Kultūra
Māksla

Liepājas Sv. Trīsvienības katedrāle iegūst greznu kristāmtrauku 16

Jāņa Vecbrāļa foto

Lieldienu svētdiena, 16. aprīlis, būs īpaša diena Liepājas Svētās Trīsvienības katedrālei, jo Lieldienu dievkalpojumā plkst. 10 tiks iesvētīts tās pirmais kristāmtrauks, ko pēc draudzes pasūtījuma darinājis tēlnieks Egons Peršēvics, LA.lv uzzināja pilsētas domē.

Vēsturiski ceļot un iekārtojot dievnamus, tieši kristību traukam bijusi būtiski svarīga nozīme dievnama interjerā un dievkalpojumā. Kristību nozīmīguma dēļ kristāmtrauks ne reti ir viens no greznākajiem dievnama interjera elementiem.

“Cik zinu, skulpturāla veidojuma kristāmtraukus Latvijas baznīcās redzēt nav pierasta, kā tas, piemēram, ir dievnamos Vācijā. Esmu gandarīts, ka man ir ticis tas gods būt šī kristāmtrauka autoram un izveidotājam,” stāsta tēlnieks Egons Peršēvics, “Baznīca no viduslaikiem ir bijis galvenais tēlniecības darbu pasūtītājs, tādēļ lielākie ģēniji ir strādājuši tai un radījuši lielu daļu savu izcilāko šedevru. Es pilnīgi noteikti nekandidēju uz tik lielu godu, taču apziņa, ka arī es esmu daļa no šī procesa, protams, silda manu sirdi.”

Draudzes dekāns Pēteris Kalks teic, ka, lasot vēsturiskus aprakstus par baznīcas būvēšanu un iesvētīšanu 1758. gadā, atrasts gan liels prieks un sajūsma par grezno dievnamu, vēlāk – arī par lielākajām mehāniskajām ērģelēm pasaulē, gan arī tā laika draudzes un garīdznieku nožēla, ka nav padomājuši par piemērotu kristāmtrauku. “Šis apstāklis mūs mudināja izsvērt un realizēt ideju par jauna kristāmtrauka izveidi. Tas pats dievbijības un patriotisma gars, kas kādreiz liepājniekus mudināja būvēt greznu baznīcu ar pasaulē lielākajām ērģelēm, iedrošināja mūs pieņemt drosmīgu lēmumu – izveidot kaut ko tik pat skaistu, vērtīgu, paliekošu nākamajām paaudzēm,” saka dekāns.

Egons Peršēvics aktīvi piedalās izstādēs un mākslas akcijās jau kopš 2006. gada. 2008. gadā Egons Peršēvics pārstāvēja Latviju vērienīgajā “Starptautiskajā Tēlniecības kvadriennālē” Rīgā. Pēdējo gadu laikā tēlnieka darbi tiek izstādīti arī mākslas telpās ārpus Latvijas – Ukrainā, Somijā un Lietuvā. Kopš 2010. gada rudens Egons Peršēvics strādā pie saviem tēlniecības projektiem Liepājā.

Saistītie raksti

Liepājas Sv. Trīsvienības katedrālē. Katedrāles iekšējā un ārējā arhitektūra veidota vēlīnā baroka stilā ar klasicisma iezīmēm, savukārt tās interjeru raksturo rokoko stila greznība un piesātinātība. Jauno kristāmtrauku Lieldienu dievkalpojumā 16. aprīlī plkst. 10 iesvētīs Liepājas bīskaps Hanss Martins Jensons.

Galerijas nosaukums
LA.lv