Dmitrijs Kostojanskis, attīstības direktors SIA “iCotton”. Liepāja, Ziemeļu iela 19. 05/12/2016 foto: Valdis Semjonovs/Latvijas Avīze/

Liepājnieki “iCotton” ražos arī zaļos pamperus 0

Reklāma
Reklāma
Viedoklis
Krista Draveniece: Puikam norauj bikses, meitai neļauj pačurāt. Kādi briesmoņi strādā mūsu bērnudārzos? 115
Krievijā valda histērija: izbojāta Putina inaugurācija
Saules uzliesmojumu dēļ Zemi pārņēmusi spēcīga magnētiskā vētra. Cik dienu tā plosīsies?
Lasīt citas ziņas

Pirms četriem gadiem dibinātais uzņēmums šogad, pēc provizoriskas informācijas, sasniegs desmit miljonu eiro ieņēmumus, kas ir ievērojami vairāk nekā 2015. gadā, kad ieņēmumi sasniedza 6,5 miljonus eiro. Straujais apgrozījuma pieaugums saistīts ar noieta kāpumu gan Latvijā, gan eksporta tirgos, kā arī sortimenta paplašināšanu.

No Portugāles līdz Vladivostokai

“iCotton” radīts ar mērķi izveidot Latvijā neaustā auduma ražošanas rūpnīcu, kas ražotu preci eksporta tirgiem – gan Austrumu valstīm, gan ES. Uzņēmums pašlaik vienādās daļās pieder Itālijas kompānijai “Sanitars S.P.A” un Krievijas pilsonim Maralbekam Gabdsatarovam, kuram pieder vairāki līdzīgi uzņēmumi citās valstīs. Latvijas uzņēmumā itāļi ieguldījuši, lai varētu ražot preci galvenokārt Ziemeļeiropas un citām valstīm. Itāļu līdzīpašniekam pieder līdzīga profila uzņēmumi Itālijā ar gada apgrozījumu 30 miljoni eiro, kas apgādā galvenokārt Dienvideiropas valstis. Iemesli ražotnes izveidei Liepājā ir pašvaldības pretimnākšana, ES fondu un bankas “Citadele” atbalsts.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Citadele” ēkas būvniecībai un līnijas izveidei piešķīra kredītlīdzekļus 5,6 miljonus eiro un līzingu aprīkojuma iegādei 550 tūkstošus eiro. Kad saņemts LIAA atbalsts 1,8 miljoni eiro, segta pamatsummas atmaksa, un pašlaik notiek regulārie kredīta un līzinga maksājumi. Kredītu bankai plānots atmaksāt līdz 2020. gadam. Ja nebūtu kredītlīdzekļu, uzņēmuma attīstība notiktu daudz lēnāk.

2012. gadā tika sākta mitro salvešu ražošana, vēlāk ražošana paplašināta un pašlaik ražo četru veidu produkciju – gan mitrās salvetes, gan vates kociņus, vates diskus un vienreizējos uzsūcošos paladziņus. Visa produkcija tiek eksportēta, un, kā stāsta uzņēmuma attīstības direktors Dmitrijs Kostojanskis, klienti ir “no Portugāles līdz Vladivostokai”. Ražošanas apjomi atkarīgi no pasūtījumu daudzuma un sezonalitātes.

Kostojanskis atklāj, ka pašlaik “iCotton” ir unikāla ražošanas līnija, kas ir viena no efektīvākajām Eiropā. Vidēji mēnesī uzņēmumā var saražot 1,5 miljonus paciņu mitro salvešu, 80 tūkstošus iepakojumu ar uzsūcošajiem paladziņiem, divus miljonus paku vates disku un tikpat daudz vates kociņu – gan premiuma, gan ekonomiskajā segmentā. Tirgū pieprasījums pēc šīm precēm ir augsts, un uzņēmums redz labas iespējas to realizācijai.

Šobrīd daļa šo preču jau iekarojusi veikalu tīklu “Maxima” un “Top!” plauktus, bet plānots izvērsties arī citos veikalos, viss atkarīgs no sadarbības partneru ilgtermiņa līgumiem. Puse no saražotā ir ar privātajiem zīmoliem, otra puse – ar savu zīmolu.

“iCotton” preces izkonkurē citas galvenokārt ar cenu un kvalitāti, piemēram, šobrīd “Maxima” veikalos Lietuvā tās ir par trešdaļu lētākas nekā konkurentu piedāvātās. Lielākie konkurenti ir Polijas ražotāji. Lai arī 2017. gadā “iCotton” plāno Polijā palielināt noietu, sasniedzot 600 tūkstošus eiro, tas nav daudz. Baltijas tirgu iekarot nebūšot grūtību, taču lielāka interese uzņēmumam ir par iedzīvotāju skaita ziņā lielākām valstīm – Ukrainu, Krieviju, Kanādu un Ķīnu. Pašlaik eksports uz Krieviju ir 50% no saražotā, iepriekš tas bijis lielāks.

