17. gs. arhitektūras piemineklis – Margarētas Hoijeres viesu nams Liepājā, Kungu ielā 24.
17. gs. arhitektūras piemineklis – Margarētas Hoijeres viesu nams Liepājā, Kungu ielā 24.
Foto: Sarmīte Pujēna

Liepājā top Interjera muzejs – izmaksas kā LNMM Rīgā 0

Liepājas muzejā līdz 22. septembrim apskatāma izstāde “Ceļā uz 17.–19. gs. Interjera muzeju Liepājā, Kungu ielā 24”.

Reklāma
Reklāma
TV24
“Viņi ir gatavi uz visādām neģēlībām.” Kas mudinātu Putinu pieņemt lēmumu uzbrukt NATO?
Veselam
Neviens to pat nenojauta – pasaulē populāros kosmētikas produktos vēzi izraisošas ķīmiskas vielas 800 reižu pārsniedz normu 33
Rīdzinieks nepatīkami pārsteigts, kā izskatās vietā, kur noslīka Roberts: “Tur viss ir sabrucis… Šādas vietas nedrīkst būt publiski pieejamas!” 62
Lasīt citas ziņas

Par Interjera muzeju jeb Hoijeres madāmas viesu namu tagad tiek dēvēts kādreizējais Pētera I namiņš Liepājā. 17. gadsimta ēka savulaik pilsētas lepnākajā – Kungu –ielā, kas ir vienīgā pilnībā saglabājusies šā laika lieciniece Liepājā, saistīta gan ar atraitni Hoijeri, holandieti, kura turēja viesu namu un krogu Liepājā, gan ar 25 gadus veco Krievijas nākamo caru Pēteri I, kurš pirms kronēšanas bija nolēmis iepazīt Eiropas tikumus un, ceļodams kopā ar milzīgu svītu jeb “lielo sūtniecību” – 270 cilvēkiem –, 1697. gada aprīlī un maijā septiņas dienas uzturējās Margarētas Hoijeres viesu namā.

Topošais Interjera muzejs, ko plānots atvērt 2021. gadā, ievērojams arī ar milzīgajiem ieguldījumiem –
CITI ŠOBRĪD LASA

kā izteicās Liepājas vicemērs Gunārs Ansiņš, šis ir “vēsturiski lielākais finansējums”, kādu pašvaldībai izdevies piesaistīt kultūrvēsturiskai ēkai: ēkas būvniecības un pagalma daļas labiekārtošanas kopējās izmaksas ir 2,9 miljoni eiro (ar PVN).

Liepājas muzejā ir iespēja ieskatīties topošā muzeja saturā – priekšmetos, dokumentos, mākslas darbos –, ko tā speciālisti kopā ar ēkas atjaunošanas vadošo arhitekti Liesmu Markovu atlasījuši gan no muzeja krājumiem, gan iepirkuši no kolekcionāriem Latvijā un Holandē, bet, piemēram, apgleznotie krāsns podiņi nāk no paša Hoijeres nama.

Atlasot materiālus, muzeja darbiniekiem ticis arī pa pārsteigumam.

Muzeja galvenā fondu glabātāja Rita Krūmiņa stāsta, ka, piemēram, 18.–19. gadsimta māju un līgumu grāmatā, kas izvēlēta tikai autentiskā rokraksta dēļ, kādā atvērumā muzeja darbinieki pamanījuši ierakstu, ka 1735. gadā pirmo reizi pārdots nams Kungu ielā 24, un 20 lappuses tālāk – par tā nākamo pārdošanu. 20. gs. 30. gados muzeja fondos nokļuvis Stendera arhīvs, no kura ekspozīcijā nonācis ēkas īpašnieka Kristofa Vilhelma Stendera dzimšanas un kristību apliecības noraksts.

Izrādās, daudzi pilsētā pazīstami kungi – pirmais izglītotais ārsts Gothards Vilhelms Gourbands, tirgotājs Frīdrihs Hāgedorns, kuru portreti jau sen redzami muzeja pastāvīgajā ekspozīcijā, – tā vai citādi bijuši saistīti ar Hoijeres namu vai tā vēlākajiem īpašniekiem.

Pārbūvē un restaurē no pagraba līdz bēniņiem

Plānots, ka ēkas pirmā stāva kreisajā spārnā atradīsies krogs ar 17. gs. atbilstošu ēdienkarti (pavārgrāmata jau esot iegādāta) un apmeklētāju acīm apslēptu modernu virtuvi, kas apkalpos kroga zāli.

