Latvijā
Rīga

Lietus dēļ pārceļ Zoodārzā plānoto ģimeņu pasākumu “Audz liels, stiprs un vesels” 16

Foto – Dainis Bušmanis, Karīna Miezāja un Intars Atstupens

Nepiemērotu laikapstākļu dēļ Rīgas Zoodārzā šodien paredzētais pasākums visai ģimenei “Audz liels, stiprs un vesels” pārcelts uz 23. un 24.septembri, informēja pasākuma rīkotāji.

Pasākums iecerēts, lai pievērstu sabiedrības uzmanību pareizas bērnu augšanas jautājumiem un atzīmētu jaunā mācību gada sākumu.

Bija plānots, ka pasākumā Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas (BKUS) medmāsas svērs un mērīs bērnus, lai vecāki varētu pārbaudīt sava bērna auguma un svara atbilstību bērna vecumam.

Akcijas “Audz liels, stiprs un vesels” mērķis ir atgādināt, cik svarīgi sekot līdzi bērna auguma un svara attiecībai, veicot regulāras pārbaudes, tostarp atgādināt, ka zīdaiņi līdz gada vecumam ir jāsver un jāmēra katru mēnesi. Bērni līdz četru gadu vecumam jāsver un jāmēra vismaz reizi sešos mēnešos, turpretim veselam bērnam auguma un svara mērījumi jāveic vismaz vienu reizi gadā.

BKUS endokrinoloģe Iveta Dzīvīte-Krišāne iepriekš norādīja, ka bērna attīstību un augšanu visos vecumos ietekmē augšanas hormons, kas atstāj iespaidu ne vien uz bērna ārieni, bet ietekmē vielmaiņas procesus organismā, kā arī veic nozīmīgas funkcijas kaulu augšanas procesā. “Ja augšanas hormons izdalās nepietiekami, bērna augums būs ievērojami mazāks nekā citiem bērniem attiecīgajā vecumā, savukārt, ja hormons izdalās pastiprināti, bērns izaugs lielāks par saviem vienaudžiem. Protams, ne vienmēr mazs augums bērnam nozīmē to, ka viņam ir veselības problēmas. Arī gēni nosaka gan bērna garumu, gan svaru, taču gadās, kad vecāki par iespējamām problēmām aizdomājas tikai tad, ja, piemēram, meitenei pusaudžu vecumā nesākas mēnešreizes,” skaidroja ārste.

Akciju “Audz liels, stiprs un vesels” organizē Latvijas Pediatru asociācija, BKUS un portāls “www.esaugu.lv”, kurā pieejama visaptveroša informācija par bērna augšanu un iespējamiem augšanas traucējumiem, tostarp augšanas kalkulators, ar kura palīdzību iespējams noskaidrot, vai bērns aug atbilstoši vecumam.

LA.lv