×
Mobilā versija
Brīdinājums +10°C
Milija, Maiga
Pirmdiena, 25. jūnijs, 2018
13. februāris, 2014
Drukāt

Liene Cipule: Vajadzīga tikai politiska griba pabeigt varas nomaiņu Latvijā (36)

LieneCipule

Autors: Liene Cipule, biedrības “Demokrātiskie patrioti” valdes priekšsēdētāja

“Lustrācija ir humāna, diskrēta procedūra sabiedrības un valsts turpmākas attīstības labā, dodot iespēju cilvēkiem, kuri sadarbojās ar čeku šantāžas, savas profesionālās darbības dēļ vai labprātīgi, atbrīvoties no padomju kauna krusta. Latvija ir vienīgā valsts postpadomju telpā, kurā šis jautājums nav atrisināts. Valsts pienākums ir šo iespēju pilsoņiem nodrošināt. Sabiedrības, kas nav attīrījušās, nav spējīgas būvēt no totalitārisma mantojuma patiesi brīvu, plaukstošu valsti, jo tās nomāc pagātnes rēgi un neizgaismotās padomju sistēmas ēnas.” L.Langa

Par PSRS pret Latvijas Republiku īstenotās agresijas, kuras rezultātā tika zaudēta Latvijas Republikas valstiskā neatkarība, publisku noliegšanu, attaisnošanu, slavināšanu vai ļaunprātīgu, rupju vai aizvainojošu apšaubīšanu varēs sodīt ar brīvības atņemšanu. To paredz Saeimas Juridiskajā komisijā otrdien, 11.februārī, galīgajam lasījumam atbalstītie grozījumi Krimināllikumā. Par VDK aģentu un informatoru pastrādāto pret Latvijas cilvēkiem klusēt, noliegt, attaisnot un aizvainojoši apšaubīt ir pieņemami un šķietami humāni?

Pirms pusgada kādā sarunā Saeimā man, toreiz Veselības ministrijas parlamentārajai sekretārei, kāds deputāts vicināja gar degunu žurnālu “Leģendas” ar izteiksmīgu pavadošo tekstu “Tos ārstus, kas nepamatoti ievietoja cilvēkus psihiatriskajās slimnīcās, tos ārstus vajadzētu sodīt! Atņemt viņiem sertifikātus un iespējas praktizēt!”. Kad uzdevu jautājumu – uz kāda pamata, ja jau neesam veikuši lustrāciju, un, vai to nevajadzētu darīt arī ar iekšlietu un tieslietu sistēmā strādājošajiem, atbildes vietā bija stingri sakniebtas lūpas. Šai sarunai turpinājuma nebija.

Jau 1996.gadā (piecus gadus pēc Latvijas neatkarības atjaunošanas) Eiropas Padomes Parlamentārā asambleja pieņēma rezolūciju Nr.1096 “Par pasākumiem bijušo komunistisko totalitāro sistēmu demontēšanai”. Rezolūcijas 9. punkts atzinīgi vērtē slepeno dienestu dokumentu publiskošana un 11.punkts norāda uz lustrāciju kā vienu no iespējamajiem risinājumiem. Jau toreiz Parlamentārā asambleja vērsa uzmanību uz to, ka neveiksmīga varas nomaiņas un pārejas procesa rezultātā demokrātijas vietā valstī valdīs oligarhija, tiesiskuma vietā korupcija, bet cilvēktiesību vietā – organizētā noziedzība. Cik precīzas gan mēdz būt prognozes! Latvija piedzīvo pilnu šo procesu gammu, Latvijas valsts stagnē uz kaimiņvalstu fona un Latvija ir vienīgā valsts, kur lustrācija nav veikta. Likumsakarības? Domāju – noteikti! Par to, ka mierīga līdzāspastāvēšana un sekmīgs pārejas process ir iespējams, nodrošinot taisnīgumu bez atriebības kāres, skaidri norādīja Eiropas Padomes Parlamentārās asamblejas rezolūcijas 3.punkts. Atliek vien brīnīties, kāpēc citkārt tik naskā sekošana Eiropā lemtajam, VDK aģentu nodarītā atzīšanai un izvērtēšanai, kā arī lustrācijas jautājumam, mūsu valstsvīri veltījuši pilnīgu ignoranci.

