Latvijā
Novados

Liepājā uz lauka atrod dzīvsudrabu 16

Foto-LETA

Vakar Liepājā savākts uz lauka atrasts dzīvsudrabs, aģentūru LETA informēja Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) pārstāve Anete Strazdiņa.

Ceturtdien pēc plkst.14 glābēji saņēmuši izsaukumu uz Atmodas bulvāri Liepājā, kur uz lauka bija atrasts dzīvsudrabs. Ierodoties notikuma vietā, glābēji konstatējuši, ka zālē aptuveni desmit kvadrātmetrus lielā platībā vairākās vietās atrodas dzīvsudraba bumbiņas.

Glābēji savākuši dzīvsudrabu un nodevuši to pašvaldības policijas darbiniekiem.
VUGD atgādina, ka dzīvsudrabs ir dzīvībai bīstama viela, tāpēc, konstatējot tā atrašanos dabā, nekavējoties jāzvana glābšanas dienestam uz numuru 112.

Dzīvsudraba lodītes – aptuveni 30 grami – atrastas netālu no vietas Karostā, uz kuru operatīvie dienesti arī pagājušā gada oktobrī trīs dienas pēc kārtas saņēma izsaukumus par Atmodas bulvārī izlietu dzīvsudrabu. “Pastāv iespēja, ka šis dzīvsudrabs ir no atgadījuma pagājušā gada oktobrī, kad bērni to atrada, sāka spēlēties un bez ļaunprātīga nolūka izlēja to. Taču to skaidros Valsts policija,” atzina VP Kurzemes reģiona pārvaldes pārstāve Madara Šeršņova.

Valsts vides dienesta (VVD) Liepājas reģionālās vides pārvaldes direktore Ingrīda Sotņikova informēja, ka savākti 15 – 16 litri ar dzīvsudrabu piesārņotas augsnes. Tā tiks nodota utilizēšanai uzņēmumam, ka nodarbojas ar bīstamo atkritumu apsaimniekošanu.

Reģionālās vides pārvaldes vadītāja noraidīja iespēju, ka tik liels daudzums dzīvsudraba vidē var nonākt no sasista termometra – acīmredzot tas kaut kur ticis uzglabāts un pēc tam nonācis dabā. Sotņikovas rīcībā nav informācijas, kāda varētu būt izlietā dzīvsudraba izcelsme: “Deviņdesmito gadu sākumā, pēc PSRS sabrukuma, ik pa laikam pilsētā tika atrasts dzīvsudrabs – pat tirgū. No kurienes – grūti spriest,” teica speciāliste.

Dzīvsudrabu saturošus bīstamos atkritumus var nodot Liepājas reģiona atkritumu apsaimniekošanas poligonā “Ķīvītes” Grobiņas novadā, bet ikdienā lietojamos vecos dzīvsudraba termometrus no iedzīvotājiem pieņem aptiekās.

Kā ziņots, pērn oktobrī operatīvie dienesti vairākas reizes devās uz izsaukumiem Atmodas bulvārī, kur vairākās vietās, tostarp uz ietves un bērnu laukumā pie dzīvojamās mājas, tika atrastas dzīvsudraba lodītes. Policija toreiz noskaidroja, ka dzīvsudrabu spēlējoties izlējuši četri bērni. Viņiem esot bijis interesanti vērot, kā spīdīgā viela, izlieta uz zemes, sadalās kustīgās bumbiņās. Viņi neesot apzinājušies, kas ir atrastā viela un cik tā bīstama. Toreiz tika ziņots, ka pamestā teritorijā atrasts un savākts arī piesārņojuma avots – trauks, kurā atradās dzīvsudrabs.

LA.lv