×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.3°C
Emīls, Egita, Monvīds
Ceturtdiena, 21. jūnijs, 2018
19. februāris, 2012
Drukāt

LIETU VĒSTURE: Elektriskais putekļsūcējs

putuksucejs2

Mēģinājumi notīrīt putekļus ar ierīci notika jau 1599. gadā Anglijā. Pirmos putekļsūcējus darbināja ar rokām kustināmas plēšas, pirmo elektrisko putekļsūcēju 1901. gadā izdomāja britu inženieris Hūberts Sesils Būts (1872 – 1955), viņš konstruējis arī tiltus, karakuģus un panorāmas ratus.

 

Kādā ASV tehnikas izstādē, skatot ierīci, kas nopūš putekļus no pasažieru vagonu sēdekļiem, Būtam radās ideja par putekļsūcēju. Saspiesta gaisa strūkla svieda augšup drazu mākoņus, kas pacēlās no sēdekļiem, un trieca tos skatītāju pūlī. Būts nespēja noticēt savām acīm, tomēr uz sēdekļa atzveltnes izklāja kabatlakatiņu. Savilcis lūpas, viņš dziļi ieelpoja. Beidzis klepot, viņš aplūkoja kabatlakatiņa otro pusi. Uz tās viņš ieraudzīja netīrumu gredzenu. Tas bija pietiekami, lai viņam rastos pārliecība, ka ir iespējams radīt putekļsūcēju. Sākotnēji tas bija tik liels, ka nevarēja dabūt caur istabas durvīm.

1907. gadā amerikānis Džeims Mirejs Špenglers izgatavoja pirmo portatīvo elektrisko putekļsūcēju, pēc gada licenci pārdeva fabrikantam Viljamam Hūveram, kurš sāka tā rūpniecisko ražošanu. Pirmos cilindriskos putekļsūcējus sāka ražot 1913. gadā Zviedrijā. 2002. gadā zinātnieki pasauli iepazīstināja ar putekļsūcēju robotu. Mūsdienās ir dažādi putekļsūcēji, tos var izvēlēties gan pēc formas, gan pēc tehniskajiem risinājumiem un darbības principiem.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+