Pasaulē
Baltija

Lietuvā atkāpjas tieslietu viceministrs0


Lietuvas premjerministrs Sauļus Skvernelis
Lietuvas premjerministrs Sauļus Skvernelis
Foto: Edijs Pālens/LETA

Lietuvā pirmdien atkāpies no amata tieslietu viceministrs Raimonds Bakšis, kam izteiktas apsūdzības mēģinājumos bremzēt centienus atklāt pārkāpumus ieslodzījuma vietu sistēmā.

Tikmēr prezidente Daļa Grībauskaite atkārtoti izteikusi šaubas par tieslietu ministres Mildas Vaiņutes kompetenci, un premjerministrs Sauļus Skvernelis solījis otrdien vērtēt ministres turpmākās iespējas atrasties amatā, tomēr nav steidzies Vaiņuti nosodīt.

Kā ziņots, apsūdzības Bakšim pagājušajā nedēļā preses konferencē izteica bijusī Ieslodzījuma vietu departamenta darbiniece Rasa Kazēniene, kas tagad strādā Tieslietu ministrijā. Viņa norādīja, ka Bakšis savulaik iebildis pret ierosinājumu vērsties pie tiesībsargāšanas iestādēm par situāciju Pravienišķu labošanas iestādē, turklāt tas noticis ministres klātbūtnē.

Viceministrs visas apsūdzības kategoriski noliedzis, uzsverot, ka aktīvi centies pārkārtot ieslodzījuma vietu sistēmu. Viņš skaidrojis, ka Kazēnienes pieminētajā gadījumā aicinājis pagaidīt audita beigas, lai tiesībsargāšanas iestādes netraucētu šo procesu. Vienlaikus Bakšis norādījis, ka šādā situācijā vairs nevar turpināt darbu.

Premjera padomnieks korupcijas apkarošanas jautājumos Skirmants Maļinausks savukārt apgalvojis, ka viceministrs izmantojis savu ietekmi, lai bremzētu atklātuma procesus. Iepriekš viņš arī paziņoja, ka pats pametīšot premjera komandu, ja Bakšis neatkāpsies.

Grībauskaite, kas jau trešdien kritizēja Vaiņuti par “nespēju kontrolēt situāciju ministrijā”, tagad žurnālistiem paziņojusi, ka tieslietu ministre netiek galā ar pienākumiem un “demonstrē politisku mazspēju”.

Tikmēr premjers, kas tikko atgriezies no atvaļinājuma, žurnālistiem sacījis, ka pirmdien tiksies ar Tieslietu ministrijas Audita nodaļas darbiniekiem un tad arī vērtēs “ministres darbību un perspektīvas”.

Skvernelis uzsvēris, ka Vaiņute ir uzsākusi pārkārtojumus ieslodzījuma vietu sistēmā, bet vienlaikus atgādinājis, ka nopietnas problēmas ieslodzījuma vietās un visā penitenciārajā sistēmā pastāvējušas vēl pirms tagadējās ministres stāšanās amatā.

“Tās ir iesīkstējušas problēmas, (..) kur plaukst padomju subkultūras modificētā lietuviskā versija, liekot jautāt, kas pārvalda ieslodzījuma vietas – vai administrācija, vai formāla administrācija, vai iepriekš problēmas tika risinātas? Šī ministre problēmas sāka risināt, un varam diskutēt, vai sekmīgi, bet līdz tam tās tika ignorētas,” izteicies premjers.

Viņš diezgan atzinīgi vērtējis arī demisionējušā viceministra veikumu, norādot, ka nesaista to ar koruptīvām darbībām.

Kā izteicies valdības vadītājs, viņam nav informācijas, ka ministrijas vadība būtu izdarījusi politisku spiedienu uz darbiniekiem jautājumā par ieslodzījuma vietu sistēmas auditu, bet visi atzinumi nodoti tiesībsargāšanas iestādēm.

“Rīt tiksimies un vērtēsim, vai viņa var strādāt, vai manipulācijas ir bijušas vai nē,” viņš piebildis.

Pati Vaiņute, jautāta, vai pēc prezidentes kritikas atkāpsies no amata, atbildējusi, ka nav pieņēmusi lēmumu

“Uzskatu, ka es kontrolēju situāciju, bet, protams, par kritiku vienmēr pateicamies, tā ļoti palīdz darboties,” viņa sacījusi.

Kā norādījusi ministre, Ieslodzījuma vietu departamentā tiek veikti pārkārtojumi, taču iespējams, tie nenotiek tik strauji, kā varētu vēlēties. “Tas noteikti nenotiks gada laikā,” viņa piebildusi.

LA.lv