×
Mobilā versija
Brīdinājums +26.3°C
Eduards, Edvards, Edvarts, Varis
Sestdiena, 26. maijs, 2018
22. oktobris, 2012
Drukāt

Lielražotājs ražo lētāk


Gata Šļūkas karikatūraGata Šļūkas karikatūra

Ap 1938./1939. gadu lauku saimniecībās elektrību ražoja VEF vēja ģeneratoriņš un problēmu nebija. Kur ir šī tehnoloģija? Patlaban nenormālus gigantus uzstāda. Vai neekonomiskā lielummānija?
 E. Pētersone Rīgā

 

Latvijas Vēja enerģijas asociācijas valdes priekšsēdētājs Paulis Barons teic, ka tolaik VEF ražoja 400 vatu (W) jaudas (0,4 kW) vēja turbīniņas. Šāda jauda atbilst spējai uzlādēt nelielu akumulatoru vai darbināt pāris kvēlspuldzes. Ar nosacījumu, ja pūš brangs vējš. Arī tolaik bijušas problēmas. 
P. Barons teic, ka patlaban var nopirkt arī šādas turbīniņas, tomēr to lietojums ir ierobežots elektrības parametru nesaskaņotības dēļ ar tīklu, kurā ir 220 voltu spriegums. “Šīs turbīniņas var izmantot no elektrotīkla ļoti attālās vietās minimālos patēriņa gadījumos. Piemēram, mobilā tālruņa uzlādēšanai, signāluguņiem, monitoringa sistēmām) vai īslaicīgai un pārvietojamai lietošanai, piemēram, uz jahtas. Turbīniņas ir padārgas,” skaidro eksperts.
 Lielās vēja spēkstacijas ar jaudu virs 5 MW uzstāda vējainās vietās – parasti jūrā – komerciālos nolūkos tāpēc, ka to ražotā elektroenerģija ekonomiski un ekoloģiski ir konkurētspējīga ar citiem enerģijas avotiem. Tā nav lielummānija, bet efektīva mēroga izmantošana. Arī lielsaimniecība ražo lētāku produktu nekā individuāls ražotājs.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+