Kultūra
Māksla

Liepājā risināsies jauno mediju mākslas nedēļa0

Publicitātes foto

Nākamajā nedēļā Liepājā risināsies ikgadējā jauno mediju mākslas nedēļa “iWeek”, ko organizē Liepājas Universitātes Mākslas pētījumu laboratorija, MPLab un E-LAB, elektroniskās mākslas un mediju centrs.

Šogad festivāla fokusā medijpratība, papildināto un augmentēto realitāšu tehnoloģijas, 360 grādu video un skaņa, ilgtspējas tēmas, eksperimentālās filma. Festivālā piedalās Latvijas un ārvalstu mākslinieki un mākslas pedagogi.

Festivāla nedēļu iesāks Ģimenes diena: darbnīcas par mākslu un tehnoloģijām, kas šogad notiek sadarbībā ar SIA “Eko Kurzeme”. Dalībniekiem būs iespēja apvienot jauno mediju tehnoloģijas un latviešu rokdarbu tradīcijas, profesionālu mākslinieku un amatnieku vadībā, apgūstot iemaņas darbā ar digitālām un analogām tehnoloģijām – veidojot leļļu un rotaļlietu dizainu, apgūstot mājturības trikus un papildinot izveidotos objektus ar dažādiem sensoriem, gaismām, skaņām un tamlīdzīgi.

Pirmdienas, 12. novembra, programmā ir divas 2 stundu ilgas darbnīcas, kurās divi mākslinieki dalīsies savās unikālās mākslas veidošanas praksēs. Vācu mākslinieks Jans G. Glokners ir izveidojis bioreakoru – līdzīgu tam, kādu izmanto Starptautiskajā Kosmosa stacijā, – kurā viņš audzē sēnes, pēta enerģijas un resursu apmaiņu kā komunikācijas formu starp dažādām sugām.

Inženiera izglītību ieguvušais beļģu mākslinieks Jākobs Remins rādīs dalībniekiem, kā veidot astoņu kanālu skaņas instalācijas telpās. Darbnīcas notiek MPLab pagraba telpās.

Pirmdienas vakarā, plkst. 19, notiks izstādes “Update 1.0” atklāšana, kurā piedalīsies MPLab mākslinieki un pētnieki, Jauno mediju mākslas doktorantūras studenti.

Maija Demitere atspoguļos nekontrolējamo klimata pārmaiņu laikā aktuālo ilgtspējas problemātiku, Signe Pucena – nemateriālā, vietējā “vienkāršā cilvēka” kultūras mantojuma saglabāšanu, kas pasaules kontekstā atklājas kā pārsteidzošs un neatkārtojams, – bet mūsdienu datu plūsmas 3D grafikā atveidos Jānis Garančs, un alternatīvu vēsturisko ieraksta tehnoloģiju meklējumu rezultātus interakīvas instalācijas formā prezentēs mediju māksliniece Paula Vītola. Izstāde būs skatāma līdz 9. decembrim (Liepājas Universitātes darba laikos).

Vakara noslēgumā ar vieslekciju par spocīgo telpiskā video un virtuālās realitātes estētiku uzstāsies prestižās vācu Ķelnes Mediju un mākslas augstskolas (KHM) profesors Žilvins Lils. Mākslinieks izglītību trīsdimensiju datorgrafikā ieguvis ASV un piedalījies vairāku animācijas filmu izstrādē, iegūstot atzinību par tehniskām un radošām inovācijām Volta Disneja u.c. kino studijās.

Nedēļas garumā Mākslas pētījumu laboratorijā, MPLab norisināsies radošās darbnīcas imersīvas virtuālās vides izstrādē Žilvina Lila vadībā, 360° imersīvas skaņas pasaules izstrādē Arta Kupriša un Māra Dejus vadībā, bet lietuviešu mākslinieka Artūra Bukauska darbnīcā varēs veidot eksperimenālo kino. Savukārt indiešu horeogrāfa un režisora Avika Parkūra vadībā varēs eksperimentēt ar paplašināto realitāti un kopā ar Janu G. Glokneru – veidot savu radio.

Darbnīcu rezultātus varēs aplūkot izstādē “Update 2.0”, kuras atklāšana gaidāma piektdien, 16. novembrī, plkst. 18.

Festivālā noslēguma programmā piektdien notiks arī konference “Medijpratība – no mediju arheoloģijas līdz tehnoekoloģijām” no plkst. 13 līdz 17, kurā savus pētījumus prezentēs mediju mākslas un tehnoloģijas nozaru doktoranti.

Savukārt piektdienas vakarā no plkst. 21 kultūrvietā “Kursas Putni” F. Brīvzemnieka ielā 28 skatītājiem atvērta festivāla performanču programma.

LA.lv