×
Mobilā versija
+15°C
Mirta, Ziedīte
Piektdiena, 20. aprīlis, 2018
2. februāris, 2012
Drukāt

«Lielvaloda» pret «mazvalodu»


Pašreizējo jezgu ap krievu valodu es salīdzinātu ar maza zaķīša un liela dinozaura strīdu par to, kura no viņu valodām ir noteicošā.

 

Dinozaurs ir iebraucis zaķīša teritorijā, sāpīgi savainojis viņam ķepu, zaķītis kļuvis nespēcīgs, bet par galveno tā sauktā krusta kara sācēju tiek pasludināts tieši viņš – zaķītis. Dinozaurs – bez vainas. Un tā turpinās krievu ”lielvalodas” cīņa pret latviešu “mazvalodu”, un kaujas priekšgalā stāv Latvijas krievu “gada cilvēks”, avīžu galvenais varonis, goda un slavas bruņinieks, bet citiem vārdiem, “krusta kara” sācējs, nepilsonis ar kriminālu pagātni. Iedvesmu šajā karā dod spēcīgais lielās brāļu tautas atbalsts Latvijā un aiz tās robežām austrumos. Lielā krievu valoda nav tikai Puškina un kultūras valoda. Tā reizē ir arī iekarotāju, kolonistu valoda, kas vēstures gaitā ir iznīcinājusi daudzas mazo tautu valodas un turpina to darīt arī mūsdienās. Tā nebaidās ķerties pie rīkles arī lielu tautu, piemēram, ukraiņu un baltkrievu, valodām. Krievu valoda ar Latvijas krievu starpniecību sapņo “iefiltrēties” Eiropas Savienības oficiālo valodu pulkā. Krievu valodas lietotāju ambīcijas ir milzīgas.

 

“Pēc dažiem gadu desmitiem visa pasaule runās krieviski,” pareģo astrologs Pāvels Globa. Ar gariem zobiem, tikai galīgā nepieciešamībā vairākums Latvijas krievu piecieš iezemiešu valodu. Latvieši tagad dzīvo pilnīgā, visaptverošā krievu valodas un ideoloģijas okupācijā, vēl lielākā nekā PSRS laikā.

 

Lielveikalu avīžu plauktos lielās kaudzēs stāv avīzes, žurnāli krievu valodā, arī Krievijā drukātie preses izdevumi. (..) Raksta dažādi vēstures speciālisti, galvenā tēze, īsi izsakoties, ir, ka Baltija ir krieviem piederoša teritorija jau no seniem laikiem. (..)

Kabeļtelevīzijā no desmit kanāliem caurmērā viens ir latviešu valodā. Pārmērīgā krievu šovinistiskā propaganda ietekmē arī dažus latviešu žurnālistus, politologus u. c. Daži no tiem jau vismaz puskažoku ir apmetuši uz otru pusi. Kāds latviešu jauneklis publikācijā presē braši norāda, ka balsojis par krievu valodu. Veidojas tā saucamie “vispasaules pilsoņi” (..).

Ir tomēr arī daži pozitīvi signāli. Būdams laukos dzimtajā pusē, aprunājos ar kaimiņiem, radiem un secināju, ka daudzi latvieši tikai tagad nopietni interesējas par politiku, solās iet uz referendumu. To varētu nosaukt par jaunu politisko nacionālo atmodu lauku iedzīvotāju vidū. Tas ir apsveicami. Latviešiem kā jebkurai tautai konsekventi jāaizstāv savas nacionālās pamatvērtības. Jādara viss iespējamais, lai nepiepildītos P. Globas pareģojums, ka nākotnē “… visa pasaule runās krieviski”.

J. Fridrihsons Rīgā

 

Viedoklis

Kā pareģojumu vērtē Latvijas astrologi?

”Komentēt citu astrologu pareģojumus nav ētiski,” saka sertificēts astrologs Kristaps Baņķis. Tomēr piebilst, ka par pareģojumiem var spriest katrs pats pēc tā, vai ir piepildījušies iepriekšējie pareģojumi. P. Globa itin bieži pareģo dažādas katastrofas, taču ar piepildīšanos tā ir, kā ir. ”Pāvels Globa ir Krievijas astrologs, šovbiznesa pārstāvis, kurš ik pa laikam nāk klajā arī ar politiskiem pareģojumiem,” teic K. Baņķis. Viņu mēdz dēvēt par polittehnologu, tomēr, kādu spēli politiskajā arēnā Globa patiesībā spēlē, varot tikai zīlēt kafijas biezumos. ”Viennozīmīgi viņš ir gudrs. Uzlēca kā zvaigzne 90. gados,” teic K. Baņķis. Daži no P. Globas pareģojumiem, kas piepildījušies: PSRS sabrukšana, Černobiļas katastrofa, “Estonia” bojāeja, zemestrīce Armēnijā, Borisa Jeļcina demisija, Vladimira Putina nākšana pie varas, 11. septembra terorakts, iebrukums Irākā un noslēpumainā Sadama Huseina pazušana.

 

 

AIJA VOLKA

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+