Foto-LETA/AFP

Lielvaras vienojas par plānu Sīrijas krīzes risinājumam 0

Lielvaras sestdien, 30.jūnijā, Ženēvā panākušas vienošanos par plānu Sīrijas krīzes risinājumam, aicinot izveidot jaunu valdību bez pašreizējā prezidenta Bašara al Asada. Ženēvas konferencē līdz ar ANO Drošības padomes piecu pastāvīgo locekļu ārlietu ministriem piedalījās arī Turcijas, Kataras, Irākas un Kuveitas ministri.

Reklāma
Reklāma
“Zaļais kurss jau tepat pie sliekšņa.” Vai varētu aizliegt malkas, brikešu un granulu apkuri? 400
TV24
Uzņēmējs nosauc visbirokrātiskākās valsts iestādes, kuras būtu likvidējamas: Šādi es, protams, varu sev audzēt ienaidniekus 88
“Meita raudāja, zvanīja, nesaprotot, kur atrodas!” Šoferis Ogrē vienaldzīgi izsēdina 10 gadus vecu meitenīti nepareizā pieturā 71
Lasīt citas ziņas

Krievija un Ķīna, parakstot vienošanos, uzstāja, ka sīriešiem pašiem jāvienojas, kā tiks realizēta pāreja uz jauno pārvaldi, nevis jāpakļaujas diktāta no ārpuses.

Lielvaru ziņojumā Asads nav tieši aicināts atteikties no varas, taču virkne konferences dalībnieku uzsvēra, ka Asadam ir jāaiziet.

CITI ŠOBRĪD LASA

Vienošanos sestdien izdevies panākt, neskatoties uz pašu dalībnieku paustu sākotnēju pesimismu par Ženēvas sarunu iznākumu, ņemot vērā viedokļu atšķirību starp Rietumvalstīm un Ķīnu un Krieviju par to, kā izeigt vardarbību Sīrijā.

ANO un Arābu līgas īpašais vēstnieks Kofi Annans sestdien brīdināja lielvaras, ka tās būs daļēji vainīgas par jauniem upuriem Sīrijā, ja tās Ženēvā notiekošajā starptautiskajā konferencē par Sīrijas jautājumu nespēs rast vienošanos kā apturēt vardarbību.

“Tā būs Sīrijas tauta, kas būs galvenais upuris, un viņu nāve būs ne tikai slepkavu rīcības sekas, bet arī rezultāts jūsu nespējai atrisināt nesaskaņas starp jums,” sanāksmes sākumā valstu ārlietu ministriem paziņoja Annans. “Vēsture ir drūms tiesnesis un tā tiesās mūs bargi, ja mēs šodien nespēsim iet pareizo ceļu.”

Annans ierisinājis Sīrijā izveidot pagaidu valdību, kuras sastāvā ietilptu gan prezidenta Bašara al Asada atbalstītāji, gan opozīcijas pārstāvji.

Annana sagatavotajā projektā teikts, ka pagaidu valdībā iekļaujami Asada kabineta locekļi un opozīcijas pārstāvji, taču ne tās amatpersonas, “kuru klātbūtne varētu kaitēt pārejas procesam un apdraudēt valdības uzticamību vai arī iedragāt izlīguma centienus”.

Šis formulējums, kā atzīst diplomāti, paredz to, ka malā varētu tikt nostumts gan Asads, gan zināmi opozīcijas pārstāvji. Tomēr dokuments nesatur neko tādu, kas norādītu uz automātisku Asada izslēgšanu no spēles.

ASV valsts sekretāre Hilarija Klintone tieši paziņoja, ka Vašingtona nesaskata Asada lomu pārejas valdības sastāvā. “Asadam būs jāaiziet. Viņš nekad nesaņems daudzpusēju atbalstu,” norādīja Klintone.

Reklāma
Reklāma

Arī Francijas ārlietu ministrs Lorāns Fabiuss paziņoja, ka “ir skaidrs, ka Asadam ir jāatkāpjas”. “Nevienam pat prātā nenāk, ka Asads atradīsies jaunajā valdībā, tāpat, kā neviens nedomā, ka viņš spētu izveidot neitrālu valdību, kurā nevajadzētu iekļaut slepkavas”, sacīja Fabiuss.

Lielbritānijas ārlietu ministrs Viljams Hāgs skaidroja, ka panāktā vienošanās ir kompromiss, Krievijai pārliecinot citas valstis, ka būtu nepieņemami izslēgt kādu pusi no pārejas procesa.

Krievija ir ilggadīgs Sīrijas sabiedrotais un aizstāv Asadu, kaut arī attiecības starp Maskavu un Damasku ir palikušas vēsākas. Krievijas ārlietu ministrs Sergejs Lavrovs uzstāja, ka “pārejas process jaunas valdības izveidošanā tiks atstāts pašu sīriešu ziņā”.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.