×
Mobilā versija
Brīdinājums +12.7°C
Jānis
Svētdiena, 24. jūnijs, 2018
15. oktobris, 2015
Drukāt

Uldis Šmits: Latviju vairāk par bēgļiem apdraud uzpirktu politiķu lēmumi (10)

Foto - Timurs SubhankulovsFoto - Timurs Subhankulovs

Uldis Šmits

Nesen Latvija atzīmēja Ulda Ģērmaņa simt gadu jubileju ar konferenci Kara muzejā. Bet šī atcere droši vien bija pelnījusi plašāku valstisku mērogu. Kas zina, varbūt kādu pasākumu varēja sarīkot NATO Stratēģiskās komunikācijas izcilības centrā, jo Ģērmanis ilgi un turklāt izcili prata uzturēt, ja tā drīkst sacīt, stratēģisku komunikāciju pirmām kārtām ar latviešu trimdas sabiedrību un pēc neatkarības atgūšanas – ar mums visiem. Taču, liekas, viņa idejas vismazāk ņēma vērā tie, kuriem tās visvairāk bija domātas, respektīvi, politiskās aprindas. Kam arvien vajadzētu ielāgot spārnoto frāzi: “Ir divas iespējas raudzīties uz pasaules lietām: tā, kā tas ir un notiek, vai arī tā, kā mēs vēlētos, lai tas notiktu.”

Pēdējos desmit gados Rīgas politika bijusi vēlmju domāšanas caur­austa. Un “tas” izpaudās gan Rietumu formāli sniegto drošības garantiju – mēs esam NATO – pārvērtēšanā, gan aiz Latvijas austrumu robežas vērojamo procesu nenovērtēšanā. Mūsu vēlmju domāšanu pārāk neiztraucēja ne pret Baltijas valstīm pastāvīgi vērstais informācijas karš, ne pavisam īsts karš Gruzijā. Uzdevāmies par lielākajiem pēcpadomju telpas pazinējiem un ekspertiem, bet turpinājām vien tādā pašā garā tālāk. “Tas” izskatījās pēc Ģērmaņa allaž šaustītās latviešu vientiesības, tomēr šķiet, ka pārsvarā Latvijas politika Austrumu virzienā tika gluži mērķtiecīgi pielāgota atsevišķu ietekmīgu grupu un personu interesēm. Ko iztēloja par valsts interesēm. Kaut arī Krimas aneksija un norises Austrumukrainā piespieda Latvijas ārpolitikas veidotājus paraudzīties uz lietām “tā, kā tas ir un notiek”. Un sākt par tām runāt puslīdz skaidru valodu.

Tagad Latvijas ministru izteikumi gandrīz neatšķiras no, piemēram, publicistes Annes Aplbaumas sacītā oktobra sākumā austriešu avīzei “Die Presse am Sonntag”, proti, ka vajadzīga NATO nostādņu reformēšana, ka Centrāleiropā un Austrumeiropā ir nepieciešams izvietot militārās bāzes un ka “mums nopietni jāizturas pret informācijas kara jautājumu”. Arī Aplbauma daudz rakstījusi par vēsturi un pamatīgi pētījusi Austrumeiropas pakļaušanu Staļina režīmam un sovjetizēšanu (grāmatā “Dzelzs priekškars”, kas nav tulkota latviski), tāpēc saskata zīmīgas līdzības Putina izraudzītajā taktikā Ukrainā un čekistu lietotajās metodēs Polijas sagrābšanā 1944. – 1945. gada periodā. Viņasprāt, Putins izmanto iespējas, ko Rietumi paver, jo Kremlis nav izgudrojis, teiksim, Eiropas galēji labējās partijas, bet māk tās izmantot pret pašu Eiropu, tāpat kā citus ietekmes tīklus un korupciju. Un, viņasprāt, viens no Putina ilgās varas iemesliem ir rietumvalstu gatavība – pārmetums tika adresēts Austrijai, bet tikpat labi varētu būt Latvijai – apgrozīt un atmazgāt naudu, ko daudzi Kremlim pietuvinātie un tur kabinetos sēdošie būtībā ir nozaguši Krievijas valstij. Tikai jāpiebilst, ka Rietumos biznesa saites tomēr nemēdz radīt draudošu politisku atkarību. Intervijā, starp citu, tika spriests par Baltijas valstu nepietiekamu aizsargātību pret iespējamu agresiju, teiksim, nākamgad, kad ASV būs aizņemtas ar vēlēšanām. To nav pārāk patīkami lasīt, atceroties mūsu iekavētās aizsardzības programmas.

