Foto-LETA

“Liepājas metalurgs” 4,6 miljonus eiro pārskaitījis Lietuvas kompānijai 0

Kreditors, kam AS “Liepājas metalurgs” aprīlī veicis vairāku miljonu maksājumu, ir Lietuvā reģistrētā kompānija “Torlina”, kuras vadītāji iepriekš bija arestēti par krāpšanos metāla tirgū, 12.maijā ziņoja TV3 raidījums “Nekā personīga”.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 24
Mistika: pie Ukrainas robežas atvēries milzīgs krāteris, ko dēvē par “portālu uz pazemes pasauli”
Putins ir izmēģinājis jaunu “superieroci”, kādu pasaule “vēl nav redzējusi” 156
Lasīt citas ziņas

Faktu par veikto naudas pārskaitījumu 23.aprīlī pēc valdības sēdes žurnālistiem atklāja Valsts kases pārvaldnieks Kaspars Āboliņš, uzsverot, ka nav skaidri saprotami uzņēmuma vadības kritēriji, pēc kuriem tiek izraudzīti kreditori, kuru saistības tiek dzēstas. Tagad viņš raidījumam apliecinājis, ka nauda pārskaitīta firmai “Torlina”.

“Nu, jā, nu tātad, šī gada 12.aprīlī “Liepājas metalurgs” ir veicis 4,6 miljonu maksājumu šim te Lietuvas uzņēmumam, neskatoties uz to, ka pret šo maksājumu iebilda valsts kontrolieris uzņēmumā, un arī neskatoties uz to, ka pret to iebilda Valsts kase un Finanšu ministrija. Un šo te iebildumu galvenais iemesls bija tas, ka mums nebija skaidri tie argumenti vai tie kritēriji, pēc kuriem tiek veikts viens vai otrs maksājums, kuru veikt vai neveikt un arī pēc tam, uzņēmums, sniedzot skaidrojumu par to, kāpēc viņi to maksājumu ir veikuši, faktiski uz šiem jautājumiem nav atbildējuši. Un vēl vairāk – ir izmantoti argumenti, kurus pārbaudot, mēs redzējām, ka tā nav patiesība,” saka Āboliņš.

CITI ŠOBRĪD LASA

Valsts kases pārvaldnieks atzīmē, ka konkrētais maksājums ir izdarīts un to atcelt nav iespējams.

Raidījums norāda, ka kopš brīža, kad 22.janvārī “Liepājas metalurgs” Saeimas Tautsaimniecības komisijai atzina, ka ir bankrota priekšā, no uzņēmuma ir aizplūduši kopumā jau vairāk nekā 25 miljoni latu, kas aizgājuši galvenokārt divām firmām – jau minētajai Lietuvas “Torlina” un Lielbritānijā reģistrētajai “Stemcor”. Politiska atbildība par notikušo pienākas vispirms jau finanšu ministram Andrim Vilkam (V), uzskata “Nekā Personīga”.

Savukārt Vilks raidījumam norāda, ka “šajā gadījumā ir noticis, teiksim, nepieļaujamais, jo neskatoties uz to, ka kontrolieris iebilda pret šo maksājumu, neskatoties uz to, ka Valsts kase iebilda, tik un tā rūpnīcas vadība šo maksājumu izdarīja. To nedrīkstēja darīt.”

Uz jautājumu, vai par šo ir arī kāds atbildīgs no valsts puses, ministrs atbild: “Nu, šai gadījumā no valsts puses mēs nevaram prasīt, jo pēc esošiem nosacījumiem kontrolieris seko līdzi, bet viņš nevar kategoriski apturēt maksājumus”.

Otra persona, no kuras varētu prasīt politisko atbildību – ekonomikas ministrs Daniels Pavļuts – par metalurga jautājumu runāt vispār atteicies, tāpat no komentāriem atteikušies arī abi akcionāri – Sergejs Zaharjins un Iļja Segals.

Lietuvas ģenerālprokuratūra lietu, kas saistīta ar “Torlina”” un “Liepājas metalurgs” pašlaik izmeklē un atzīst, ka tā ir sarežģīta un ar garu vēsturi. Saistībā ar “Liepājas metalurgu” notiekot informācijas apmaiņa starp likumsargiem Lietuvā, Polijā un Latvijā. Interese esot arī mūsu Valsts ieņēmumu dienestā (VID).

Reklāma
Reklāma

“Tas, ka mēs neesam nākuši ar kaut kādu publisku paziņojumu, tas viennozīmīgi nenozīmē to, ka Valsts ieņēmumu dienests snauž un neko nedara. Mēs it sevišķi lielos nodokļu maksātājus, kāds ir “Liepājas metalurgs”, regulāri monitorējam,” raidījumam norāda VID ģenerāldirektora vietniece nodokļu jomā Ināra Pētersone.

Raidījums arī vēsta, ka sašutums par notiekošo aug augumā mūsu kaimiņos Lietuvā, bet jo īpaši Polijā, kur atrodas daudzi “Liepājas metalurgs” biznesa partneri.

Pēc “Nekā Personīga” rīcībā esošās informācijas esot skaidrs, ka Polijas robežas pusē viss nebeigsies tikai ar sašutumu vien – “Liepājas metalurgs” ir radījis lielus zaudējumus veselai virknei poļu uzņēmumu, un viens no tiem nupat jau esot nolēmis vērsties tiesā pret “Liepājas metalurgu”.

Kā ziņots, “Liepājas metalurga” kreditori piedāvājuši uzņēmuma lielākajiem akcionāriem – Sergejam Zaharjinam, Iļjam Segalam un Kirovam Lipmanam – pārdot sev piederošās akcijas uzņēmuma lielākajiem kreditoriem vai to norādītajām personām par vienu latu katram no pārdevējiem.

Saskaņā ar kreditoru kluba piesaistītā konsultanta “Prudentia” pārstāvja Kārļa Krastiņa teikto, “Liepājas metalurga” lielākie akcionāri Zaharjins un Segals esot konceptuāli piekrituši kreditoru kluba piedāvājumam pārdot akcijas. Turpmāk notiks sarunas par iespējamo akciju pārdošanu, kā arī notiks diskusijas ar trešo akcionāru Lipmanu, kurš šo kreditoru piedāvājumu noraidījis.

“Liepājas metalurga” lielākie kreditori ir AS “Latvenergo”, AS “Citadele banka”, AS “SEB banka”, tērauda tirgotājs “Stemcor” un Valsts kase.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.