×
Mobilā versija
Brīdinājums +27.9°C
Emīls, Egita, Monvīds
Ceturtdiena, 21. jūnijs, 2018
29. jūnijs, 2016
Drukāt

Liepājas mācītājs Mārtiņš Urdze uzskata – LELB rada baiļu klimatu (4)

1. LELB ķeras pie jurisdikcijas

1no4
Foto - Artis DrēziņšFoto - Artis Drēziņš

Liepājas Krusta Evaņģēliski luteriskās draudzes vairākuma lēmums izstāties no Latvijas Evaņģēliski luteriskā baznīcas (LELB) pēc oficiāli nostiprinātā lieguma sievietes ordinēt par mācītājām pavairojis to draudžu skaitu Kurzemē, kas nepiekrīt LELB nostājai. Taču atdalīšanās no LELB nav vienkārša – liepājniekus sagaida juridiski strīdi (tajā skaitā par mantu), kādus pieredzējuši luterāņi Aizputē un Valtaiķos.

Latvijas Evaņģēliski luteriskās baznīcas Sinode 4. jūnijā pieņēma grozījumus LELB Satversmē, no kuriem izriet, ka sievietes par mācītājām ordinēt nedrīkst (praksē sievietes LELB neordinē jau sen, par to vienmēr iestājies arhibīskaps Jānis Vanags, kas amatā stājās 1993. gadā). Pēc Sinodes lēmuma jau nākamajā dienā Liepājas Krusta Evaņģēliski luteriskā draudze pieņēma lēmumu izstāties no LELB un pievienoties Latvijas Evaņģēliski luteriskai baznīcai ārpus Latvijas (LELBĀL). Šis lēmums norāda, ka daļa luterāņu – kaut arī neliela – gatava iet citu ceļu. Tādu, kādu jau iepriekš izvēlējušās Aizputes un Valtaiķu luteriskās draudzes. Vēl divas Kurzemes draudzes – Cīravas un Snēpeles – ir autonomas no abām organizācijām, pagaidām domājošās pozīcijās (par to, kā arī par tiesvedībām ar LELB “Latvijas Avīze” rakstīja pagājušā gada 13. aprīlī rakstā “Draudze pret luterisko “jumtu””).

LELB arhibīskaps Jānis Vanags žurnālistiem pēc Sinodes lēmuma norādīja, ka LELB bijusi izvēle starp diviem baznīcas modeļiem – vienā no tiem ticīgie sevi identificē ar mantojumu – tradicionālās izpratnes baznīca, bet otrā – orientējas uz mūsdienu postmoderno realitāti. Sinodes dalībnieku vairākums izvēlējies tradicionālo baznīcas modeli (par 201, pret 59, 22 atturoties).

Pasaules Luterāņu federācija ir “dziļi sarūgtināta” par LELB Sinodes lēmumu un norāda, ka vienotība Kristū pārsniedz etniskās, sociālās un ekonomiskās atšķirības, uzsverot pilnīgu sieviešu un vīriešu vienību Kristū, un ka “nekāda sieviešu un vīriešu diskriminācija baznīcas dzīvē neesot iedomājama, jebkāda veida diskriminācija tajā, kā sievietes piedalās baznīcas kalpošanā (ieskaitot ordināciju), kaitē baznīcas misijas piepildīšanai pasaulē, jo tā ir pretrunā Dieva valdīšanas dabai”.

Liepājas Krusta Evaņģēliski luteriskās draudzes mācītājs Mārtiņš Urdze, kura māte bijusi mācītāja, atzīst: ja LELB atļautu mācītāja amatā ordinēt sievietes, nekādas aiziešanas nebūtu.

“Kad LELB par šo jautājumu pagājušā gadā atkal sāka diskutēt, nolēmām savā draudzē arī par to parunāt. Rīkojām diskusijas un konferenci. 5. jūnijā kopsapulcē ar skaidru balsu vairākumu draudze nolēma izstāties no LELB un pievienoties LELBĀL. Sieviešu ordinācijas jautājums polarizēja viedokļus. Gribējām rast dialogu, diemžēl baznīcas vadība neatrada laiku piedalīties konferencē, bet Liepājas bīskaps Pāvils Brūvers vispār atteicās sadarboties, vienīgi bīskapa vietnieks Ainārs Jaunskalže atnāca. Bet draudze gribēja dzirdēt abus viedokļus,” saka M. Urdze, kas draudzē kalpo kopš 1998. gada.

