Meistare Edīte Kuzmane rāda Lielvārdes jostas senās darināšanas tehniku. Attēlā izmantotas arī jostas no Andreja Pumpura muzeja krājuma.
Meistare Edīte Kuzmane rāda Lielvārdes jostas senās darināšanas tehniku. Attēlā izmantotas arī jostas no Andreja Pumpura muzeja krājuma.
Foto – Timurs Subhankulovs

Lielvārdes josta kā meditācija. Meistare mācīs, kā to aust bez stellēm 0

Stelles nav obligātas
Nākamās nedēļas nogalē, no 31. marta līdz 2. aprīlim, tautas lietišķās mākslas meistari, amatnieki, stāstnieki, tautas teicēji, muzikanti un dziedātāji 167 vietās visā Latvijā aicinās uz tradicionālo pasākumu “Satiec savu meistaru! 2017”, ko rīko Latvijas Nacionālais kultūras centrs (LNKC) sadarbībā ar Latvijas novadu un pilsētu pašvaldībām.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
TESTS. Jūsu īkšķu novietojums, sakrustojot pirkstus, atklāj daudz par jūsu personību
Veselam
7 produkti, kas visiem šķiet veselīgi, taču patiesībā tādi nav 16
“Pasažieriem bez sejas maskas var tikt atteikta iekāpšana transportlīdzeklī!” Paziņojums autobusa salonā samulsina braucēju 55
Lasīt citas ziņas

Kas tajos šogad īpašs? LNKC tradicionālās mākslas eksperte Linda Rubena stāsta, ka pirmoreiz parādījusies latviešu diasporas meistaru interese par dalību norisē kā sava veida saite ar Latviju. Ēdienu meistari piedāvās apgūt arvien garšīgāku un nemaz ne tik bieži baudītu cienastu gatavošanas prasmes. Vairāk nekā iepriekšējos gados parādījušās ar koka un metāla apstrādi saistītas lietas, un līdz ar to meistaru vide kļuvusi vīrišķīgāka. Lielā skaitā meistari piedāvās apgūt kā dažādu mūzikas instrumentu darināšanas, tā arī spēles prasmes.

Domājot par gatavošanos Latvijas valsts simtgadei, ko atzīmēsim jau nākamgad, “KZ” interesēja noskaidrot, kā 21. gadsimtā mūsdienu meistaru rokām top viens no latviešu galvenajiem, noslēpumainākajiem un svētākajiem simboliem – Lielvārdes josta. Vai arī mums katram ir iespēja pie tādas tikt?

CITI ŠOBRĪD LASA

Kā lai tiek pie stellēm? Tas šādā gadījumā iešaujas prātā ne vienam vien. Radinieku bērnam kristības, draudzenei kāzas… Gribas ko īpašu, ļoti personisku, modernu un tāpēc – autentisku. Bet stelles nemaz nav obligātas. Tālajā deviņpa­dsmitā gadsimta sākumā, kad meklējami Lielvārdes jostas pirmsākumi, senās latvietes tās auda bez stellēm.

Kam viss dzirdētais liekas intriģējoši, viena no iespējām ir meistaru dienās piektdien, 31. martā, doties uz Lielvārdi pie Edītes Kuzmanes, kura amatniecību izvēlējusies kā arodu, un tas ir arī viņas maizes darbs. Lielvārdē meistare dzīvo jau septīto gadu. Pirms tam, dzīvodama Ogrē, darbojusies lietišķajā studijā “Saiva” un strādājusi Ogres amatniecības vidusskolā par rokdarbu amata meistari tekstilmākslas nodaļā. Pārceļoties dzīvot uz Lielvārdi, abi ar vīru Maigoni Kuzmani, kokamatnieku, būvnieku, guļbūvju meistaru, iesaistījušies Lielvārdes Amatnieku brālībā un kopā ar to 2011. gadā pirmoreiz piedalījās pasākumā “Satiec savu meistaru!”. Pirmos divus gadus interesenti meistaru dienās viņus abus ar vīru varēja satikt Andreja Pumpura Lielvārdes muzejā, uzzinot daudz interesanta par tautas tērpa krāšņās detaļas vēsturi un noslēpumiem, iepazīt jostas darināšanas tehnikas paņēmienus. Tā Edīte Kuzmane ar dzīvesbiedru kļuva par Lielvārdes jostas popularizētājiem, kuri aicināja ikvienu cilvēku nākt un pamēģināt aust Lielvārdes jostu.

Meistaru dienās satiktie cilvēki ierosinājuši un devuši iedvesmu pēc tam turpināt jostas darbnīcas. Sākot ar 2013. gadu, ikreiz pēc meistaru dienām izveidojies audēju pulciņš ar sešiem līdz desmit cilvēkiem gan no tuvākas, gan tālākas apkārtnes, kas apguva latviešu arheoloģisko un etnogrāfisko jostu darināšanas dažādās tehnikas. Sākumā nodarbības notika Lielvārdes Amatnieku brālības nomātās telpās, bet šogad pirmoreiz Edīte Kuzmane interesentus pieņems savā mājas darbnīcā. Tā kā tajā viss vēl nav līdz galam iekārtots, šogad nodarbībā varēs piedalīties apmēram seši cilvēki, tādēļ vērts pieteikties laikus.

Tiesa, pirmos divus gadus meistare mācīja pēc pieejamās teorijas klasisko aušanu ar stellēm, bet tad notikusi viņas pašas “īstā sastapšanās” ar Lielvārdes jostu.