×
Mobilā versija
+12.8°C
Alīna, Sandris, Rūsiņš
Ceturtdiena, 26. aprīlis, 2018
15. janvāris, 2015
Drukāt

Liepājas muzeju ieinteresējuši atsevišķi atradumi Karostas kanālā

Foto: Liepaja.lvFoto: Liepaja.lv

Ceturtdien Liepājas muzeja speciālisti apskatīja un novērtēja no Karostas kanāla izceltos priekšmetus. Kā informē Liepājas muzeja direktore Dace Kārkla, lielākā daļa no tiem nesatur kultūrvēsturisku vērtību, tomēr esot arī atsevišķi interesanti priekšmeti.

Kārkla uzsvēra, ka Karostas kanāla attīrīšanas projekts jau pats par sevi ir ievērības cienīgs fakts, kas ir dokumentējams, lai saglabātu informāciju nākamajām paaudzēm. Muzeja direktore atzina, ka diemžēl lielākā daļa no izceltajiem priekšmetiem ir sliktā stāvoklī un to restaurācija varētu prasīt lielus finanšu resursus.

Muzeja speciālistu uzmanību piesaistījis vecs koka kuģa masts, koka laiva ar kniedētu korpusu, kā arī pāļi, kas, iespējams, saglabājušies no Karostas kanāla būvniecības perioda. Tieši pāļu fragments ir viena no lietām, ko muzejs vēlējās iegūt savā īpašumā, lai vēlāk veiktu ekspertīzes un pārliecinātos par tā autentiskumu. Vēl muzejam bija interese par kuģu tauvām un enkurķēdi.

Pilotprojektam, kura mērķis noteikt labākās tehnoloģijas lielo un mazo priekšmetu izcelšanai bija izvēlēta desmit hektārus plaša teritorija Karostas kanāla vidienē. Darbus konkursa kārtībā veic SIA “Jūras vējš”, līguma summa ir 398 321,70 eiro, neieskaitot pievienotās vērtības nodokli.

SIA “Jūras vējš” valdes priekšsēdētājs Aleksandrs Čerņihs atzina, ka darbi ir finiša taisnē un noslēgumam tuvojas arī sarežģītā betona balstu izcelšana. Kā jau iepriekš norādīja Čerņihs, no Karostas kanāla izceltie priekšmeti ir dažāda veida un vecuma. Interesantākie atradumi ir divu kuģu koka korpusu fragmenti, divu automašīnu vraki, kā arī lidmašīnas šasija. No Karostas kanāla lielā daudzumā izceltas arī riepas, kuģu tauvas un lielizmēra baļķi, ka arī dažāda lieluma metāla priekšmeti.

Lai turpinātu Karostas kanāla attīrīšanu, 2014. gada 17. decembrī Liepājas speciālās ekonomiskās zonas pārvalde parakstīja līgumu ar Vides un reģionālās attīstības ministriju par Eiropas Savienības (ES) Kohēzijas fonda projekta “Vēsturiski piesārņotas vietas Liepājas ostas Karostas kanāla attīrīšana, I kārta” īstenošanu. Līgums ietver trīs komponentes – Karostas kanāla akvatorijas (68 hektāri) attīrīšanu no mazizmēra un lielizmēra tehnogēniem priekšmetiem, kā arī divus pilotprojektus. Kopējās izmaksas ir 9,6 miljoni eiro, no kuriem nepilni 85% ir plānotais finansējums no ES Kohēzijas fonda līdzekļiem.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+