×
Mobilā versija
Brīdinājums +27°C
Magda, Magone, Mērija, Magdalēna
Pirmdiena, 23. jūlijs, 2018
11. janvāris, 2017
Drukāt

Lietu internets atvieglo ikdienu un kļūst pieejamāks

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Lietu internets uzņem apgriezienus

Kaut arī lietu interneta funkcijas jau kādu laiku ir pat pieejamas, daļa noteikti nemaz nenojauš, ka tā sauc arī “Sadales tīkla” uzstādītos viedskaitītājus elektrības patēriņa attālinātai nolasīšanai. Kad aizgājušā gada rudenī teju viens pēc otra par lietu interneta pakalpojumu piedāvāšanu vai izmēģinājumu sākšanu paziņoja vairāki uzņēmumi, radās sajūta, ka tiek piedāvāts kas nepieredzēts. Ir sākusies sacensība par daudzsološo lietu interneta tirgu, kura attīstību prognozē tikpat strauju kā koplietošanas ekonomikas bums. Kas jauns gaidāms lietu savstarpējā saziņā?

Šobrīd lietojam vienkāršotu lietu internetu

Pirmie par plāniem tehnoloģiju konferencē “Digital Freed Festival” paziņoja “Lattelecom”, kuru attīstības un mārketinga direktore Kerli Gabriloviča paziņoja, ka 2017. gada pirmajā pusē Rīgā varētu gaidīt pirmos lietu interneta labumus. Tomēr gribētos teikt, ka viņus nedaudz apspēlēja “OneIT”, kura paspārnē operē “Latnet Serviss” un “Stream Networks”. Viņi īsi pēc “Lattelecom” paziņoja, ka testu periodu jau beiguši un pēc Ziemassvētkiem paredzami pirmie komerciālie pieslēgumi. Vispiesardzīgākā savukārt bija “Bite”, kas vēl tikai tehnoloģijas izmēģinās.

Kas tad ir lietu internets? Vienkāršoti – lietu internetu veido viena interneta tīklā savienotas elektronikas ierīces vai sensori, kas pārraida informāciju uz mākoņpakalpojumos balstītām lietotnēm, tīkliem vai viena otrai. Tādējādi ierīces spēj automātiski izraisīt konkrētus notikumus. Piemēram, ja tuvojaties mājām, varat ar tālruni nosūtīt signālu uz mājām, lai automātiski atvērtu garāžas durvis. Cits piemērs – ar tālruni varat kontrolēt sadzīves tehnikas darbību. Tomēr iepriekšminētais ir diezgan vienkāršs lietu interneta atspoguļojums, jo “Lattelecom” u. c. kompāniju iecerētais tomēr ir krietni progresīvāks un cilvēkam parastajam būtiskāks.

Līdz šim dārgās lokālās datu savākšanas ierīces bija jāizvieto katrā mājā, kas to ekonomiski izdevīgu padarīja vien daudzstāvu namos, taču jaunā radio tehnoloģija datu savākšanas “kastes” neliks uzstādīt. Tā vietā būs bāzes stacija uz vienu mikrorajonu, kas sarunāsies ar visām iesaistītajām ierīcēm.

“Lattelecom” specializētais lietu interneta tīkls būs bezvadu, un tam pamatā būs radio tehnoloģijas (“Sadales tīkls” katrā mājā izvieto atsevišķas kastītes, kas uzkrāj datus un tos nosūta tālāk). Piemēram, temperatūras sensoram vai skaitītājam pievienos radio čipu, kas ar radio viļņu palīdzību tiks savienots ar bāzes staciju, savukārt bāzes stacija savienota ar optisko interneta tīklu, kas nozīmē, ka liela nozīme būs stabilam optiskajam internetam.

Šādu tehnoloģiju pasaulē ievieš tikai no pagājušā gada, piemēram, tādi tehnoloģiju milži kā “Orange” Francijā un “KPN” Nīderlandē. Ļoti līdzīgi darbosies arī “OneIT”, kuri izmanto mazjaudas plaša apgabala tīklu jeb “Low Power Wide Area Network” (“LPWAN”), kas nodod informāciju tālākai apkopošanai un nodošanai pakalpojuma saņēmējam.

Pozitīvās iezīmes salīdzinājumā ar mobilo telefonu bāzes staciju vai “Wi-Fi” izmantošanu – daudz plašāks un kvalitatīvāks teritoriālais pārklājums (vienā tīklā var būt desmitiem tūkstoši ierīču un tīkls nezudīs arī pazemē), zemākas uzturēšanas izmaksas, kā arī daudz mazāks enerģijas patēriņš, kas ierīču mūžu paildzina par 10 – 15 gadiem.

Kā pastāstīja “Lattelecom” biznesa attīstības direktors Krists Avots, specializētais lietu interneta tīkls ļauj nodrošināt daļu no mītiskā 5G tīkla solījuma jau tagad, nevis pēc pieciem vai desmit gadiem. “Līdz 5G kā ikdienas tehnoloģijai jāgaida vēl daudzi gadi, turklāt tā ieviešana būs arī ļoti dārga. Tāpēc tagad kompānijas cenšas ieviest kaut nedaudz no tā, ko varēs nākotnē. Citi izmantos esošās mobilo tālruņu bāzes stacijas, citi, kā mēs, ieviesīs jaunas tehnoloģijas, bet vēl citi netērēs naudu un gaidīs 5G,” sacīja Krists.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+