×
Mobilā versija
+8.1°C
Līksma, Bārbala
Trešdiena, 25. aprīlis, 2018
20. februāris, 2014
Drukāt

Liepājas dome konceptuāli atbalsta pretrunīgi vērtēto lielveikala būvi Rožu laukumā

Foto: LETAFoto: LETA

Liepājas domes Attīstības komiteja ceturtdien konceptuāli atbalstījusi sabiedrības pretrunīgi vērtēto tirdzniecības centra “Rožu galerija” būvniecības ieceri Liepājas centrā, līdzās Rožu laukumam. Gala lēmums tiks pieņemts Liepājas domes sēdē nākamnedēļ, 27.februārī, informēja Liepājas domes Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Zane Ģirne.

Attīstības komitejā “Rožu galerijas” būvniecības ieceri konceptuāli atbalstījuši seši deputāti, bet viens deputāts atturējies. Uz domes sēdi tiks virzīts lēmumprojekts par atbalstu šai būvniecības iecerei, un deputāti lems – balsot par vai pret šādu lēmumprojektu.

Deputāti vienojās uzdot pirmsprojekta skiču stadijā izstrādāt vismaz trīs alternatīvus arhitektoniskos risinājumus būves apjoma telpiskajam sadalījumam un fasādes apdarei, apdarē izvairoties no plaša stikla materiāla pielietojuma. Galīgais risinājums saskaņojams būvvaldē.

Tāpat pirms skiču projekta izstrādes būs jāveic apbūvei paredzētā zemesgabala ģeotehniskā izpēte, īpaši izvērtējot hidroģeoloģiskos apstākļus un nosakot iespējamās pārmaiņas un pārmaiņu ietekmi uz blakus esošajām ēkām, tostarp Liepājas Sv.Trīsvienības katedrāli.

Skiču projektā jāizstrādā labiekārtojuma risinājums, kurš paredz Zivju ielu un Stendera ielu gar Rožu laukumu un Latviešu biedrības namu veidot kā Rožu laukuma paplašinājumu, nosakot prioritāti gājējiem un velosipēdistiem, apgrūtinot transporta pārvietošanos šajā posmā un paredzot tikai vienvirziena transporta plūsmu virzienā – Lielā iela, Zivju iela, Stendera iela.

Šis risinājums tiks vērtēts arī Liepājas domes Transporta infrastruktūras komisijā.

Sabiedrībā “Rožu galerijas” iespējamā būvniecība pilsētas centrā tiek vērtēta neviennozīmīgi. Publiskajā apspriešanā šo būvniecības ieceri Liepājas centrā ir atbalstījušas 137, bet būvniecības ieceri noraidījušas 263 personas. Kopumā publiskajā apspriešanā viedokli rakstiski izteikušas 474 personas.

Liepājas būvvaldes sabiedrisko attiecību speciālists Aigars Štāls informēja, ka pilsētas galvenais arhitekts Indulis Kalns ir apkopojis šī objekta publiskās apspriešanas rezultātus un sagatavojis gala ziņojumu, kas ievietots mājaslapā “www.liepaja.lv”, sadaļā “Būvniecība/Sabiedriskās apspriešanas”.

Apspriešanas laikā saņemtas 347 aptaujas lapas un piecas vēstules, tai skaitā vēstule ar 68 parakstiem un vēstule ar 57 parakstiem.

Ne visos iesniegumos atbilstoši Ministru kabineta noteikumiem bija norādīts iesniedzēja vārds, uzvārds, personas kods un dzīvesvieta vai juridiskās personas nosaukums, reģistrācijas numurs un juridiskā adrese. Tāpēc tika gan ņemti vērā šajos iesniegumos izteiktie viedokļi, bet šos iesniegumus nebija iespējams pieskaitīt, nosakot būvniecības ieceri atbalstošo un noraidošo personu skaitu.

Būvniecības ieceres atbalstītāji pauduši uzskatu, ka pēc “Rožu galerijas” būvniecības būs atjaunota pilsētas vēsturiskā centra apbūves struktūra, likvidētas kara laika pilsētvides postījumu sekas, tiks sakārtota esošā degradētā vide un likvidēts pilsētas sirdī neiederīgais piemineklis automašīnām – automašīnu stāvlaukums Rožu laukumā -, būs jaunas darba vietas, jaunas iespējas jauniem uzņēmējiem (tirdzniecības jomā), būs jauna, mūsdienīga arhitektūra (arī citviet Eiropā pilsētas vēsturiskajos centros būvē jaunas ēkas, kas atspoguļo modernu, mūsdienīgu arhitektūru).

Liepājā ļoti trūkst mūsdienīgu iepirkšanās centru ar plašu preču sortimentu, ienāks jauni, prestiži veikali pilsētā, nodrošinot lielākas izvēles iespēja patērētājiem, tostarp pilsētas viesiem, uzskata “Rožu galerijas” atbalstītāji.