Tad sekoja LELB reakcija – LELB vadība pieņēmusi lēmumu atlaist Liepājas Krusta draudzes padomi, valdi un priekšsēdētāju, un tā vietā iecelta pagaidu komisija ar juristu priekšgalā.

“Pirms Jāņiem, 21. jūnijā, LELB Virsvaldes pārstāvji Liepājā tomēr ieradās: ar LELB juristi Anitru Vanagu kā jaunās draudzes valdes priekšsēdētāju priekšgalā. Notika domu apmaiņa par to, kura valde nu būs likumīgā: pašas draudzes vai Virsvaldes ieceltā, kura nu pārstāvēs to draudzes daļu, kas balsoja pret izstāšanos no LELB. Tagad daudz kas būs atkarīgs no tā, kuru no valdēm Uzņēmumu reģistrs atzīs par likumīgu. Skatīsimies, kā risināsies notikumi no tiesiskā viedokļa, bet uzskatu, ka draudzei ir taisnība, un par to arī cīnīsimies. Mēs neko ļaunu nedarām. Mūs vada sirdsapziņa. Bet LELB ar saviem lēmumiem rada baiļu klimatu, izdara spiedienu uz draudzēm,” uzskata M. Urdze.

LELB juriste Anitra Vanaga gan teic, ka M. Urdze neesot precīzs: viņa Liepājā ieradusies kā draudzes pārvaldes komisijas priekšsēdētāja, ko paredzot nolikums, ja draudze izstājas no LELB. “Man pagaidām nav pieejami dokumenti par draudzes kopsapulci. Seši draudzes locekļi uzrakstījuši sūdzību, ka nav bijuši informēti par kopsapulci. Tur varētu būt vēl kādas juridiskas paviršības. Tuvākajā laikā mēs tiksim skaidrībā ar šiem jautājumiem,” saka A. Vanaga. Kopējo situāciju LELB viņa raksturo kā nemainīgu. “Jau pirms Sinodes bija skaidrs, ka LELB neatbalsta sieviešu ordināciju. Un nav nekas ārkārtējs, ja ir atsevišķi mācītāji, kas ir par sieviešu ordināciju. Diskutēt ir normāli, tikai to nevajadzētu darīt ārpus LELB, kas ir iekšējās kārtības noteikumu pārkāpums un savu ambīciju apmierināšana. Bet tas ir šo mācītāju ētikas un atbildības jautājums.”

 1. LELB ķeras pie jurisdikcijas
 2. Vai turpināsies diakoniskais darbs
 3. Sievietes nedrīkst draudzē runāt?
 4. Ārpusniekiem savs iecirknis arī Latvijā

Pievienot komentāru

Komentāri (4)

 1. URDZE IR VIENKĀRŠI ŠĶELTNIEKS,kur šis cilvēks, tur noteikti uzradīsies kašķis jo viņam tāda daba —-būt opozīcijā !

 2. Valters Korālis, www.ticu.lv Atbildēt

  Mārtiņ! Esmu tam gājis cauri un zinu šādu situāciju. Maz ko ar tiesām panāksi. Ietaupi laiku un sāc meklēt citas diakonijas telpas un sāc visu no sākuma. Tev ir cilvēku komanda, tāpēc nepieķeries ēkai vai zemēm. Skaties uz lielāku mērķi un iedrošini uz to līdzcilvēkus. Skaties tam visam pāri un uz priekšu un Dievs dos visu no jauna, ja tas bus Viņa prāts. Tie Vanaga luterāņi paši tajās baznīcas telpās varēs klausīties savu atbalsi, jo ēka paliks tukša. Liepājā tāpat viņi nevarēs uzturēt 5 draudzes, tāpēc viņi meklēs īrniekus, lai to uzturētu vai arī pārdos kādai citai rel. organizācijai. Nelielais draudzes atlikums visdrīzāk tiks pievienots citai draudei.

 3. +Inga Audere, biedrība Kristiiga Atbalsta Apvieniiba Atbildēt

  Miers ar jums (diakonisks sveiciens)! Nekādu parkāpumu no Urdzes un Krusta draudzes puses šajā sakarā nav, mūsu biedrības rīcībā ir šādi fakti kā LELB jau informējaam, ja vin,iem gribētos tos zinaat, lai paustu kompetentu viedokli. Nepamatotas apsūdzības noraidaam un aicinām but paškritiskaakiem, saakot ar biskapiem un juristi, ja negribas palikt zem bausliibas (kristieši sapratiis).

Draugiem Facebook Twitter Google+