Šodien Saeima atkal negribīgi cilā sev tik neērto likumu “Par bijušās Valsts drošības komitejas dokumentu saglabāšanu, izmantošanu un personas sadarbības fakta ar VDK konstatēšanu”. Atkal ir iespēja daiļrunīgi izdebatēties, paspekulēt uz kāda jūtām, pamanipulēt ar faktiem, paskrāpēt pa sabiedrības rētām. Patiesībā ir jāizbeidz šīs māņu kustības, kas ilgušas vairāk nekā 20 gadus. Ir pienācis īstais brīdis konsekventi rīkoties un rast civilizētu, daudzās pasaules valstīs pārbaudītu un īstenotu veidu, kā pielikt punktu “čekas maisu” jautājumam, tos zinātniski pētot un publiskojot, savukārt sabiedrībai piedāvājot un organizējot vitāli nepieciešamo lustrācijas procedūru režīmu nomaiņas pabeigšanai, šajā jautājumā beidzot panākot gan tuvākās Baltijas valstis, gan citas bijušās Varšavas pakta valstis. Jāsaprot, ka mūsu dienās “politiskās gribas trūkums” nevienu nepārliecina, un politiķiem nāksies detalizēti skaidrot gan vietējā, gan starptautiskā arēnā, ko tas patiesībā Latvijas gadījumā nozīmē.

Šobrīd Saeimā ir nonākuši priekšlikumi iespējamai lustrācijai. Tos manā vadībā ir izstrādājusi biedrība “Demokrātiskie patrioti” un Saeimā iesnieguši un parakstījuši deputāti Inga Bite, Inga Vanaga un Dāvis Stalts. Šie priekšlikumi paredz iespēju personām, kuras sadarbojušās ar VDK jebkādā statusā, iesniegt Totalitārisma seku dokumentēšanas centram atzīšanās rakstu. Atzīšanās rakstā šīs personas norādītu sadarbības faktu, raksturu un laiku, kā arī izteiktu nožēlu par savu sadarbošanos ar okupācijas varu. Šāds atzīšanās raksts, būtu iesniedzams noteiktā termiņā, līdz 2015.gada 31.decembrim, un būtu simbolisks vēstījums par šīs personas vainas atzīšanu un nožēlu. Grozījumi arī paredz, ka to personu dati, kas veikušas lustrāciju, netiks publiskoti viņu dzīves laikā. Datus varēs publicēt 5 gadus pēc personas nāves. To personu datus, kas nebūs izgājušas šo atzīšanās procesu un kuru sadarbības fakts ar VDK būs nepārprotams, pēc 2015.gada 31.decembrim valstij būs tiesības publicēt noteiktā kārtībā. Priekšlikumi ir ļoti vienkārši. Jaunas institūcijas valstij nav jāveido. Termiņš ir saprātīgs un noteikumi – godīgi.

Tomēr ar šiem priekšlikumiem, ja tos atbalstīs Saeima, ceļš uz patiesi aptverošu sabiedrības lustrāciju un kolaborācijas analīzi tikai sāksies. Pilnvērtīgu lustrāciju var īstenot vien mērķtiecīgi pētot, vētot un analizējot visu sistēmu kopumā – VDK, izlūkdienestus, Literatūras pārvaldes, komunistu darbības valsts pārvaldē, izglītības, veselības un tiesu sistēmas specifisko darbību un pakļautību okupācijas laikā. Tas ir valstiski nozīmīgs uzdevums, kura jēgu nevajadzētu nonivelēt līdz “maisu nepilnajam saturam” vai vulgarizēt ar “raganu medībām”. Šāda, pozitīva, lustrācijas pieredze ir arī mūsu kaimiņvalstīm – Lietuvai un Igaunijai, kur lustrācija tika veikta vispār bez t.s. “VDK maisiem”.

Mēs esam sašutuši par to, ka vēl aizvien ir valstis, kas neatzīst Latvijas okupāciju, bet saglabājam mieru, kad mūsu valstsvīri un sievas nespējīgi plāta rokas pilnai varas nomaiņas pabeigšanai Latvijā. Faktiski mēs paši līdz galam neesam atzinuši savas valsts okupāciju, ja reiz nespējam veikt savā valstī lustrāciju jeb “valsts attīrīšanas procesu”, tā saglabājot iespēju vecās varas pārstāvjiem pārvaldīt mūsu Latviju oligarhu, tiesiska nihilisma, korupcijas un organizētas noziedzības vidē.

