Publicitātes foto

Liepājas muzejā sāks iepazīstināt ar senajām rokdarbu tehnikām 0

Tūliņ pēc svētkiem, 19. novembrī, plkst. 16 Liepājas muzeja Kurzemes tautastērpu informācijas centrā notiks pirmā sarunu cikla “Senās rokdarbu tehnikas” tikšanās. Sarunas tēma būs īpašais rokdarbu veids – knipelēšana, savukārt decembrī tiks stāstīts par tamborējumiem etnogrāfiskajā tērpā, stāsta muzejpedagoģe Astra Dzērve.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 30
Notriektā tautumeita 7
SVF: Krievijas ekonomika augs straujāk par visām pasaules attīstītajām ekonomikām
Lasīt citas ziņas

Dzērve stāsta, ka uz pirmo sarunu aicināta Latvijas Amatniecības kameras meistare Guna Ziemele, kura stāstīs par knipelēto mežģīņu darināšanu, gan to praktiski demonstrēs. Kurzemes tautastērpu eksperte Lia Ģibiete dalīsies savā pieredzē par mežģīņu rotājumu izmantošanu tautastērpu un citu izstrādājumu darināšanā.

Knipelēšana ir ļoti sens rokdarbu veids. Ar vienkāršiem koka darbarīkiem knipelītēm, vijot un krustojot diegu pavedienus, veido visdažādākos pinumus – knipelētas mežģīnes. Šī rokdarbu veida pirmsākumi meklējami Itālijā 16. gadsimta otrajā pusē.

CITI ŠOBRĪD LASA

Par vienu galvenajiem mežģīņu darināšanas centriem kļuva Brisele, tur darināja izcili smalkas mežģīnes no ļoti kvalitatīviem linu diegiem. Krievijā knipelētās mežģīnes ienāca no Rietumeiropas 17. gadsimtā. Cara darbnīcās mežģīņu darināšanai izmantoja zelta un sudraba diegus. Šādas mežģīnes kopā ar dārglietām nodeva mantojumā nākošajām paaudzēm.

Latvijā ar knipelēto mežģīņu darināšanu sāka nodarboties 18. un 19. gadsimta mijā. Tolaik labais tonis prasīja, lai muižnieku meitas prastu muzicēt, dejot, gleznot vai strādāt smalkus rokdarbus, bet pamazām knipelēšanas prasmi apguva arī muižās kalpojošās latvietes.

Kurzemes tautastērpu informācijas centrā būs skatāma ekspresizstāde, kas rādīs smalkos rokdarbu meistaru darinājumus, fotomateriālus un mežģīņu izstrādei nepieciešamos instrumentus. Izstāde būs skatāma līdz 11. janvārim, un decembrī tā tiks papildināta ar tamborējumiem. Izstāde muzeja apmeklētājiem pieejama bez maksas. Saruna par tamborējumiem notiks 10. decembrī.

Sarunu noslēgumā, kā tas tradicionāli notiek katrā pasākumā, tiks pārrunātas iespējas un idejas par knipelēto mežģīņu pielietošanu mūsdienu apģērbos.

Pasākuma veiksmīgākai norisei nepieciešama dalībnieku iepriekšēja pieteikšanās pa tel. 29144696 vai 63422604. Dalības maksa sarunu ciklā ir 2 eiro.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.