Kultūra
Teātris un kino

Liepājā atklāta Andra Gaujas filmai “Nekas mūs neapturēs” veltīta fotoizstāde0

Publicitātes foto

“Mums saule zūd! Jāfilmē tagad! Tagad filmējam!” – tik bieži varēja dzirdēt šīs satraucošās frāzes, kas vienā mirklī elektrizēja visu Andra Gaujas filmas “Nekas mūs neapturēs” uzņemšanas laukumu. Aija Melbārde notiekošo fiksēja fotogrāfijās, kas, apvienotas zem nosaukuma “23 saules rieti un lēkti”, no 20. septembra apskatāmas Liepājas “UPB galerijā”.

Fotomāksliniece uzsver: “Noķert kadrā saulrietus un saullēktus (divdesmit trīs reiz divi, ja vēlamies būt precīzi) — tas patiesi nebija vienkāršs uzdevums ne filmas komandai, ne arī man, kas, savukārt, mēģināja iemūžināt fotogrāfijās saules gūstīšanas procesu. Arī saules neesamība bija īsts izaicinājums — darbs notika tikai nakts maiņās, kas, protams, apgrieza kājās gaisā visu ierasto dzīves kārtību. Dienās gulējām un, tuvojoties vakaram, izlīdām no savām sikspārņu alām. Piedzīvojām sauli, aukstumu, karstumu, negaisus, mākoņus, varavīksnes, vēju, miglu un atkal sauli. To visu atlika vien izdzīvot. “Izdzīvot” kā “izbaudīt” un “izdzīvot” kā “nenomirt, jo ir sasodīti grūti”. Šajā foto izstādē piedāvāju ielūkoties pavisam nelielā filmas uzņemšanas procesa mozaīkā.”

Harizmātiskais mūzikas producents Ralfs Dambergs (Andris Keišs) sava nepiekāpīgā rakstura dēļ pārliecina sievu (Kristīne Nevarauska) un mīļāko (Elza Gauja) sadzīvot vienā īpašumā, kur turklāt vēl mīt viņa divpadsmitgadīgā meita (Dārta Stepanova). Eksperiments pārvēršas nežēlīgā cīņā katram par savām interesēm. Kā uzsver filmas “Nekas mūs neapturēs” režisors Andris Gauja, filma “Nekas mūs neapturēs” liek no jauna aplūkot jautājumu par vīrieša un sievietes lomu ģimenē. Tā vaicā, cik dzīvotspējīgs ir modelis, kurā ir maskulīns vīrietis un pakļāvīgas sievietes, un kādas attiecības starp viņiem var izveidoties. “Ko iesākt “jaudīgajam vecim”, kad sabiedrība tādu vairs neņem pretī?”, retoriski vaicā Gauja.

“Nekas mūs neapturēs” ir viens no ambiciozākajiem Latvijas kino projektiem, kas attēlo mūsdienas. Lai radītu atbilstošu vidi, filmu mākslinieka Jurģa Krāsona vadībā tika uzbūvēti divi daudzstāvu kino paviljoni – viens no tiem imitēja piecstāvīgu vējdzirnavu interjeru un tika filmēts Andrejsalā, otrs paviljons tapa Āraišos un kalpoja kā pilnībā iekārtota, pilnībā stiklota dzīvojamā māja. Daļa filmas kadru uzņemti arī Liepājas jūrmalā.

Filmā “Nekas mūs neapturēs” jau ceturto reizi kopā strādājuši režisors Andris Gauja un operators Aleksandrs Grebņevs. Aktierkino viņi debitēja 2014. gadā ar filmu “Izlaiduma gads”, bet pirms tam bija zināmi kā dokumentālo filmu “Viktors” (2009) un “Ģimenes lietas” (2010) autori. Filmas “Nekas mūs neapturēs” scenārists, režisors un producents ir Andris Gauja, operators Aleksandrs Grebņevs, mākslinieks Jurģis Krāsons, tērpu māksliniece Līga Krāsone, montāža Andris Gauja, Tambet Tasuja, komponisti Andris Gauja, Gatis Ziema. Filma tapusi studijā Riverbed.

Filmas “Nekas mūs neapturēs” pirmizrāde notiks 9.oktobrī kinoteātrī “Kino Citadele”, un jau dažas dienas vēlāk filmēšanas grupa dosies uz reģionālajām pirmizrādēm, kas notiks Cēsīs, Rēzeknē, Ventspilī un Liepājā.

“Nekas mūs neapturēs” pirmizrāde Liepājā notiks 11. oktobrī plkst. 19.00 koncertzāles “Lielais Dzintars” Lielajā zālē, un to ar savu klātbūtni pagodinās ne tikai filmas režisors, aktieri un citi filmas veidotāji, bet arī psihoterapeits Ansis Jurģis Stabingis, kurš pēc filmas iesaistīsies diskusijā ar skatītājiem par vīrieša un sievietes mainīgo lomu mūsdienu sabiedrībā.

LA.lv