×
Mobilā versija
+13.9°C
Jurģis, Juris, Georgs
Pirmdiena, 23. aprīlis, 2018
2. septembris, 2016
Drukāt

Liepājas ērģeļmūzikas festivālu atklās ar izstādi par pasaules lielākajām ērģelēm

Foto: Liepaja.lvFoto: Liepaja.lv

Šā gada Starptautiskais Liepājas ērģeļmūzikas festivāls sāksies 6. septembrī plkst. 16 kafejnīcā “Darbnīca”, kad tiks atklāta izstāde “Sv. Trīsvienības katedrāles ērģeles arhīvu liecībās”, LA.lv pastāstīja festivāla sabiedrisko attiecību koordinatore Anna paula Pujēna

Ērģeļu vēsturnieka Mikus Dzenīša veidoajā izstādē būs apskatāmi arhīvu dokumenti, fotogrāfijas un apraksti par Sv. Trīsvienības katedrāles ērģelēm, kuras unikālas ne vien ar to, ka tajās joprojām gandrīz pilnā apjomā skan vienīgais pasaulē saglabātais H. A. Konciusa instruments, bet arī ar savu sarežģīto būvvēsturi.

Sākotnēji, 1758. gadā, tika izgatavotas 36 reģistru ērģeles ar zvanu spēli, taču drīz pēc tam tika pasūtītas jaunas ērģeles, un 1774. gada 18. jūnijā Trīsvienības kases grāmatās atrodams ieraksts par 1600 florīnu izmaksu vienam no tā laika labākajiem ērģeļu būvētājiem Henriham Andreasam Konciusam. 1885.gadā ērģeles tika papildinātas līdz 131 reģistram, un kopš 1912. gada tās ir pasaulē lielākās vēsturiskās mehāniskās ērģeles, kuras saglabājušās savā sākotnējā izskatā un nav pārbūvētas, pauda Pujēna.

Starptautiskais Liepājas ērģeļmūzikas festivāls jau daudzus gadus priecē liepājniekus un pilsētas viesus ar brīnišķīgu mūziku Liepājas Sv. Trīsvienības katedrālē. Gadu laikā Ērģeļmūzikas festivāls ir attīstījies un mainījies. Jau ceturto gadu to rīko nodibinājums “Via Cultura” muzikoloģes Dace Bluķes vadībā, un tā norises vieta vairs nav tikai Liepāja, bet arī citas Kurzemes pilsētas.

Festivāla atklāšanas koncerts “Liepājas skartais” notiks 9. septembrī plkst. 19 Sv. Trīsvienības katedrālē. Tajā uzstāsies poļu ērģelnieks Ježijs Dzjubiņskis, izpildot poļu ērģelnieka un komponista Mečislava Sužiņska darbus, kurš Liepājā, starp citu, ir vadījis baznīcas kori, spēlējis ērģeles un komponējis. Pirmajā festivāla nedēļā koncertzāles “Lielais dzintars” kamerzālē būs klausāms arī koncerts “Venēcijas smiekli un asaras”, kurā piedalīsies ērģelnieks Aigars Reinis, atskaņojot līdzi ņemtās pozitīvērģeles, kopā ar baroka orķestri Lāsmas Melders-Šestakovas vadībā. Pārvietojamas pozitīvērģeles festivāla vēsturē ir skanējušas vairākkārt, taču koncertzālē “Lielais dzintars” šis mūzikas notikums viesosies pirmoreiz. Koncerts notiks 10.septembrī, pulksten 19.

Festivāls risināsies no 6. līdz 30. septembrim, tā programmā pavisam deviņi notikumi.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+