×
Mobilā versija
Brīdinājums +24.3°C
Marija, Marika, Marina
Sestdiena, 21. jūlijs, 2018
23. marts, 2017
Drukāt

Lielvārdes josta kā meditācija. Meistare mācīs, kā to aust bez stellēm

1. Stelles nav obligātas

1no3
Foto - Timurs SubhankulovsFoto - Timurs Subhankulovs
UZZIŅA

Meistaru skaits reģionos: Rīga - 27, Kurzeme - 42, Vidzeme- 54, Latgale - un Zemgale - katrā 21, Augšzeme - 2.

Piedalās 449 meistari, 63 no tiem vīrieši.

Piedāvātās prasmes: aušana 65; adīšana 29; dažādi rokdarbi 42; muzicēšana 26; ēšana, kulinārija 24; koks, pinumi 21; metāls, rotas 13; stāstniecība 12; āda 8; keramika 13; pirtis 4; tradīcijas 1; datortehnikas izmantošana 1; makšķerēšana 1.

Nākamās nedēļas nogalē, no 31. marta līdz 2. aprīlim, tautas lietišķās mākslas meistari, amatnieki, stāstnieki, tautas teicēji, muzikanti un dziedātāji 167 vietās visā Latvijā aicinās uz tradicionālo pasākumu “Satiec savu meistaru! 2017”, ko rīko Latvijas Nacionālais kultūras centrs (LNKC) sadarbībā ar Latvijas novadu un pilsētu pašvaldībām.

Kas tajos šogad īpašs? LNKC tradicionālās mākslas eksperte Linda Rubena stāsta, ka pirmoreiz parādījusies latviešu diasporas meistaru interese par dalību norisē kā sava veida saite ar Latviju. Ēdienu meistari piedāvās apgūt arvien garšīgāku un nemaz ne tik bieži baudītu cienastu gatavošanas prasmes. Vairāk nekā iepriekšējos gados parādījušās ar koka un metāla apstrādi saistītas lietas, un līdz ar to meistaru vide kļuvusi vīrišķīgāka. Lielā skaitā meistari piedāvās apgūt kā dažādu mūzikas instrumentu darināšanas, tā arī spēles prasmes.

Domājot par gatavošanos Latvijas valsts simtgadei, ko atzīmēsim jau nākamgad, “KZ” interesēja noskaidrot, kā 21. gadsimtā mūsdienu meistaru rokām top viens no latviešu galvenajiem, noslēpumainākajiem un svētākajiem simboliem – Lielvārdes josta. Vai arī mums katram ir iespēja pie tādas tikt?

Kā lai tiek pie stellēm? Tas šādā gadījumā iešaujas prātā ne vienam vien. Radinieku bērnam kristības, draudzenei kāzas… Gribas ko īpašu, ļoti personisku, modernu un tāpēc – autentisku. Bet stelles nemaz nav obligātas. Tālajā deviņpa­dsmitā gadsimta sākumā, kad meklējami Lielvārdes jostas pirmsākumi, senās latvietes tās auda bez stellēm.

Kam viss dzirdētais liekas intriģējoši, viena no iespējām ir meistaru dienās piektdien, 31. martā, doties uz Lielvārdi pie Edītes Kuzmanes, kura amatniecību izvēlējusies kā arodu, un tas ir arī viņas maizes darbs. Lielvārdē meistare dzīvo jau septīto gadu. Pirms tam, dzīvodama Ogrē, darbojusies lietišķajā studijā “Saiva” un strādājusi Ogres amatniecības vidusskolā par rokdarbu amata meistari tekstilmākslas nodaļā. Pārceļoties dzīvot uz Lielvārdi, abi ar vīru Maigoni Kuzmani, kokamatnieku, būvnieku, guļbūvju meistaru, iesaistījušies Lielvārdes Amatnieku brālībā un kopā ar to 2011. gadā pirmoreiz piedalījās pasākumā “Satiec savu meistaru!”. Pirmos divus gadus interesenti meistaru dienās viņus abus ar vīru varēja satikt Andreja Pumpura Lielvārdes muzejā, uzzinot daudz interesanta par tautas tērpa krāšņās detaļas vēsturi un noslēpumiem, iepazīt jostas darināšanas tehnikas paņēmienus. Tā Edīte Kuzmane ar dzīvesbiedru kļuva par Lielvārdes jostas popularizētājiem, kuri aicināja ikvienu cilvēku nākt un pamēģināt aust Lielvārdes jostu.

Meistaru dienās satiktie cilvēki ierosinājuši un devuši iedvesmu pēc tam turpināt jostas darbnīcas. Sākot ar 2013. gadu, ikreiz pēc meistaru dienām izveidojies audēju pulciņš ar sešiem līdz desmit cilvēkiem gan no tuvākas, gan tālākas apkārtnes, kas apguva latviešu arheoloģisko un etnogrāfisko jostu darināšanas dažādās tehnikas. Sākumā nodarbības notika Lielvārdes Amatnieku brālības nomātās telpās, bet šogad pirmoreiz Edīte Kuzmane interesentus pieņems savā mājas darbnīcā. Tā kā tajā viss vēl nav līdz galam iekārtots, šogad nodarbībā varēs piedalīties apmēram seši cilvēki, tādēļ vērts pieteikties laikus.

Tiesa, pirmos divus gadus meistare mācīja pēc pieejamās teorijas klasisko aušanu ar stellēm, bet tad notikusi viņas pašas “īstā sastapšanās” ar Lielvārdes jostu.

  1. Stelles nav obligātas
  2. Kā saprast, kad darināta?
  3. "Satiec savu meistaru!": aina Latvijas reģionu griezumā

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+