×
Mobilā versija
+10.6°C
Visvaldis, Nameda, Ritvaldis
Otrdiena, 24. aprīlis, 2018
12. oktobris, 2012
Drukāt

Lietuvā būs jāpārskata patvēruma atteikums dezertējušam Baltkrievijas karavīram

Viļņas apgabaltiesa apmierināja 22 gadus vecā no Baltkrievijas armijas dezertējušajā karavīra Stepana Zaharčenko sūdzību par atteikumu viņam piešķirt patvērumu un noteica, ka Migrācijas departamentam atkārtoti jāizskata viņa lūgums par patvēruma piešķiršanu.

Zaharčenko apgalvoja, ka, atgriežoties Baltkrievijā, viņam draud briesmas. Zaharčenko lietu Viļņas apgabaltiesa izskatīja jau oktobra sākumā. Zaharčenko apgalvo, ka dezertējis no Baltkrievijas armijas, jo atteicies parakstīt dokumentu, ka lietos fizisku spēku pret civiliedzīvotājiem, ja tiks dota tāda pavēle. Viņš paziņoja, ka ir cietis no ņirgāšanās un psiholoģiskās vardarbības. Tiesa nolēma, ka Migrācijas departaments nav savācis pietiekami daudz pierādījumu par situāciju Baltkrievijā, kā arī ir pārkāpis lūguma izskatīšanas kārtību un procedūras, pienācīgi neizskaidrojot patvēruma lūdzēja tiesības un pienākumus. “Migrācijas departaments neizpētīja un nenovērtēja apstākļus, kuru dēļ viņš pameta valsti, nesavāca pietiekami daudz datu no Lietuvas tiesībsargājošajām iestādem par situāciju Baltkrievijā,” informēja tiesa.

Tiesas lēmumu 14 dienu laikā var pārsūdzēt Lietuvas Galvenajā administratīvajā tiesā. Arī Lietuvas iekšlietu ministrs Arturs Meļans paziņoja, ka vērsies Migrācijas departamentā ar lūgumu pārskatīt jautājumu par patvēruma piešķiršanu Zaharčenko. Lietuvas iekšlietu ministrs paskaidroja, ka Migrācijas departamentam ir jāņem vērā cilvēciskais faktors un “iespējami politiskie jautājumi, kas rodas, ne vien aizbēgot no kaimiņvalsts, bet arī draudos, tajā atgriežoties, ņemot vērā saprotamās sekas”. Meļans norādīja, ka tamlīdzīgu jautājumu izskatīšanā Migrācijas departamentam ir jākonsultējas ar Iekšlietu ministriju, lai nepieļautu tādas kļūdas atkārtošanos, kāda notika pērn, kad Lietuvas Tieslietu ministrija, atbildot uz Baltkrievijas varas iestāžu tiesiskās palīdzības lūgumu, sniedza informāciju par cilvēktiesību aizstāvības organizācijas “Vjasna” (“Pavasaris”) vadītāju Aļesju Beļacki, kas vēlāk, pamatojoties uz šo informāciju, tika apcietināts. Lietuvas Migrācijas departaments apgalvoja, ka pieņemtais lēmums par patvēruma lūguma noraidīšanu ir pamatots un likumīgs, kā arī dzimtenē draudi viņam nepastāv.

Lietuvas Ģenerālprokuratūra saņēmusi vairākus tiesiskās palīdzības lūgumus no Baltkrievijas par Zaharčenko izdošanu, tomēr plašākus komentārus Ģenerālprokuratūra nesniedz. Zaharčenko pašlaik dzīvo Viļņas pievārtē esošajā Pabrades Ārvalstnieku reģistrācijas centrā.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+