×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.5°C
Vilis, Vilhelms
Pirmdiena, 28. maijs, 2018
23. septembris, 2013
Drukāt

Lielveikali attīstību ir panākuši uz ražotāju pleciem, uzskata “Zemnieku saeima”

LETALETA

Latvijā lielveikali, saņemot nesamērīgi lielu peļņas daļu, savu attīstību ir panākuši uz pamatražotāju pleciem, intervijā aģentūras BNS biznesa informācijas portālam “Baltic Business Service” sacīja biedrības “Zemnieku saeima” priekšsēdētāja vietniece Maira Dzelzkalēja.

 

Viņa uzsvēra, ka konflikts ražotāju un tirgotāju starpā nav viegli risināms jautājums. “Jau iepriekšējā piena krīzē redzējām, ka gala produkta cenas sadalījums starp primāro ražotāju, pārstrādātāju un tirgotāju ir neloģisks, salīdzinot ar citām valstīm. Mums tirgotājs paņem ļoti lielu daļu cenas – pusi vai vairāk nekā pusi, lai gan tam būtu jāpienākas mazākajai daļai. Tas līdz šim nav mainījies,”  teica Dzelzkalēja.

Viņasprāt, ir vajadzīga asa ražotāju un pārstrādātāju reakcija, un arī patērētāji šajā procesā varētu palīdzēt. “Domāju, ka lielveikali savu kapacitāti, savu attīstību ir panākuši uz pamatražotāju pleciem. Cik ilgi to var izturēt? Viņi gan uzsver, ka patērētāju vārdā gribētu samazināt cenas, bet viņi jau nesamazinās savu ienākumu proporciju. Šāda problēma ir līdzīga arī citur pasaulē, ka lielveikali un globalizācija ražotāju dzen strupceļā,”  atzina “Zemnieku saeimas” pārstāve.

Dzelzkalēja piebilda, ka Latvijā situāciju apgrūtina arī tas, ka tirgus ir mazs, lielveikalu ķēdes ir tikai dažas un līdz ar to konkurence nav tik sīva. “Tāpat to ietekmē tas, ka ir nepietiekama kooperācija un sadarbība pārstrādes jomā, kā arī laikam esam bijuši par vāju, lai pietiekami aizstāvētu un lobētu piena ražotāju intereses. Tomēr, ja zemnieki ir kooperatīvus attīstījuši un kooperatīvu daļa kopējā ražošanā ir liela, tad pārstrāde mums aizvien ir sadrumstalota. Problēma ir tā, ka šie vairāk nekā 30 piena pārstrādātāji ar lielveikaliem iet runāt pa vienam. Ja viņi ietu visi vai lielākā daļa kopā, manuprāt, sarunas ar lielveikaliem izvērstos pavisam savādākas, šobrīd neviens jau negrib pazust no veikalu plauktiem,”  teica Dzelzkalēja.

Viņa uzsvēra, ka risinājums būtu ciešāka pārstrādes sadarbība. “Viņiem beidzot jāsaprot, ka viņi ir uz viena kuģa, nevis viens pret otru. Protams, situāciju pozitīvi ietekmētu arī tas, ja patērētāji izteikti pieprasītu Latvijas produktus,”  atzina “Zemnieku saeima” priekšsēdētāja vietniece.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+