×
Mobilā versija
Brīdinājums +10°C
Milija, Maiga
Pirmdiena, 25. jūnijs, 2018
27. janvāris, 2015
Drukāt

Par tautas vēlēta Valsts prezidenta institūtu (8)

Foto - LETAFoto - LETA

4. maija deklarācijas kluba valde uzskata, ka politiskās sistēmas reformu sagatavošanai un īstenošanai jābūt mērķtiecīgai un pamatotai, kuras sagatavošanas pirmais solis būtu esošās politiskās sistēmas trūkumu identifikācija, izvērtējums un analīze, kurā ņemta vērā gan iekšējā valsts situācija, gan tās starptautiskā un ģeopolitiskā situācija. Tikai pamatojoties uz to, varētu tikt piedāvāti pamatoti politiskās sistēmas reformu piedāvājumi.

Jautājumā par tautas vēlēta Valsts prezidenta institūta ieviešanu vēlreiz jāvērtē mūsu valsts, mūsu Eiropas Savienības kaimiņvalstu, arī citu Eiropas demokrātisko valstu pieredze, jābūt skaidram un akceptējamam mērķim, kādēļ šādi pārkārtojumi būtu nepieciešami, kā tie saistās ar prezidenta institūta un pārējo valsts varas atzaru kompetenci un funkcijām.

Latvijas pašreizējā politiskā elite līdz šim nav gribējusi un spējusi pienācīgi ierobežot un kontrolēt naudas izcelsmi un ietekmi vēlēšanās. Šādos apstākļos pastāv liels risks, ka par amatpersonu, kuras rokās koncentrētos īpaši liela vara, var tikt ievēlēta persona, kuras politiskā neatkarība būtu apšaubāma. Šādos apstākļos arī vēlēšanu rezultāti var tālu atšķirties no patiesās tautas gribas izpausmes. Tas viss radītu būtiskus draudus Latvijas drošībai.

Ņemot vērā minēto, 4. maija deklarācijas kluba valde šobrīd noraida priekšlikumu par visas tautas vēlēta Valsts prezidenta institūta izveidi, tai pašā laikā uzskatot par nepieciešamu turpināt analīzi un argumentētu diskusiju par valsts politiskās sistēmas demokrātiskuma un efektivitātes paaugstināšanu un nostiprināšanu.

Juris Karlsons, 4. maija deklarācijas kluba prezidents,
Juris Griķis, Latvijas Ordeņu brālības priekšsēdētājs

Pievienot komentāru

Komentāri (8)

 1. Vajag tādu neatkarīgu prezidentu kas spēj savaldīt un izmest miskastē korumpētās Vienotības bandītus kas strādā kā ASV marionetes pretēji ES un Latvijas pilsoņu interesēm.

  • Kas Tev leecies visvaldi, savas dusmas savaldi un Latvju tautu daljaas neskaldi … 🙂 Vienotiba neko silktu nav izdariijusi. Bet ko Tu visvaldi esi izdariijis Latvijas labaa???

 2. … LIEKAS, KA KADIEM BEZABRENE JAU IR SAGATAVOTS ISTAIS ‘MANDZURIJAS KANDIDATS’ …VP AMATAM !!!!

 3. Tipiski komunistu shljupsti, kuriem nav pacieshama nekaada tautas teiksana pie varas. Tos nesatrauc tas, ka mums skaitaas tautas vara. Tad ko, vispirms, ka te te demagoge, vajadzeetu izveerteet, lai so tautas varas atnemsanas faktu piefikseetu, ko te labaak ieviest, vai Z korejas, jeb savu saimnieku – krievijas modeli, kur runa 1, bet dara citu, kur deklareetais no esosa atskiras nereti pa visiem 180 graadiem.
  Bet ja pietureeties pie muusu Satversmee deklareetaa, kas vismaz formaali nav atcelts…., tad cita varianta, ka tautas veeleets prezidents, nemaz nevar buut. Pie reizes ari jaatgriez partokraatu atnemtaa iespeeja tautai pasai IZVIRZIIT sev velamus kandidatus, ko ir piesavinajies, visticamak Maskavaa seedosais visu partiju saimnieks, jo citaadak, tautai atmestais kauls…, tfu, velesanu skietamiba nenodrosina tautas iespeejas paust savu gribu, jo atliek tikai apstiprinat kada jau izveeleetos, tikai atmetot no tiem skietami lielaakos launumus.

 4. Pilnībā piekrītu. Jāiemācās pa priekšu ievēlēt Saeimu, tad varēs domāt par prezidentu. Mums jāsaglabā parlamentāra republika.

 5. Cienījamie kungi, gluži manas domas jūs izteicāt. Vēl jo projām Latvijā ir izteikta doma, kas prot taisīt naudu, neatkarīgi ar kādiem paņēmieniem, ir godājams cilvēks, un var pretendēt uz prezidenta amatu. Pie šādas cilvēku deformētas apziņas ievēletais prezidents var valsti novirzīt atkārtotas okupācijas virzienā, bet tikai mūsdienīgā izpildījumā, ar demokrātiju, cilvēktiesībām, nacminoritāšu un seksminoritāšu vārdiem uz lūpām. Tauta esiet modri!

 6. Jau atkārtojos, bet jādara, lai būtu tālāks ceļš uz attīstību.
  -Jāpiekrīt – par lielu naudu pat Grigule, par 100 gudrajām galvām jau šodien vairāk par zoo prezidentiem un Bērziņiem neiznāk – plus tie naudas koferīši par pirktajām balsīm. Prezidents ir jāvēl visas valsts deputātu sapulcei. Tas ir Saeimas, pilsētu un novadu deputātiem. Tur tā reklāma nestrādās, tik lielu baru par naudu neuzpirksi un ievēlētie deputāti ir tomēr ar zināmu godu un atbildības sajūtu par valsti. Tā vēlēt ir lētāk un drošāk nekā visu pilsoņu vēlēšanās ( neievēlēs Pampers… ) un arī slēgs ceļu tiem tumšajiem darījumiem Saeimas vēlētam prezidentam, kad neaprotami runā vienu un iznāk cits… Protams Saeimas deputāti tam nepiekritīs – tādas naudas iet garām un te jauns auto, un jauna pirts, un mīļākajai jauns brilijanta gredzens…
  Par kandidātiem protams izvirzīt laicīgi ar 10 000 pilsoņu notāru parakstiem – lai būtu nopietni. Nevis kaut kur klusi aizkulisēs pēdējā brīdī.

 7. Divas lietas, ko var izdarīt jau tagad – vēlēšanas Saeimā pasludināt par atklātām un prezidenta ievēlēšanai noteikt lielāku balsu skaitu, piem., divas trešdaļas deputātu /lai atkal nenotiek SC “puiku” sarunāšana/.

Draugiem Facebook Twitter Google+