Mobilā versija
Brīdinājums +2.0°C
Gunārs, Vladimirs, Gunis
Trešdiena, 7. decembris, 2016
21. septembris, 2016
Drukāt

Liepājā Baltu vienotības dienā atgādinās Sventājas latviešu likteņus

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Liepājā Baltu vienotības dienas laikā notiks diskusija par Sventājas latviešu likteņiem filmā “Vēju zeme”, Rietumu Radio intervijā pastāstīja Kurzemes Humanitārā institūta pētniece, filoloģijas doktore Daiga Straupeniece

Filma “Vēju zeme” (2016) ir intriģējošs, jūtīgs vēstījums par Lietuvas Sventājas pilsētiņu un tās iznīkstošo kuršu pēcteču un Lietuvas jūrmalas latviešu kopienu.

Tikai nedaudzi zina, ka Sventāja un Palanga līdz 1921.gadam kādu laiku bija Latvijas sastāvdaļa, kuru apdzīvoja daudz latviešu. Tā ir aizmirsta zvejnieku ciemata un ostas vēsturiskā daļa, kā filmā apliecina vecās paaudzes kuršu pēcteči un latvieši – pēdēji cilvēki, kuri var to pastāstīt.

Viņi ir harizmātiski, un viņu dzīvesstāsti ir ļoti saturīgi – vēsturnieks, etnogrāfs, Triju Zvaigžņu ordeņa kavalieris Miķelis Balčius, kuģa kapteinis Miķelis Pipars, dziedātāja Alma Flaksiene un citi. Vēstījums ir arī svarīgs kuršu vēstures jautājums, sakars ar latviešiem, mūsdienu kursiskās cilmes cilvēku identitāte un pašapziņa.

“Filmā redzēsim skaistus Sventājas panorāmas skatus, dzirdēsim Rucavas etnogrāfiskā ansambļa dziesmas, klausīsimies interesantus vietējo iedzīvotāju atmiņu stāstus,” sacīja Straupeniece.

Filmu veidojusi entuziasma pilna, neatkarīga, profesionāla Lietuvas jauniešu grupa, sadarbojoties ar Palangas kultūras un jaunatnes centru. Filmas garums ir 51 minūte.

Diskusija notiks Liepājā, kino “Balle”, 24. septembrī plkst.13.

Pievienot komentāru

Jaunajā "Oņeginā" nav "fašistu" un "mūsējo". Pilnā saruna ar Rubiķi un Kalniņu (2)Diriģents Ainārs Rubiķis un režisore Rēzija Kalniņa operā "Jevgeņijs Oņegins" aicinās uz "romantikas, ilūziju un realitātes cīņu". Kā viņu redzējums atšķirsies no Andreja Žagara iestudējuma 2010. gadā?
Draugiem Facebook Twitter Google+