Savukārt būvniecības ieceres noraidītāji pauduši uzskatu, ka Liepāja ir pilsēta ar sarūkošu iedzīvotāju skaitu un nevajag jaunu tirdzniecības centru pilsētas centrā, pietiek ar tirdzniecības centru “Kurzeme”, turklāt apkārt esošie veikali stāv tukši un pustukši (liepājniekiem ir mazas algas, nav pirktspējas, pilsēta ir pilna ar “second hand” un lombardu tirdzniecības vietām).

“Rožu galerijas” būvniecības ieceres noraidītāji paredz, ka apkārtējie mazie veikaliņi bankrotēs, tiks zaudētas darba vietas, viņus neapmierina, ka tiks likvidēti 16 koki un, iespējams, atlikušie ies bojā gruntsūdeņu izmaiņu dēļ. Tāpat viņi uzskata, ka būvniecība ietekmēs blakus esošo vēsturisko ēku un Liepājas Sv.Trīsvienības baznīcas konstruktīvo stāvokli, jo būvniecība izraisīs gruntsūdeņu izmaiņas un tirdzniecības piegādes transports radīs intensīvu vibrāciju.

Būvniecības ieceres noraidītāju ieskatā, šo teritoriju nevajag apbūvēt, jo šī vieta jāveido kā iekopts skvērs pilsētnieku atpūtai ar koku stādījumiem, vasaras kafejnīcām, strūklaku un telpu, kur svinēt pilsētas svētkus, izvietot skatuvi un sagaidīt gadu miju.

Iecerētā “Rožu galerijas” ēka arhitektoniski neiederas vēsturiskajā centrā, par daudz kontrastē ar apkārtējām ēkām, tā ir par masīvu, par daudz ir arī stikla – vēl viens “stikla monstrs”, līdzīgi kā tirdzniecības centrs “Galerija” Graudu un Jūras ielas krustojumā, kā arī būvniecības iecere neatbilst spēkā esošajam teritorijas plānojumam, ir palielināts pieļaujamais apbūves blīvums, uzskata noraidītāji.

Viņiem arī nav pieņemama apbūve kopumā, tai jābūt bezmaksas automašīnu stāvvietai, jo tiks zaudētas automašīnu stāvvietas centrā, jo jaunā tirdzniecības centra autostāvvietas būs aizņemtas ar apmeklētāju auto un nav garantijas, ka autostāvvietas netiks pārbūvētas par tirdzniecības telpām – līdzīgi kā tas ir noticis tirdzniecības centrā “Kurzeme”, vai par noliktavām, kā tirdzniecības centrā “Galerija”.

“Rožu galerijas” būvniecības ieceres publiskā apspriešana notika no šā gada 17.janvāra līdz 14.februārim.

Būvniecības ieceres ierosinātāja sagatavotie materiāli, informācija par saistošajiem apbūves noteikumiem un spēkā esošo Teritorijas plānojumu bija pieejami Liepājas pilsētas domes ēkā un būvvaldē Rožu ielā 6 un pašvaldības mājaslapā “www.liepaja.lv”, informēja Štāls.

Būvtāfele, kurā norādīta informācija par iecerēto būvniecību, bija izvietota apbūvējamajā zemesgabalā Rožu laukumā 1/4. Informāciju par publisko apspriešanu būvvalde nosūtīja plašsaziņas līdzekļiem. Būvniecības ieceres prezentācijas pasākums notika šā gada 31.janvārī viesnīcas “Līva” konferenču zālē. Prezentācijas pasākumā piedalījās 53 interesenti.

Papildu prezentācijas pasākums notika 30.janvārī biedrības “V-10” (Vidi veidojošo profesiju biedrība) dalībnieku sapulcē viesnīcas “Līva” Dzintaru zālē. Prezentācijas pasākumā piedalījās 16 dalībnieki (tostarp 14 arhitekti).

“Rožu galerijas” būvniecības ierosinātājs ir SIA “Projekts Rožu galerija” un projektētājs – SIA “K Idea”.

Projekta priekšlikums paredz zemes gabala apbūvi ar sabiedriskas nozīmes objektu starp viesnīcu “Līva”, Latviešu biedrības namu un Stendera ielu. 2008.gada nogalē notika būvniecības ieceres publiskā apspriešana par līdzīga daudzfunkcionāla vairākstāvu centra (ar pazemes stāvvietām, veikaliem, biroju telpām, kafejnīcām, izstāžu zāli, plašām terasēm un teritoriju, kur rotaļāties bērniem) būvniecību Rožu laukumā 1/4. Toreizējās ieceres autori bija akciju sabiedrība “Mēs Liepājai”, projektētājs – SIA “AKA Birojs”. Toreiz publiskajā apspriešanā piedalījās kopumā 4129 interesenti.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+