×
Mobilā versija
+11.6°C
Līksma, Bārbala
Trešdiena, 25. aprīlis, 2018
12. septembris, 2013
Drukāt

Liepājas un Dailes teātra aktieri tiekas van den Bosa “Slazdā”


ReklāmfotoReklāmfoto

Dailes teātrī turpina darboties holandiešu režisors Jans Villems van den Boss. Šajā reizē viņa veikums skatāms teātra Mazajā zālē, kur 17. septembrī notiks pirmizrāde viņa iestudētajai īru dramaturga Konora Makfērsona skumjā humora drāmai “Slazdā”. Izrāde ir arī lieliska iespēja uz vienas skatuves vērot Dailes un Liepājas teātra aktieru saspēli.


 

90. gadu vidū luga “Slazdā” (“The Weir”) saņēmusi prestižo Lorensa Olivjē balvu kā gada labākā luga, tā vairākkārtīgi uzvesta Londonas Vestendas teātrī. Režisors van den Boss, kas jau iekarojis pastāvīgu Dailes teātra apmeklētāju uzmanību (“Spilvencilvēku”, “Amadejs”, “Vējiem līdzi”), atzīstas mīlestībā īru dramaturģijai un uzskata, ka iestudējuma trumpji ir gan lieliskais lugas teksta materiāls, gan arī brīnišķīgs aktieru sastāvs. Izrāde tapusi sadarbībā ar teātra attīstības apvienību “Daile”, kas kopā ar Dailes teātri veido izrādes, to izveidē piesaistot aktierus un režisorus no citiem Latvijas teātriem un ārvalstīm. “Slazdā” pamīšus uz skatuves redzēsim gan “dailēniešus” Artūru Skrastiņu, Juri Žagaru, Ivaru Auziņu un Vitu Vārpiņa, gan “liepājniekus” – Egonu Dombrovski un Inesi Kučinsku – abi pēdējie arī pirmizrādes sastāvā.

Lugas stāstā kādā Īrijas ciemata krodziņā nejaušība vai likumsakarība saved kopā četrus vīriešus un kādu jaunu sievieti, kas ir atbraukusi no pilsētas. Vakara gaitā viņi cits citam stāsta ticamus un ne tik ticamus stāstus, kuros atklājas katra personāža pagātnes iedomātie vai reālie rēgi.

“Kā režisoru mani saista tas, ka darbs ir ļoti intīms, bet reizē – reālistisks. Šis ir gadījums, kad jāstrādā Mazajā zālē, un man tas ļoti patīk,” “Latvijas Avīzei” stāsta režisors van den Boss. “Izrādē nav galveno vai mazāk svarīgo lomu. No aktieriem tas prasa ārkārtīgi detalizētu darbu, kas nekad nav iespējams uz lielās skatuves.

Priecājos, ka man ir iespēja pirmoreiz strādāt kopā ar Dailes teātra aktieriem Juri Žagaru un Vitu Vārpiņu, kā arī Liepājas teātra aktieriem. Inese Kučinska un Vita Vārpiņa, abas it kā spēlē vienu varoni, taču dara to pilnīgi atšķirīgi. Ikreiz, mainoties aktieru kombinācijai izrādē, tajā ienāk atšķirīgas nianses.”

Inese Kučinska Dailes teātra iestudējumā piedalās pirmoreiz – aktrise teic, ka piedāvājumam piekritusi nešauboties. “Baudu katru dienu. Pat tad, kad mans darba laiks beidzas, palieku un skatos, kā režisors strādā ar citiem aktieriem. Izrādē ir vienreizējs aktieru ansamblis un kā nagla visam uz galvas – azartisks, jūtīgs un augsti profesionāls režisors. Lai arī manas varones dzīves stāsts ir diezgan traģisks, taču mans aktieriskais uzdevums ir būt vieglai. Latviešu aktieri ir kā smagsvarnieki – ja kas nopietns, kļūstam smagnēji, bezgala “dziļi”. Režisors patērē daudz spēka un enerģijas, mēģinot mūs no tā atraisīt. Šis materiāls prasa gaišumu, humoru, vieglumu – ceru, ka izdosies radīt mīļuma sajūtu, kas valda starp varoņiem.”

J. V. van den Boss stāsta – jaunās izrādes centrā ir emocijas – spēja vai nespēja samierināties ar pagātni – sāpēm, zaudējumiem un vai spēj piedot. “Emocijas krājas, sakāpj, līdz iestrēgst kādā punktā. Varbūt piemērotāks nosaukums šai izrādei būtu “slūžas” – kā emociju izpausmes kontrolējošs mehānisms. Pat ja uz skatuves nav daudz darbības, tur ir pamatīgi emociju amerikāņu kalniņi – galvenais ir attiecības, un tas ir ārkārtīgi aizraujoši. Daudz kas paliek vārdos skaļi neizteikts. Caur saviem stāstiem viņi nonāk līdz zināmai katarsei, un kā vērotājam ir ārkārtīgi interesanti būt šā procesa daļai. Manuprāt, latviešu skatītājs vēlas tikt iesaistīts un aizkustināts, taču – viņš ir arī ļoti kritisks, neslēpšu, šī luga ir gudram un iejūtīgam skatītājam.”

Aktieris Juris Žagars piebilst: “Jans vienmēr izvēlas izcilu materiālu, un arī šis ir tāds – aktieriem ir bauda spēlēt, nav nekādu eksperimentu – tīrs, klasisks darbs. Savā varonī iemīlējos jau pirmajā lasīšanas reizē – esmu zemnieku vīrs, kas palicis laukos un tā arī nav apprecējies. Jāteic, ka latviešu un īru nācijas mentāli ir ļoti līdzīgas, nebūs grūti saskatīt paralēles.”

“Slazdā” būs vienīgā Jana Villema van den Bosa iestudētā izrāde šajā sezonā. Režisors šogad strādās arī Azerbaidžānā, Ukrainā un Bosnijā, kā arī Londonā, savukārt nākamajā sezonā Dailes teātrī iestudēs apjomīgu komēdiju.

 

VARBŪT NODER

Režisors – Jans Villems van den Boss.

Kostīmu māksliniece – Ilze Vītoliņa.

Vizuālās koncepcijas autors – Jans Villems van den Boss.

Izrāde 21. septembrī būs skatāma arī Liepājas teātrī (Dailes teātra aktieru sastāvs).

 

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+