Pievienot komentāru

Komentāri (36)

 1. Varis, aktīvās rezerves virsnieks Atbildēt

  Re kas, kā viens mēs klusējam par ļoti svarīgu stukaču kategoriku – AKTĪVĀS REZERVES VIRSNIEKI. Tie ir visbīstamākie, visslepenākie. Vai par viņiem Latvija’palika kādas ziņas, ļoti šaubos, lai gan viņi bija Johansona štatos (tie, kuri strādāja, teiksim nosacīti – LABVAKARĀ, Cīņā, Padomju Jaunatnē, institūtos un citās svarīgās iestādēs. Viņi beidza čekas specskolas, piešķīra specpakāpi – leinants, nosūtīja darbā tautsaimniecībā, pats iekārtojās, ar savu vārdu (IEGAUMĒ _ tie nav 1. slepenās daļas darbinieki), sanēma algu un to aiznesa čekai un atdeva, vietā saņēma čekista algu. Viņam pieķīra pakāpes kartējās, pat līdz ģenerālim, viņi izpildīja vissvarīgākos čekas uzdevumus pagrīdē. Piemēram, bija uzbrukums milicijas dežūrdaļā Kuldīgā un Jaunjelgavā. Ir aizdomas, ka to izdarīja kāds pagrīdes čekists, lai gadījumā varētu Latvijā ievest prezidenta pārvaldi vai tml., ja sāktos viļņošanās, kā Čekijā, Ungārija bija vai paaugstināt attaisnot atsevišķu aktīvistu arestus, ka re, uzbrukumi padomju milicijai – versija – “nacioanālisti” uzbrūk.
  Varbūt, ka viņus var izskaitļot pētot medicīnas dokumentus, citus štata dokumentus, pētot citus materiālus, lietas …

 2. Liene, paldies tev par precīzu un principiālu viedokli. Ir problēmas – jāatceļ likums, kas prasa pierādīt sadarbību vai noliegumu tiesā. Tas nav iespējams, pat ja mūsu rīcībā būtu tā saucamās čekas agenta “darba lietas”un “personīgās lietas”. Proti, agents nodarbojas ar dezinformāciju, viņa vietā uzraksta ziņojumu pats čekists un dod parakstīt agentam, lai dabūtu un sadalītu naudu. Nevienu agenta ziņojumu līdz galam nevar pārbaudīt vai tas pareizs vai nepareizs, kādos apstākļos rakstīts utt. Protams, kaut ko varētu noprast, bet patiesība gulstas tikai uz ši stukkača sirdapziņu. Pat čekists, kuram stučīja agents, nevar pārliecināties par pilnīgu ziņojuma satura atbilstību īstenībai. Un mums tas nav jāskaidro – sadarbojās, informēja vai dezinformēja. Sadarbības fakta pierādījums ir vienīgais – kartiņa, taļāk neskaidrojam. Ja ir kartiņa un tā reģistrēta žurnālā – viss. Protams, citi dati, ir vai nav bijis agentu tīklā. Svarīgākais ir viens – jāatklā valstij, jāmnoņem no ši cilvēka aizdomas ēna, ka viņu turpina izmantot Krievijas spesdienesti. Ja ir pats izgaismojies un vai izgaismots – turpināt sadarbību ir bīstami. Krievijas specdienestiem var vienmēr atrunāties – es jau pieteicos, neko nevaru darīt, nevaru turpināt, mani izsekos SAAB un cietums. Kaut nav mums nekādu datu par ši vien vai otra cilvēka sadarbību, nav kartiņas, bet ja pieteiksies – būs sevi atbrīvojis no Krievijas specdienesta.Ir zinām, ka aģentam, ja nav izgaismots no čekas atpakaļceļa nav – piespiedīs darboties vai izrēķināsies. Tikt vaļā var tikai piesakoties, ka bija darīšanas, ka man lika priekša sadarboties, kurš čekists konkrēti utt. Nekādu tiesu cirka – kā tiesa, tā nav sadarbojies. Pat zirgs smejas.

