×
Mobilā versija
Brīdinājums +26.0°C
Dzidra, Dzidris, Gunita, Loreta
Svētdiena, 27. maijs, 2018
24. augusts, 2014
Drukāt

Lielvārdē atrod ievērojamu Livonijas laika monētu krājumu (11)

Fotogrāfs Roberts Kaniņš. LNVM krājumsFotogrāfs Roberts Kaniņš. LNVM krājums

Depozīts ar Livonijas ordeņa valsts, Rīgas arhibīskapijas, Tartu bīskapijas, Anglijas, Zviedrijas, Gotlandes, Francijas, Vācijas un Galīcijas monētām (kopā 5397), atrasts Rīgas apriņķa Kokneses pagasta Kalnazveņģos 1964. gadā.

Mainot baļķi Lielvārdes senlatviešu koka pilij, karikatūrists Agris Liepiņš atradis vairāk nekā 100 Livonijas kara beigu laika monētu, aģentūrai LETA apstiprināja pats atradējs.
Liepiņš pastāstīja, ka vēsturisko atradumu viņš šonedēļ nodevis arheologiem.

Karikatūrists norādīja, ka monētas jāattīra no zaļā sūbējuma un jāizpēta numismātiem, lai konkrēti varētu noteikt to izcelsmi.

Otrdien, 26. augustā, plkst. 11 Liepiņš viesosies Latvijas Nacionālajā vēstures muzejā Brīvības bulvārī, bijušajās Latvijas Universitātes Vēstures un filozofijas fakultātes telpās, kur viņam par atradumu un tā nodošanu muzejam tiks pasniegts pateicības raksts.

Pievienot komentāru

Komentāri (11)

  1. Bišķi jocīgi tas skan, proti, izrādās ka karikaturists ir liels specialists monetārā vēsturē. Pat neattīrot zina kas tas ir. Tam kas bildē gan nav nekādā sakarā ar atrasto. Katrā gadījumā tur ir vairāki tūkstoši gabalu.

  2. Arī vulkānam Islandē ļoti latvisks nosaukums “Bar dar bunga” tāpat kā tūkstošiem citu pa visu pasauli izkaisītu topogrāfisku nosaukumu, piemēram pasaules svētais kalns Kailais, rietumsibīrijas plato Valdaja augstiene, pazīstama pilsēta Moskovija vai “mozās koujis” pilsēta, desmitiem pazīstamu upju nosaukumu Volga, Oka, Kūra u.t.t. Pat tādi vārdi kā “faraons” un “barons” nāk no latviskā “varons”, kā zināms sirmā senatnē varoņus apbalvoja ar ” viegli pārvaldāmām bagātībām (zemēm)”. Faraonu kapenes sastāv no divām telpām pirmās – “sērdabas” vai sēristabas un otrās sarkofāga telpas – “mastabas” vai mūžistabas. Pasaules vēsture ir stipri sagrozīta kopš Baala (baltā) vietā nāca Jahve.

    • Senie balti apdzīvoja teritoriju līdz šodienas Maskavai. Tātad, pēc Pūķina “Krimas loģikas”, krieviem būtu jāvācas prom tālāk uz austrumiem un jāatdod mūsu zeme.

  3. Par pliku paldies,atdot atradumu!

  4. Komentētāji, jūs nespējat saprast izlasīto? Tad labāk klusējiet, jo arī muļķi par gudru var uzskatīt, ja šis muti spēj noturēt. Tas, kas ir ilustrācijas bildē, nekādi neattiecas uz rakstā minēto atradumu, bet vnk ir smuka bilde. Kādā svešā īpašumā? Tur skaidri un gaiši uzrakstīts, ka savai pilij baļķi mainot atrada!!

  5. Paldies ka saglabāja un atdeva, bet par to, ka neatdeva 1964.gadā nenosodu. Dievs vien zina kur tās monētas būtu tagad.

  6. Vai par šādu atradumu slēpšanu kādreiz nedraudēja sods?
    Šaubos vai atradējs darbojās savā īpašumā.Ja citādi lai mana komentāra pretenziju gadījumā vaino neprecīzu informāciju,bet atrast ko sev nepiederošā īpašumā ir zādzība un rodas jautājums-kā reaģēIM,muzejs jau pateicību var izteikt,bet fakts paliek

Draugiem Facebook Twitter Google+