Labajā spārnā paredzētas telpas, kurās atbilstoši 17. gs. pēdējā ceturkšņa interjeram tiks iekārtoti Hoijeres apartamenti ar holandiešu izcelsmes traukiem, lampām, mēbelēm.

Reklāma
Reklāma

Otrajā stāvā, kas uzbūvēts 19. gs. un kur atradīsies Liepājas notāra Kristofa Vilhelma Stendera dzīvoklis, interjeru veidos atbilstoši šim laikposmam – ar tapetēm, podiņu krāsnīm, kas tiks restaurētas atbilstoši ēkā uzietajiem fragmentiem u. tml.

Bēniņstāvā, kur arī galvenokārt atradīsies palīgtelpas, plānots uzstādīt dažādas ar apkuri un ventilāciju saistītas tehniskas iekārtas, taču tur simboliski glabāsies arī miltu un putraimu maisi, ko, iespējams, muzeja darbinieki 17. gs. tērpos, izmantojot vinču, transportēs uz pirmā stāva virtuvi.

Būvdarbos tiks iztīrīts un padziļināts pagrabstāvs, jo pēc muzeja atvēršanas tur atradīsies garderobe, tualetes un citas palīgtelpas. Pagalma pusē pie ēkas būs Hoijeres dārziņš ar bietēm, burkāniem, garšaugiem.

Atjaunot plāno ne tikai Kungu ielas namu ar Interjera muzeju un “kulinārā mantojuma” bloku, bet arī pārējās pagalma ēkas, lai veidotos vienots komplekss.

Šobrīd vienu no ēkām – “Namīnu”, kas tāpat kā Hoijeres viesu nams ir arhitektūras piemineklis –, savām vajadzībām izmanto Liepājas aktrišu folkloras kopa “Atštaukas” (ēkas restaurācija plānota projekta 2. kārtā). Kompleksu plānots atjaunot vairākās kārtās, šobrīd notiek 1. un 4. kārtas darbi, ko paredzēts pabeigt līdz 2020. gada nogalei.

Izmaksas kā Nacionālajam mākslas muzejam

No Francijas nākušās ragaviņas – bērnu rotaļlieta, precīza īstu 19. gadsimta kokgriezumiem rotātu ragavu kopija.
Foto: Liepājas muzejs

3269 eiro (ar PVN)  par kvadrātmetru – tādas, pēc Liepājas domes Attīstības pārvaldes sniegtajiem datiem, ir Hoijeres kundzes nama atjaunošanas izmaksas. Turklāt tajās nav iekļauta ēkas pirkšanas cena – ap 90 tūkstošiem eiro, jo pašvaldība īpašumu 2012. gadā iegādājās izsolē.

Uz šo brīdi ēkas un pagalma labiekārtošanas kopējās būvizmaksas jau sasniegušas 2,9 miljonus eiro (ar PVN),

un nav zināms, vai bez pirmā, 40 534,40 eiro (bez PVN) vērtā, celtniecības darbu sadārdzinājuma nebūs vēl kāds.

Pēc Latvijas Nacionālā mākslas muzeja (LNMM) direktores Māras Lāces portālam “irliepaja.lv” sacītā, LNMM ēkas restaurācijas, atjaunošanas un pārbūves kopējās izmaksas uz vienu kvadrātmetru bijušas gandrīz tādas pašas kā Hoijeres viesnīcai – 3574 eiro, turklāt LNMM kubatūra ir ievērojami lielāka.

Hoijeres viesu nams nebija satrunējis, tā jumts nekad nav tecējis, un lielā mērā ēka saglabājusies autentiska, tāpēc nama atjaunošanas izmaksas vērtējamas kā ļoti augstas, uzskata kādreizējais ēkas īpašnieks uzņēmējs Ivars Kesenfelds.

UZZIŅA

Latvijas Nacionālā mākslas muzeja atjaunošana un pārbūve

Foto: Sarmīte Pujēna

Būvniecības kopējās izmaksas – 29,8 miljoni eiro.

Muzeja platība – 8396 m², tajā skaitā jaunbūvētais apjoms 3545 m²

Būvizmaksas uz kvadrātmetru – 3574 eiro.

Hoijeres viesu nama (Interjera muzejs) atjaunošana un pārbūve

Būvniecības 1. un 4. kārta (ēka un pagalms) kopējās izmaksas – 2,9 miljoni eiro.

Muzeja ēkas platība – 787 m², pagalma platība – 1045,3 m².

Ēkas atjaunošanas būvizmaksas uz kvadrātmetru – 3269 eiro.

(Avots: LNMM, Liepājas dome)