×
Mobilā versija
Brīdinājums +12.7°C
Jānis
Svētdiena, 24. jūnijs, 2018
4. decembris, 2012
Drukāt

Lietuvā caur Baltkrieviju masveidā ieplūst Nigērijas pilsoņi

Lietuvā caur Baltkrieviju jau labu laiku masveidā ieceļo Nigērijas pilsoņi, kuru mērķis lielākoties ir tālāks – visa Šengenas zona, vēsta portāls “Alfa.lt”, citējot Lietuvas konsuli Grodņā Astu Černevičieni.

Lietuvā šie ieceļotāji parasti nedomā palikt ilgāku laiku – tā viņiem ir tikai pietura ceļā uz citām Šengenas valstīm, bet spraugas Migrācijas likumā neļauj šo plūsmu apturēt. Ar pastiprinātu nigēriešu interesi par ieceļošanu Lietuvā konsulāta darbinieki saskaras kopš tā laika, kad šīs pilsētas mācību iestādes sākušas “ar ļoti atvieglotiem noteikumiem” uzņemt ārvalstu pilsoņus. Kā stāstījusi konsule, tā rīkojas viena Grodņas medicīnas skola, Jankas Kupalas universitāte un īpaši jau pilsētas vieglās rūpniecības koledža.

Pirmos trīs mēnešus šiem studentiem it kā tiekot mācīta krievu valoda, taču, runājot ar uzturēšanās atļauju lūdzējiem, izrādās, ka viņi pēc šo tā dēvēto kursu beigšanas krieviski sarunāties vispār nespēj. Konsule pat runājusi par šo jautājumu ar koledžas vadību, bet saņēmusi atbildi, ka visas nodarbības norisinās krieviski, lai cik grūti būtu tam noticēt. Kā uzskata Černevičiene, problēma slēpjas likumdošanas bāzē. Ja cilvēkam dokumenti ir kārtībā un viņš spēj uzrādīt paredzamos iztikas avotus Lietuvā, uzturēšanās atļauja viņam jāizdod.

Gandrīz visi nigērieši saka, ka nopirkuši uzņēmumus Lietuvā un gatavojas tirgoties ar automobiļiem vai to detaļām. Taču, pārbaudot šādus uzņēmumus, noskaidrojas, ka tie reģistrēti kaut kādās dārzu mājiņās vai noliktavās un minēto darbību neveic – vienkārši apsviedīgi ļaudis Lietuvā dibina fiktīvus uzņēmumus un piepelnās, tos pārdodot. Piemēram, nesen tiesībsargāšanas iestādes sākušas interesēties par vienu šādu cilvēku, kurš oficiāli skaitījies deviņu kompāniju īpašnieks. Viļņas Migrācijas dienests veicis vērienīgas pārbaudes un gatavojas lūgt Migrācijas departamentu anulēt uzturēšanās atļaujas ne vienam vien Nigērijas pilsonim, kuram piederošais uzņēmums neveic nekādu reālu darbību.

Tomēr nigēriešu pieplūdums Baltkrievijā, bet caur turieni Lietuvā un tālāk arī citās Šengenas valstīs nesarūk. Konsule neslēpj emocijas, kādas viņu pārņēmušas, lasot Grodņas presē ziņu, ka šogad pilsētas vieglās rūpniecības koledžā ieradušies mācīties divsimt Nigērijas pilsoņi. Viņasprāt, ir gandrīz pilnīgi skaidrs, ka viņi visi ir nākamie konsulāta klienti. “Patiešām briesmīga sajūta, ja skaidri zini, ka šo cilvēku nevajadzētu ielaist Lietuvā, ka viņš melo, acīs skatīdamies, bet neko nevari mainīt,” sacījusi diplomāte.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+