×
Mobilā versija
+10°C
Vēsma, Fanija
Ceturtdiena, 19. aprīlis, 2018
16. janvāris, 2013
Drukāt

Lietotu mēbeļu šarms

Foto - Andris OzoliņšFoto - Andris Ozoliņš

Neskatoties uz bezgalīgi plašo jauno mēbeļu piedāvājumu, vienmēr saglabājas arī stabils lietoto mēbeļu tirgus. Tam ir vairāki iemesli. Pirmkārt, lietotās mēbeles parasti ir krietni lētākas nekā jaunās. Otrkārt, kvalitatīvas masīvkoka mēbeles kalpo vismaz simt gadus, bet bieži vien tās izmanto daudz īsāku laiku.

 

Piemēram, pārtikušajā Vācijā pēdējā laikā izveidojies ieradums mēbeles mainīt ik pēc pieciem gadiem. Šie gadi masīva ozolkoka mēbelei tāds bērna vecums vien ir… Treškārt, lietoto mēbeļu veikaliņus iecienījuši stila mēbeļu piekritēji. Tie sniedz unikālu iespēju par nieka naudu komplektēt, piemēram, pagājušā gadsimta 60. gadu interjeru. Pagaidām šādas mēbeles vēl netiek kvalificētas kā antikvāras, un to cenas ir samērā draudzīgas. Ceturtkārt, ievestās mēbeles jau uz vietas tiek atlasītas pēc izdevīguma principa, lai Latvijā nonāktu labākās masīvkoka mēbeles ar greznojumiem, virpojumiem vai kokgriezumiem.

Ārzemēs antikvārās mēbeles realizē, izmantojot izsoļu namu vai antikvariāta veikalu pakalpojumus. Tradicionālās sadzīves mēbeles un saimniecības preces bieži izpārdod “Latgalītei” vai Rumbulai līdzīgos tirgos, kuru nosaukums “autobootsaler” tulkotos kā “pārdot no auto bagāžnieka”. Šie ļoti demokrātiskie tirdziņi ir populāri visā Rietumeiropā, un to preču klāsts ir ļoti plašs.

Zinošs speciālists komplektē kravas furgonu un ved preci uz Latviju, kur to realizē lietoto mēbeļu tirgos vai veikalos. Protams, vietējā tirgū galvenā priekšrocība ir cena, jo kvalitatīva prece maksās vairākas reizes lētāk nekā veikalā. Tās izskata atsvaidzināšana nav dārga un to paveic jau veikala speciālisti.

Lietotu mēbeļu un sadzīves preču veikalos var atrast neparasti oriģinālas un vērtīgas mēbeles un mantas. Piemēram, sešdesmito gadu otrās puses hi-tech guļamistabas mēbeļu garnitūra apvilkta ar burzītu samtu, komplektā ir divguļamā gulta, trimo un kumode ar stikla fasādi, podests un aizkari. Gultas restes automātiski regulējas ar pulti. Naktsskapīši izveidoti atlokāmi no gultas galvgaļa. Uz vienas virsmas atrodas termometrs un barometrs, uz otras – padziļinājums pultīm. Galvgalī novietota atskaņošanas sistēma. Protams, komplekts ir izteikti retro, veikalā tā cena ir Ls 400, lai gan savulaik kā dizaina ekstra, iespējams, maksājis ap Ls 40 000. 
retroskapis_Ozolins_12

Skapji bauermÖbel (zemnieku mēbeļu) stilā savulaik bija izplatīti Vācijas laukos, un teorētiski tos izgatavoja paši zemnieki, bet izsmalcinātākus eksemplārus gatavoja galdnieku cunftes meistari. Primitīvās konstrukcijas skapis ir kvalitatīvi nokrāsots un atbilstoši stilam smalki apgleznots. Ja šāda masīvkoka skapja cena ir ap Ls 100, var papētīt, kādu stila preci par šo cenu var nopirkt citos mēbeļu veikalos.

Vērtīgs atradums ir milzīga dekoratīva slēdzama ķīniešu lāde, kurā var turēt daudz sadzīves lietu. Lāde izgatavota intarsijas un apgleznošanas tehnikā no masīvkoka un finiera, bet tai grūti noteikt izgatavošanas laiku. Iekšpuse izlīmēta ar mazām papīra lapiņām, kas ir nedaudz mazākas par A4 formātu un ko rotā hieroglifi. Leģendas vēsta, ka tieši tādas izskatījušās pirmās tapetes, kas savulaik nākušas no Ķīnas. Lādes cena un kvalitāte to padara par labu ieguldījumu un gaumīgu dāvanu kaut vai miljonāram. Vērpjamos ratiņus masveidā vairs neražo, bet individuāli pasūtīt tos ir samērā dārgi. Sarkankoka virpots vērpjamais ratiņš labā tehniskā kārtībā nopērkams par Ls 25. Tiesa, tas nedaudz atšķiras no vietējā populārākā modeļa, tomēr strādāt var. Masīvs un liels ozolkoka rakstāmgalds ar diviem skapīšiem maksā Ls 100. Interesenti var salīdzināt, kādu rakstāmgaldu par šo naudu var iegādāties jaunu mēbeļu veikalos.

Cits lietoto preču veikalu virziens ir sadzīves preču, lielākoties trauku un sadzīves tehnikas, tirgošana. Patiešām kvalitatīva porcelāna un stikla trauki maksās tikai pāris latu. Mazliet augstāka cena būs masīvas bronzas un misiņa izstrādājumiem, taču to kalpošanas laiks ir bezgalīgs. Lai arī lietoto mēbeļu veikali lielāko peļņu gūst no mēbelēm, klienti ļoti bieži iegādājas tieši sadzīves priekšmetus.

Lietotas mēbeles un sadzīves preces var iegādāties vairākos veikalos Rīgā un daudzās Latvijas pilsētās un pagastos. Zviedru biroju, noliktavu un dzīvokļu mēbeļu tirdzniecībā specializējas www.zviedrumebeles.lv, holandiešu mēbeles ieved www.kube, bet vācu mēbeles piedāvā SIA “Juris Krauklis”. Populāri ir lielie lietoto mēbeļu angāri Latvijas lauku rajonos, kuri kļuvuši par savdabīgu tūrisma un šopinga objektu.

 

 

Speciālists iesaka

“Iepērkoties lietotu mēbeļu un sadzīves preču veikalos, galvenais ir pārbaudīt preces kvalitāti,” atzīmē veikala “Mēbeles no Vācijas” pārdevējs eksperts Roberts Vītiņš. “Ja durvis veras un atsperes strādā jau ilgu laiku, tās to darīs vēl un vēl.”

 

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+