 3. Tu esi gudra un pareiza sieviete un tādus cilvēkus vara necieš. Nebaidies no nomelnošanas un pazemošanas, stāstīs – raujas pie varas, pie siles, neprot dzīvē atrast vietu, iet partijā un cenšas tikt pie varas utt., un tā jpr. Pāsi pie siles un domā, ka tā pieder tikai viņiem, viņi tie gudrie un varenie, var aplaupīt tautu un rokas mazgāt nevainībā.

  Varu vienreiz par visem laikiem jānomaina, jāmaina “jūrmalģeitas” tipa pārvaldības sistēma. Apvienojiet vairāk “pareuzos” cilvēkus. Nav tik vienkārši, tos ir jāatrod.

 4. Latvieša kā indivīda izdzīvošanas mehānisms bija un ir otra latvieša nīšana, tā sevišķi uzskatāmi tagad redzama redzama saeimā .Vēsturiski raugoties latvietis pielienot jebkuram okupantam (krievam vai vācietim) nodeva iznīcībai savu tautas brāli un kuru bija ,,zobs,, par kaut ko .Tādu piemēru ir tūkstošiem,tāpēc tādas tautas un viņas valodas izzušana ir likumsakarīga.

 5. Sho valsti vada i.partijas seretari,un KGB,un vini mierigi shepte pa eiropu!

 6. Lūk ko, par mums rakstīs nākošās paudzes. #suverenitate
  Latvijas teritorija gadsimtos, bija zem dažādu reliģisku, vai etnisku grupu pārvaldes, okupācijas, ja vēlaties.
  Laiki atšķīrās, klaušu apmēros un varnešu attieksmē pret, ar klaušām apliktajiem.
  Vissmagākā izradījās, pēdējā, latviešu okupācija 1991-2014, kad Latvija zaudēja pusi darbaspējīgo, jo 14 klaušās, maksāja vairāk par 80% no “ražas”, ar kurām, atšķirībā no citām varām, vienlīdz nežēlīgi aplika, kā sveštautiešus, tā arī savus, bijušos tautiešus.
  Laiku iespējams, vēsturnieki vēlāk nosauks, par Latvijas demonu krātijas periodu..

  Edvīns Puķe
  Suverenitāte

 7. Dzelžaina taisnība un nav nekāda saprātīga attaisnojuma šī procesa tālākai norakšanai1

 8. Ivaram Graudumam pietiek ar šīm partijām,šo valdības komiteju un šo partiju virzītajiem kandidātiem!

 9. mēs esam briseles okupēti,SVF un PB ārprātīga okupācija ar tās bezseguma naudu un pavēlēm,kura iznīcina tautu un atbrīvo tās teritoriju kaut kādiem militāriem mērķiem,pretīgi!
  kamēr būsi šai sapuvušajā monstrā ES,tikmēr tikai grimsim,pēdējais laiks šīs važas nomest!

 10. Nav valsts veidotajos pamatos iestrādāta tās politiskās gribas iedīgļi. Tādēļ, kur lai tā rastos.

 11. Latviesu tajos maisos ir ap 30%…

 12. Vai šī varonīgā kundzīte, margināle bite un stalts, kas tālāk par vidusskolu nav ticis, apjēdz, ka VDK kartiņas nav pierādījums, lai personu apvainotu sadarbībā?
  Šajās kartiņās nav pat parakstu, vienīgi uzvērds, vārds un tēva vārds.Tur varbūt ir desmitiem jānu bērziņu un pēteru kalniņu. Kurš tad būs tas īstais- viņu parakstu tur nav.
  Kundzītei vajadzētu vispirms noskaidot situāciju, un tikai pēc tam spriedelēt par lietām, no kurām pati neko nejēdz.
  Tik aprobežotus cilvēkus nevar laist pie varas.

