Mobilā versija
Brīdinājums +0.4°C
Austris
Svētdiena, 22. janvāris, 2017
24. februāris, 2012
Drukāt

Lietu vēsture. Gludeklis

gludeklis_leta

Pirmie, kas lietojuši gludināmos rīkus, bijuši ķīnieši. Viņi jau pirms mūsu ēras par gludekļiem izmantojuši plakanus akmeņus, vēlāk metāla ogļu pannas ar augstām malām, ko vispirms piepildīja ar kvēlojošām oglēm, pēc tam pārbēra ar smiltīm.

 

Ir ziņas, ka veļu ar sasildītiem akmeņiem gludinājuši arī vikingi. Eiropā kopš 17. gadsimta lietoja viengabala dzelzs gludekļus, ko uzkarsēja uz uguns. Vēlāk šo modeli aizstāja mazliet vieglāka konstrukcija – metāla kārba, ko piepildīja ar karstām kokoglēm. Karstumu uzturēja, ik pa laikam ar plēšām pūšot tām virsū gaisu. 19. gadsimta beigās un 20. gadsimta sākumā lietoja gludekļus, kas darbojās, izmantojot dabasgāzi, alkoholu, vaļu taukus un pat benzīnu.

Pirmo elektrisko gludekli patentēja 1882. gadā Ņujorkā amerikāņu izgudrotājs Henrijs Sīlijs. Tā apsildīšanas ierīce nebija iemontēta gludeklī, bet atradās ārpusē.

Starp citu, elektriskos gludekļus starpkaru Latvijā ražoja rūpnīca VEF.

 

Pievienot komentāru

Autobusa avārijā Itālijā 16 bojāgājušieAutobusam no Ungārijas, kurā atradās vidusskolēni, avarējot Itālijas ziemeļos netālu no Veronas, gājuši bojā 16 cilvēki un vēl 39 ir ievainoti, sestdien paziņoja Itālijas glābšanas dienesta pārstāvji.
Interneta hits Igaunijā: "Esmu krievs, bet mīlu Igauniju" (6)Igaunijas interneta lietotāju vidū lielu interesi dažu dienu laikā izpelnījusies Narvas repera Jevgeņija Ļapina igauniski un krieviski dziedātā dziesma “Olen venelane” (“Esmu
Draugiem Facebook Twitter Google+