Taču, ja kādu tas spēj nomierināt, mūsdienu Latviju vairāk par tankiem apdraud uzpirktu politiķu lēmumi – Kremlim parocīga sistēma, kas nevainojami darbojās Ukrainā. Līdz pērn tai darīja galu Kijevas Neatkarības laukumā pulcējusies tauta. Jeb Maidana cilvēki, kuriem veltītā ekspozīcija tās atklāšanas dienā tika barbariski nopostīta Eiropas Savienības dalībvalsts Latvijas galvaspilsētas centrā iepretim valdības namam. Neizraisot pārlieku sabiedrības viļņošanos. Bet tā nu tas ir.

Pievienot komentāru

Komentāri (10)

 1. DALĪTĀ ĪPAŠUMA IZBEIGŠANAS LIKUMPROJEKTS – BŪTĪBĀ NOSTIPRINĀT PIESPIEDU NOMAS ATTIECĪBAS un turpmāk atsavināt visus dzīvokļus
  Tieslietu ministrijas sagatavotais un Saeimai nosūtītais ikumprojekts “Piespiedu dalītā īpašuma tiesisko attiecību privatizētajās daudzdzīvokļu mājās izbeigšanas likums” pēc būtības ir juridiski nekorekts, neatbilst Satversmei un cilvēktiesībām vispār, ja neteikt, ka nekaunīgs un cinisks.
  Pirmkārt, bez kadastrālās vērtības pārskatīšanas un krasas samazināšanas zemes izpirkums ir nereāls.
  Diemžēl, likumprojektā nav risināta zemes zem daudzdzīvokļu mājām kadastrālās vērtības pārskatīšana. Ja to nerisina, zemes izpirkšanas nosacījumi būs kārtējā karikatūra un paredzēto 7-8 miljonu naudas izsviešana.
  Zemi zem daudzdzīvokļu mājām jāizpērk par cenu, par kādu īpašnieki iegādājās vai tādu cenu, kas ir reāla cena, nevis iedzīvoties uz nabadzīgas tautas rēķina. Kā šiem politiķiem no VL/TB/LNNK nav kauna sagatavot tādu likumu, LAI KĀRTĒJO REIZI ATBALSTĪTU SPEKULANTUS UN AR ALKATĪBU APSĒSTOS zemes īpašniekus un partijas.

  Tauta paskatieties, ko tēlo VL un kā izrīkojas pret tautu, ja Saeimā tomēr VL ministra Rasnača ideju neapturēs ka naidīgu Latvijai un tautai.

 2. Vai tiešām cilvēkiem nav skaidrs, ka Straujuma kopā ar saviem bļodlaižām kā Žīgure, Rinkēvičs un vēl baru pseido inteliģentu , ir latviešu nācijas kaprači vai vienkārši slepkavas !!!

  • Pašnāvību skaits pavisam ( suicide deaths) no 1990 – 2002 – 11 097 cilvēki
   Vidēji gadā no 1990 – 2002 – 853,6 cilvēki Pašnāvību skaits pavisam 2002 – 672 cilvēki Vecāki par 55 gadiem (pensionāri) 2002 – 256 cilvē Pašnāvības līdz 55 gadiem 2002 – 416 cilvēki Ziņas Latvijā Politika un Sabiedrība Statistika par pašnāvību skaitu Latvijā satraucoša; speciālisti ceļ trauksmi BNS Ceturtdiena, 2013. gada 24. oktobris
   Speciālisti pauduši satraukumu par pašnāvību skaitu Latvijā, pērn izdarītas 443 pašnāvības, kas ir ļoti liels skaits, ceturtdien uzsvēra Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) speciālisti, iepazīstinot ar Latvijas veselības aprūpes statistiku par 2012.gadu.
   Salīdzinoši 2011.gadā Latvijā izdarītas 440, 2010.gadā – 436, 2009. – 516, 2008.gadā – 527, 2007.gadā – 454 pašnāvības. Saskaitiet 11 097 + nākamie gadi 2003 -2015.gads, kur vidēji 450 pašnāvību, tas ir – 450 x 13 = 5850 + 11097 = 16 947 pašnāvību 25 gados! Un mirušie no saindēšanās, CSN, bezvēsts pazudušie, nosakušie, nogalinātie. Un tas miera laikā?