  • Pēc Jūsu pareizrakstības jūtu, ka neesat beigusi vidusskolu. Taču izteikties gribat. Lienei Cipulei pilnīga taisnība. Ceru, ka viņa un “demokrāti”izveidos savu partiju, lai vēlētājiem tiešām būtu cerības, ka valstī tiks izstrādāti nopietni likumi, ka neviens neko nevarēs lobēt un ielobēt, ka katrs ierēdnis un valsts amatpersona ar likumu būs atbildīgi, lai valstī nenotiktu valsts mantas izlaupīšanas, izšķērdēšanas. Pagaidām likumi nestrādā nevienā sfērā. Atšķirībā no “kristas” I.Vanagai, I.Bitei ir labas izglītības. Par Staltu nezinu, bet katrā ziņā tas, par ko viņš runājis, liecina par izglītota cilvēka rīcību.

   • Mērij, 74.gados biju Beļģijā un arī Latvijā. Pārbaudīju== manas kartiņas nav Dokumentācijas centrā, kaut es darbojos KGB.

  • Vaitrāk jau gan izskatās, ka nejēdzat tieši jus! Vai varbūt arī nevēlaties jēgt? Runa ir par to, ka būs legāla iespēja katram nožēlot savus grēkus..

  • Vai cipules un stalti maksās kompensācijas par goda un cie’ņas aizskaršanu tiem stukačiem, ja viņiem nevarēs pierādīt sadarbību ar čeku?
   Latvijā pamestie VDK materiāli ir speciāli atstāti, lai saplēsinātu savā starpā latviešus. Krievi jau tajos maisos nav.

 13. LATVIJAS KĀRKLU KRIEVU VALDĪBA – LATVIEŠU NĀCIJAS KAPRACIS ….

 14. šis jautājums aktualizējies nevis vēlēšanu tuvošanās dēļ, bet gan tādēļ, ka ierobežojumi čekistiem kadidēt vēlēšanās likumiskā kārtā izbeigtos šā gada maijā. tādēl likumu Saeima sāka skatīt un to “atvēra”, lai ierobežojumus saglabātu/nesaglabātu. šobrīd balsojums ir par ierobežojumu saglabāšanau

 15. Kā tas iznāk – Eiropas parlaments par lustrāciju – to var neievērot, par .. laulībam un tamlīdzīgi norādījumi tiek izpildīti obligāti un ātri.

 16. jebkuri politiskie viedokļi par “čekas maisiem” pirmsvēlēšanu laikā skan pliekani.. pēc vēlēšanām šīs tēmas pazūd kā nebijušas… līdz nākamajām vēlēšanām

 17. Lustrācija ir jāsāk ar tiem pašiem,kas šobrīd ieņem valsts augstus amatus un sēž arī Saeimā no AP laikiem. Neaizmirsīsim, ka čeka darbojās kompartijas vadībā un ikviens biedrs,nerunājot par sekretāriem,bija čakli darboņi…

 18. Mums latvieshem ir 3 partijas: Vienotiiba, Nacionalaa apvieniiba un ZZs. Ar taam pietiek. Lai Cipule paliek majaas un audzee gjimeni un beernus. Lai neskalda latvieshu sabiedriibu!

  • Graudums varbut pats pasēdētu mājas un pierādītu ka ir ists tēvs

  • “Vienotība” NAV latviešu partija. Absolūti lielākās domas tai ir par Eiropu, nevis Latviju un latviešiem

   • Vienotība ir ārvalstu veidojums, jo tās dibinātājs Repše koppā ar Dombrovski stažējās ārzemju Ziemeļamerikas kvantu slepenā minstitūtā. Dombrovskis privāti viesojās ASV pie Sarosa. . Man ir zināmas lietas , kuras pierāda 100% saistību ar ārzemēm. Man pateica , ka esot pāragri tos publicēt. Vienotībā , kopā ar RP, NA tikai dažiem līderiem ir teikšana par valsti, bet pārējie ir pelēkais atlikums. Pienāks laiks un tauta tiesās līdz 7. paaudzei. . Savādsāk nenotiks šķistīšanās.

  • Tev laikam ir liela cemme uz gudrām sievietēm. Tas tāds vīrieša mazvērtības komplekss, no kura jācenšas tikt vaļā, ja ir vēlēšanās komentēt portālos.

