu valodā pēc franču rakstnieka Anatola Fransa darbu motīviem. Filmā būs redzamas tādas pašmāju zvaigznes kā Olga Šepicka, Rēzija Kalniņa, Ģirts Ķesteris, Jānis Reinis, Uldis Dumpis, Pēteris Liepiņš, Vigo Roga, Regnārs Vaivars, kā arī Krievijas zvaigznes Aleksejs Serebjakovs, Ksenija Rappoport, Daņila Kozlovskijs, Anna Azarova, Jeļena Morozova, somu aktieris Ville Hāpasalo, kā arī igauņu aktieris Lembits Ulfsaks un lietuviešu Ļubomirs Laucavičus, Jekaterina Migicko un Vaida Butīte.

Filmas “Golfa straume zem ledus kalna” pirmā novele “Jūtu aberācija” tika uzņemta Rīgā jau 2000.gadā, bet otrā novele “Zaudējums” – Pēterburgā 2006.gadā, savukārt pēdējā noveles daļa “Bēgšana” tika uzņemta 2009.gadā Rīgā.

Nacionālā filmu festivāla “Lielais Kristaps 2012” laikā pirmizrādi piedzīvos vairākas filmas, kas tapušas pēdējo gadu laikā. Pirmizrādi piedzīvos arī režisores Ināras Kolmanes spēlfilma “Mona”, kas veidota vairāku gadu garumā.

Jau vēstīts, ka festivāla “Lielais Kristaps 2012” konkursam šoreiz tika iesniegtas 87 filmas, kas tapušas no 2009. gada līdz 2012.gadam un, kuru daudzveidīgais tēmu un žanru loks liecina, ka festivāla balvu pasniegšanas 25.jubilejas reizi Latvijā svinēs ar spēcīgu kino programmu.

Šogad festivālā būs skatāmas pēdējo divarpus gadu laikā pabeigtās filmas un pirmizrādes piedzīvos vairākas ilgi gaidītas spēlfilmas, kuru veidošanā ieguldīti teju desmit gadi.

“Lielā Kristapa” balvai pieteiktas 10 pilnmetrāžas un 13 īsmetrāžas spēlfilmas, 13 pilnmetrāžas dokumentālās filmas un 34 dokumentālās filmas garumā līdz 65 minūtēm, kā arī 17 animācijas filmas.

Balvu par mūža ieguldījumu šogad saņems kino režisors un scenārists Aivars Freimanis, kurš ir vairāk nekā 40 dokumentālo filmu autors, viens no starptautisku slavu ieguvušās Rīgas poētiskā dokumentālā kino skolas stila izveidotājiem un četru spēlfilmu – “Puika”, “Ābols upē”, “Dzīvīte” un “Ligzda” – autors. Freimanis par filmu “Puika” 1977.gadā saņēma pašu pirmo “Lielo Kristapu”, šo apbalvojumu viņš saņēma arī par filmu “Dzīvīte” 1989.gadā, bet filma “Ābols upē” ir iekļauta Latvijas Kultūras kanonā izcilāko mākslas darbu sarakstā.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+