 3. Kā amerikāņi lems,tā būs.

 4. Rodas tikai divi jautājumi: 1. Vai tas, ka “Tagad Latvijas ministru izteikumi gandrīz neatšķiras no, piemēram, publicistes Annes Aplbaumas sacītā” ir labi?Ja jā, tad kāpēc?
  2. Vai autors no sirds uzskata, ka Ukrainā uzpirkto politiķu lēmumiem ir padarīts gals? Un vai tiešām viņš uzskata, ka Ukrainas metode ir vienīgā un tā pareizākā ? Īpaši, ņemot vērā sekas, kuras šī metode izraisīja. Jo īpaši, ja apgalvo, ka arī te Putins izmantoja situāciju. Bet, ja redzam un saprotam, ka Putins izmanto citu kļūdas savā labā, tad varbūt vajadzētu arī būt pietiekoši gudriem un neatkārtot līdzīgas kļūdas( kā Gruzija un Ukraina) tik primitīvi provocējot uz militāru konfliktu. Vai tiešām kāds uzskata, ka vienīgā metode kā cīnīties ar Krievijas ietekmētām korumpētām grupām valsts iekšienē ir izvietot valstī pēc iespējas vairāk NATO ieroču?

 5. Rodas tikai divi jautājumi: 1. Vai tas, ka “Tagad Latvijas ministru izteikumi gandrīz neatšķiras no, piemēram, publicistes Annes Aplbaumas sacītā” ir labi?Ja jā, tad kāpēc?
  2. Vai autors no sirds uzskata, ka Ukrainā uzpirkto politiķu lēmumiem ir padarīts gals? Un vai tiešām viņš uzskata, ka Ukrainas metode ir vienīgā un tā pareizākā ? Īpaši, ņemot vērā sekas, kuras šī metode izraisīja. Jo īpaši, ja apgalvo, ka arī te Putins izmantoja situāciju. Bet, ja redzam un saprotam, ka Putins izmanto citu kļūdas savā labā, tad varbūt vajadzētu arī būt pietiekoši gudriem un neatkārtot līdzīgas kļūdas( kā Gruzija un Ukraina) tik primitīvi provocējot uz militāru konfliktu. Vai tiešām kāds uzskata, ka vienīgā metode kā cīnīties ar Krievijas ietekmētām korumpētām grupām valsts iekšienē ir izvietot valstī pēc iespējas vairāk NATO ieroču?

 6. labs raksts, reāls esošās politiskās situācijas un politisko aprindu atspoguļojums. daudzi to saprot, bet daudzi nerunā un klusē, jo ir iemesli, kuri tiek norādīti šajā pašā rakstā. Tā .teikt- pastāv nepārrauta nabas saite… paldies raksta autoram!

 7. tā “vērtīgā” NEREDZĒŠANA…
  .
  80.-90. gados uz austrumu robežas MUITA neko “neredzēja” kā šiverē krievu NOZIEDZNIEKI;
  .
  2015. gadā “neredz” kā 5.kolona ārdās Latvijas galvaspilsētā;
  ————————–
  “redz” tikai savās kabatās naudas pieaudzēšanu…

 8. ”Jeb Maidana cilvēki, kuriem veltītā ekspozīcija tās atklāšanas dienā tika barbariski nopostīta Eiropas Savienības dalībvalsts Latvijas galvaspilsētas centrā iepretim valdības namam. Neizraisot pārlieku sabiedrības viļņošanos. Bet tā nu tas ir.”
  Ja nu vel saka, ka Straujumai , Vienotībai tā Ukraina, Maidans riebjas un tāpēc ar visu MK pagriezusi muguru, tad muguru griež arī kārtības sargi un ļaut vaļu Kremļa draugiem… To arī liecina – pa logiem nevar ”redzēt”, nav kameru… Ja pa to aleju un ielu brauks ”atbrīvotāji” arī neko ”neredzēs”…
  Padoms viens – mazgājiet logus, vai mainiet to ”neredzīgo” tanti…

Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. Mainu 24. septembri pret 25. jūniju!

Saeima ceturtdien, 21.jūnijā, pieņēma likumu, kas paredz noteikt par brīvdienu 24. septembri, kad Latviju apmeklēs Romas pāvests Francisks. Likuma izmaiņas galīgajā lasījumā atbalstīja 68 deputāti, pieci bija pret, divi – atturējās, bet vēl astoņi balsojumā nepiedalījās. Ekonomikas ministrija iepriekš neatbalstīja šo ideju, sakot, ka Latgales uzņēmēji paši varot lemt par brīvdienu pāvesta vizītes laikā un ka viena valsts noteikta svētku diena valsts budžetam radot astoņu miljonu eiro zaudējumus. Jāpiebilst, ka šogad 23. un 24. jūnijs, kas saskaņā ar likumu ir svētku dienas, šogad iekrīt sestdien un svētdien, līdz ar to svinētājiem izpaliek papildu brīvdienas.

Vai jūs balsosiet par "Saskaņu" mācītāja Pētera Sproģa dēļ?
Draugiem Facebook Twitter Google+