 19. UN DEKOLONIZĀCIJU NEVAJAG???

 20. Vajadzētu izkastrēt runci, viņš par daudz lustrējas ar kaķenēm.

 21. Lustrācija = kastrācija – vai tas nav viens un tas pats?

 22. Bijušie čekisti pārkrāsojušies un pārkvalificējušies no sociālistiskā darb varoņiem un komunistiskā darba triecienniekiem par kapitālistiskā darba varoņiem ,precīzāk par kapitālisma haizivīm ar vēl asākiem zobiem kādi tie bija kalpojot čekai.Tagad šai šlakai,izdzirdot par lustāciju, paliek lustīgs prāts par jauni iniciatīvu ko muļļās tā pat kā perambulu.

 23. TIKAI…..”Tālumā, kur dzintara jūra / Skumju pilna un pelēka šalc, / Dzīvoja reiz meitene mīļā,
  Kurai vien mana dziesma lai skan.- / O, o, o, tikai no tevis nav vēstules,
  Tikai no tevis tās gaidu es, / Tikai no jūras man sveicienus kaijas nes.”

 24. Manupārt, lustrācija (ak, kas par vārdu!) nu gan nav tas, kas nu tagad obligāti būtu nepieciešams. Ja kāds tik dikti grib lustrēties, lai pieliek lustru pie gultas naktī. Lai paskatās, kāds pats izskatīsies no rīta. Un tad redzēs, vai vēl gribas lustrēties.

 25. Ierosinājums un rakstā izteiktās domas ir ļoti aktuālas. Tikai nevaru stādīties priekšā, kur varētu rasties (politiskā) griba šodienas varas partijām, kuru vidū ir daudzi ekskomunisti, šādu likumu pieņemt. Tas nozīmē, zāģēt zaru, uz kura paši ir bezgala ērti uzrausušies.
  Mums taču pat valsts prezidents ir bijušais sarkano fašistu režīma vadošs darbinieks.

  Otrs aspekts – diemžēl, šodien paceļot šo jautājumu mēs šaujam kājās latviešu partijām, vienlaikus nenovēršami stiprinot interfrontes SC. Jo, kamēr SC vēl nav valdībā, viņiem arī nebūs jāiet rakstīt atsīšanās rakstus. Bet ja viņi izveidos savu koalīciju, tad norbemzēs visas lustrācijas.
  Un trešais – ja nav, tad tanī lustrācijas likumā būtu jāparedz, ka Prokuratūra tūlīt sāks pētīt un vērtēt LPSR Komunstiskās partijas arhīvu un darbību.
  Protams, neskatoties uz visu, mēģināt vajag.

 26. Tieši tāda pati situācija bija visās postpadomju valstīs. Jāseko pozitīvajam piemēram un jādara tas, ko paredz straptautiska prakse režīma nomaiņas gadījumos. Tas, ka Latvija to vēl neva izdarījusi, ir kauna traips. Nesūrosimies, ka LV ir sociāli netaisnīga, vislielākās elektrības cenas utt., bet cilvēks ir pēdējā vietā gluži kā PSRS – jo politiku vada bijušie padomju nomenklatūras mafiozņiki

 27. Praktiski visi padomju laikos dzīvojošie, apzinīgu vecumu sasniegušie (neskaitot atsevišķus disidentus), tādā vai citādā veidā ir atbalstījuši padomju sistēmu. Kaut vai ar savu darbu, par ko arī ir saņēmuši pretī šādas tādas lietas. Kaut vai godarakstus un prēmijas, un bildi uz goda plāksnes. Iespēju aizbraukt, kaut vai uz Krimu un tiem pašiem Sočiem. 80. gadu sākumā neviens pat iedomāties nespēja, ka padomju sistēma varētu sabrukt. Zinu no vecākiem: 50. gados viņi cerēja, ka Latvija atdzims, 60. gados sāka samierināties, 70. gados jau bija sapratuši, ka nekas nemainīsies. Varbūt kāds ļoti zinošs un gudrs to apjēdza, bet pārējie, ja arī tā domāja, tad šī doma slēpās kaut kur zemapziņā. Tad šis slogs – tu taču neko neesi darījis, lai atbrīvotos no PSRS, izpaudās masveidīgā Atmodā, it kā grēku atlaidē. Varbūt tagad tie, kam padomju gadi ir pašu vēsturisks fakts, domā, ka ar to arī pietiek?

Draugiem Facebook Twitter Google+