Zied liepas.
Zied liepas.
Foto – Valdis Semjonovs

Liepziedu mēnesis. Kas jūlijā jāpaveic biškopim? 0

Darāmie darbi


• Kopj un lolo jaunās bišu saimes.

• Pārbauda medus ražotājas – vai netrūkst telpas nektāra izvietošanai un nogatavināšanai.

Reklāma
Reklāma

• Atņem un sviež medu.

• Pārbauda, vai saimēm netrūkst barības.

Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 vārdu īpašniekus, kuri kā magnēti pievelk pretējā dzimuma pārstāvjus
Kokteilis
Septiņi seni vārdi, kurus nevajadzētu dot meitenēm
Putinam draud briesmas, par kurām pagaidām zina tikai nedaudzi 192
Lasīt citas ziņas

Jūlijā bišu dravā iestājas relatīvs miers. Kas jau nu spietojis, tas aizspietojis, bet pasaulē laistie bērni – spieti, kas saņemti, vai atdaleņi, kas izveidoti, – nu čubināmi un audzējami par lielām saimēm.

Šogad laika apstākļi vasarā neiekļaujas ierastajos rāmjos, tādēļ grūti prognozēt, kāds laiks būs jūlijā. Diemžēl jūlijs nav tas mēnesis, kurā var cerēt uz lielu ienesumu, un, ja vien nesakrīt labvēlīgi apstākļi, biškopjiem jūlijs vairāk asociējas ar nelielu atelpu pirms lielās medus ņemšanas mēneša nogalē vai augusta sākumā. Tomēr var cerēt arī uz kārtīgu ienesumu – vasaras rapsis, āboliņš, šaurlapu ugunspuķes un citi ziedoši lakstaugi dažkārt saimes nodrošina ar ievērojamu medus krājuma papildinājumu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Tomēr jāņem vērā, ka dažkārt jūlijā iestājas pilnīgs bezienesums un jaunās bišu saimes jāpiebaro ar cukursīrupu. Ne visām dravām tuvumā ir bišu ganības, un ne katru gadu daži no minētajiem nektāraugiem medo.

Jūlija sākumā vēl var veidot pēdējos atdaleņus. Pamatsaimes ieteicams turēt intensīvas attīstības stāvoklī, ko panāk ik vakaru vai pārvakaru, saimei izbarojot 200 ml cukursīrupa. Tas pamudinās saimi intensīvi perot un neļaus samazināties barības krājumiem ligzdā. Tāds jau ir dravnieka mērķis – barot pamatsaimi, uzdzīt tai spēku, veidot normālu barības rezervi ligzdā tā, lai būtu kur ņemt perus, jaunās bites un medainās kāres atdaleņa veidošanai. Atdaleņus ieteicams veidot ar dējošām mātēm, kas šajā laikā jau ir tirgū biežāk pieejamas.

Mēneša sākumā jāapsver iespēja bites izvest viršu ganībās. Ja nolemts ar biškopību nodarboties tā pa īstam, tad bez bišu pārvadāšanas neiztikt.

Jūlijs ir arī pašu biškopju spietošanas laiks – mēneša nogalē Latvijas biškopji pulcējas uz savu ikgadējo vasaras saietu. Šogad tas notiks 26. jūlijā Bauskas pilskalna estrādē.

Bišu stropos


• Ienesumam beidzoties, atņem medu. Jāraugās, lai medus ir pilnībā nogatavināts – aizvākots. Medus atņemšanu pārtrauc, ja, kāres izceļot no stropa un pagāžot uz sāniem, no šūnām līst svaigais nektārs – tā ir liecība tam, ka ienesums turpinās un medu atņemt vēl nedrīkst. Lai pārliecinātos par medus gatavību atņemšanai, var izmantot arī refraktometru – ierīci, kas palīdz noteikt ūdens daudzumu medū. Nenogatavinātā medū ir paaugstināts ūdens saturs, un šāds medus neglabājas, tas var sarūgt. Ūdens daudzums medū nedrīkst pārsniegt 20 procentu.

• Varroze. Izsīkstot ienesumam, samazinās bišu mātes dējības temps, un sarūk arī peru apjoms bišu saimē. Ar mātes dējību līdzīgi var notikt arī intensīva ienesuma laikā. Līdz ar to veidojas situācijas, kad liela daļa ērču atrodas uz bitēm vai arī pieaug to koncentrācija peros. Pirmajā gadījumā (ērces uz bitēm) pēc medus atņemšanas var mēģināt bišu parazītus noindēt, otrajā gadījumā jāsa­prot, ka bites, kas piedzims no invadētajiem periem, būs stipri cietušas.

Reklāma
Reklāma

Dravas laukumā


• Regulāri kopj zālienu ap stropiem un visā dravas novietnes teritorijā.

• Izlīdzina stropu rindas un nolīmeņo stropus – bišu barotavas efektīvi darbojas tikai tad, ja strops stāv vertikāli, nedaudz sagāzts uz priekšu.

Dravas mājā


• Jūlijā biškopja galvenais darbarīks ir medus sviede, tādēļ mēneša sākumā jāpārbauda tās tehniskais stāvoklis. Medus sviede jāmazgā gan pirms, gan pēc medus sviešanas.

• “Bišu zāļu skapītis” – beidzoties ienesumam, biškopim paveras iespējas cīnīties ar varrozi, izmantojot kādu no ķīmiskajiem ērču apkarošanas līdzekļiem. Tādēļ šie līdzekļi laikus jāsagādā un jātur pa rokai.

SVARĪGI


• Seko līdzi bišu saimes spēka izmaiņām un barības daudzumam ligzdā. Pēc liepu ziedēšanas savvaļas bišu saimes (kur tās netraucē) sāk kārtot ligzdu ziemai. Biškopim tas jāņem vērā un pret bišu traucēšanu jāattiecas ar lielu atbildību un pietāti.

• No plašā ērču apkarošanas līdzekļu klāsta (nosacīti plašā – aiz dažādiem nosaukumiem var slēpties viena un tā pati darbīgā viela) jāizraugās tikai oficiāli reģistrētie. Nereģistrēta preparāta lietošana ir attieksmes jautājums un reizēm, nezinot īsti, kas ir tā darbīgā viela, veicina ērču rezistences veidošanos.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.