Kultūra
Mūzika

Liepājas Simfoniskā orķestra stāsts par nepārejošo0


Laura Teivāne.
Laura Teivāne.
Foto: Jānis Vecbrālis

Liepājas koncertzālē “Lielais dzintars” 23. augustā Liepājas Simfoniskais orķestris noslēgs savu ikgadējo festivālu “Liepājas vasara” ar lielkoncertu, diriģenta Māra Sirmā vadībā kopā ar kori “Latvija” atskaņojot skaisto Imanta Kalniņa mūziku un daudzu koru repertuāra hitu – Morisa Diruflē Rekviēmu.

Koncerta programmas ideju atklāj Liepājas Simfoniskā orķestra vadītājs Uldis Lipskis: “Moriss Diruflē un Imants Kalniņš. Kas gan viņus vieno, ja neskaita Sestās simfonijas un Rekviēma atskaņojumam nepieciešamo kori un simfonisko orķestri? Tās visdrīzāk būs ilgas pēc skaistā, slāpes pēc pilnīgā, alkas pēc saskanīgā. Diruflē ar gregoriskajos dziedājumos balstītu mesas tematiku, Kalniņš ar indiešu dzejnieka Rabindranata Tagores un psalmu vārsmām būtībā stāsta vienu un to pašu stāstu. Stāstu par nepārejošo, brīnišķo, īsto.”

Klausītājiem būs iespēja baudīt I. Kalniņa Sesto simfoniju. Īpaši atpazīstama ir simfonijas III daļa ar apakšvirsrakstu “Balle pilī”. Šis skaņdarbs pirms 15 gadiem dzimis tieši Liepājā, un šī ir otrā reize, kad I. Kalniņa simfonijā ienāk vārds. Pirmā reize bija soprāna solo Ceturtās simfonijas oriģinālversijā, savukārt Sestajā vārds uzticēts korim. Tā ir gan lūgsna “Kyrie eleison”, gan indiešu dzejnieka Rabindranata Tagores mīlas vārsmas. Muzikoloģe Ingrīda Zemzare Sesto simfoniju saukusi par laimīga cilvēka lūgšanu, bet pats komponists – par savu Tadžmahalu, veltot to dzīvesbiedrei un mūzai Agrai. “Tadžmahals ir brīnumskaists balta marmora mauzolejs Indijas pilsētā Agrā, kas 17. gs. ideālā proporciju harmonijā un sarežģītiem rotājumiem celts valdnieka mīļotās sievas godam un slavai. Īpaši skaists tas esot saullēktā un saulrietā, kā arī noslēpumainās pilnmēness naktīs. Tā kā Liepājas Simfoniskais orķestris pagājušogad Indijas tūres laikā apmeklēja Tadžmahalu, šie iespaidi arī ieplūdīs atskaņojuma enerģētikā,” stāsta simfoniskā orķestra pārstāve Iveta Vēvere.

Vērienīgā koncerta otrajā daļā izskanēs franču komponista Morisa Diruflē slavenākais veikums – meditatīvais un labskanīgais Rekviēms. Pēc muzikoloģes Sandras Ņedzveckas domām, šis skaņdarbs esot daudzu koru repertuāra hits. “Hits arī tāpēc, ka šajā Rekviēmā nav nekā traģiska: iedvesmojoties no Mocarta, komponists uzrunā cilvēkus vienkāršā, cilvēciskā, pat katarsiskā valodā – klusi, bet nozīmīgi. Šajā koncertā mecosoprāna partiju dziedās Latvijas Nacionālās operas soliste liepājniece Laura Teivāne, bet ērģeļu solo atskaņos Liene Andreta Kalnciema,” teic I. Vēvere un aicina klausītājus uz šo pro­grammu arī 24. augustā Rīgas Domā – tā izskanēs Starptautiskajā garīgās mūzikas festivālā.

Festivāls “Liepājas vasara”, ko ik gadu organizē Liepājas Simfoniskais orķestris, ir leģendārā vasaras simfoniskās mūzikas cikla “Liepājas vasara” garīgais mantinieks un turpinājums.

 

 

23. VIII 19.00 “Lielais dzintars”, Liepāja

24. VIII 19.00 Rīgas Doms

Biļetes: “Biļešu paradīze”, www.bilesuparadize.lv

Cena: EUR 7–25

LA.lv
LA
LA.LV
Kultūra
Nedēļas nogalē pilis un muižas vērs durvis tradicionālajai Leģendu naktij
8 stundas
LA
LA.LV
Kultūra
Čaka mēnesis: pasniegs Aleksandra Čaka balvu; Lielbritānijā iznākusi viņa dzejas izlase
9 stundas
LK
Linda Kusiņa-Šulce
Kultūra
“Lielajā dzintarā” sastapsies Reinis Sējāns, Jānis Šipkēvics un LSO
10 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

AD
Artis Drēziņš
Latvijā
Cienīgtēvs neatzīst grēku: par cilvēka sabraukšanu uz apsūdzēto sola nonācis mācītājs 1
2 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
Tiesībsargs nosauc, cik daudzi iztiek ar “absolūtas nabadzības līdzekļiem” 8
4 stundas
AG
Aleksejs Grigorjevs
Pasaulē
Aleksejs Grigorjevs: Krievu nācija ir slima
2 stundas
ZE
Zane Eniņa
Latvijā
“Latvijas lepnuma” laureāti izraudzīti!
31 minūtes
SK
Skaties.lv
Latvijā
VIDEO: Bīstama gājēju pāreja Jūrmalā! Gada laikā notriekts jau otrais bērns
46 minūtes