Reklāma
Reklāma

Plāno jaunu ražotni 

Tuvākajos gados “iCotton” gatavojas paplašināties, līdzās esošajai ēkai uzbūvējot jaunu, 10 tūkstošus kvadrātmetru lielu ražošanas ēku, kur izvērst ekoloģisku pamperu ražošanu. “Vēlamies jaunajā ēkā izvietot unikālu pamperu ražošanas līniju, kurai analogi ir tikai divi – Japānā un Ķīnā, bet Eiropā tādas līnijas vēl nav. Varēsim ražot ekoloģiskus, efektīvus, inovatīvus un zaļus pamperus. Tas būs unikāls produkts, ar ko varēsim sacensties pat ar “Procter & Gamble”, “Huggies” un citiem,” atklāj Kostojanskis. Pamperu ražotnes izveide ir stratēģisks mērķis, un tas ļautu palielināt uzņēmuma apgrozījumu vairākkārt.

Pamperu ražotni plānots izveidot triju gadu laikā. Ražošanas līnijai nepieciešamo aprīkojumu plānots iegādāties no vairākiem iekārtu ražotājiem Eiropas valstīs un Japānā un savienot tā, lai tā būtu inovatīva un efektīva. To spējot paveikt augsti kvalificētie inženieri, kas iepazinušies ar jaunākajiem sasniegumiem šajā jomā un meklē inovatīvas iespējas, kas palīdzētu kļūt efektīvākiem.

Pašlaik jau saņemts apstiprinājums Eiropas līdzfinansējumam ēkas būvniecībai un šomēnes tiek gaidīts Centrālās finanšu un līgumu aģentūras (CFLA) lēmums par atbalsta piešķiršanu aprīkojuma iegādei. Jaunās ražotnes plānotās izmaksas ir 15 miljoni eiro, trešdaļu no tā veidos ES līdzfinansējums. Tieši šis atbalsts ir viens no svarīgākajiem nosacījumiem ražotnes izveidei, jo pārējās izmaksas – darba algas, OIK, elektrības izmaksas – Latvijā salīdzinājumā ar vairākām citām valstīm ir augstākas. Lai realizētu šo projektu, “iCotton” plāno piesaistīt “Citadeles” kredītlīdzekļus. D. Kostojanskis slavē “Citadeles” bankas darbinieku augsto profesionālismu, kas ir svarīgi gan uzņēmējiem, gan investoriem.

Uzņēmumā šobrīd nodarbināti 140 strādājošie, pēc jaunās ražotnes uzbūvēšanas to skaitu iecerēts palielināt līdz 300. Vai vietējā darbaspēka piesaiste nav pro­blēma? “Darbinieki ir, tikai viņi jāapmāca. Ņemam darbā skolēnus, kas tikko pabeiguši mācības tehnikumā, un viņi kopā ar pieredzējušiem inženieriem stāv pie līnijām un mācās. Mūsu tehnoloģija ir unikāla, Latvijā neatradīsim neausta auduma tehnologus vai inženierus, jo šeit nav šādas apmācības un uzņēmumu, no kuriem speciālistus var pārvilināt. Visi mūsu topa menedžeri izauguši no vidējās klases menedžmenta,” stāsta Kostojanskis.

Šobrīd uzņēmums eksportē 97% no saražotā. Rūpnīcas jauda ir liela – trīs dienās iespējams saražot produkciju, kas Baltijas tirgum nepieciešama mēneša laikā. Kad darbu sāks pamperu ražotne, uzņēmuma īpašnieki domās par nākamajiem attīstības posmiem, tostarp iepakojuma un citu nepieciešamo pusfabrikātu ražošanu. “Plāni ir milzīgi. Uzņēmums ienācis Latvijā uz ilgiem laikiem,” rezumē attīstības direktors.

Komentārs

Sanita Bajāre, bankas “Citadele” Uzņēmumu apkalpošanas direkcijas vadītāja:

“”iCotton” investīciju projekts no banku viedokļa bija saistāms ar vairākiem riskiem, tomēr uzņēmuma akcionāru un vadītāju kompetence, pieredze un precīzi aprēķinātais projekts ļāva lemt par labu finansējuma piešķiršanai. Bankas ļoti pretimnākoši attiecas pret investīciju projektu finansēšanu reizēs, kad investīcijas uz uzņēmuma kopējā apgrozījuma fona ir kā papildinājums, ieguldījums darbības paplašināšanai. Šajā reizē investīciju apjoms vairāk atbilda jauna uzņēmuma izveides projektam. Tas arī izskaidro banku piesardzību, vērtējot finansējuma piešķiršanu. Taču, izskatot kredītu pieteikumus, būtisks kritērijs ir arī akcionāru un vadītāju kompetence. Un “iCotton” vadītāji līdzīgu biznesu veiksmīgi bija īstenojuši citās valstīs.

Uzņēmums “iCotton”, ieguldot bankas finansējumu, spēris būtiskus attīstības soļus, un ražošanu pilnveido, piesaistot arī ES struktūrfondu līdzekļus. Jau tagad tas kļuvis par Baltijā vadošo kokvilnas pārstrādes uzņēmumu, kura ambīcijas vēl nav izsmeltas. Ticam, ka uzņēmuma īpašnieku pieredze šajā biznesā Eiropā plānus ļaus arī realizēt.

Šādu ražojošu uzņēmumu attīstība Latvijas ekonomikai ir ļoti būtiska – “iCotton” pierāda, ka kvalitatīva Latvijā ražotā produkcija spēj konkurēt globālos tirgos, kur dominē poļu un citi ražotāji.”

“Finanšu piešprice” ir reportāžu sērija par uzņēmumiem, kas attīstās ar bankas “Citadele” kredītu

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.