×
Mobilā versija
Brīdinājums +22.2°C
Aleksis, Alekss, Aleksejs
Otrdiena, 17. jūlijs, 2018
3. janvāris, 2017
Drukāt

Lietuvā digitalizēs senās katoļu draudžu metrikas grāmatas (1)

Foto - Anda KrauzeFoto - Anda Krauze

Lietuvā iecerēts digitalizēt un vēlāk arī padarīt publiski pieejamas vismaz 2000 senu katoļu draudžu metrikas grāmatas ar draudzes locekļu sarakstiem, kā arī ierakstiem par kristībām, laulībām un aiziešanu mūžībā.

Digitalizēt un vēlāk arī padarīt publiski pieejamus internetā gan paredzēts tikai tos baznīcas grāmatu ierakstus, kas vecāki par simts gadiem, lai nepārkāptu prasības attiecībā uz datu aizsardzību. Domājams, ka šie ieraksti būs ļoti noderīgi cilvēkiem, kas interesējas par savas dzimtas vēsturi.

No diecēzēm saņemtās atbildes liecina, ka vietumis baznīcas grāmatas vispār nav saglabājušās, savukārt dažās draudzēs glabājas pat metrikas no XVII gadsimta.

Kā ziņu aģentūrai BNS pastāstījusi Lietuvas Galvenā arhivāra dienesta Informācijas un dokumentu izmantošanas nodaļas galvenā speciāliste Daina Čenīte, bagātīgākie dati saglabājušies no Panevēžas diecēzes, vēl tiek gaidīti dati no Šauļu diecēzes.

Baznīcas grāmatu digitalizācijas projektam lūgts Eiropas Savienības atbalsts.

Baznīcu grāmatas paredzēts skenēt pašās draudzēs vai dekanātos, kurp dosies mobilās darba grupas. “Gaidām, kad tiks apliecināts, ka šis projekts izraudzīts finansēšanai, tad tiks izsludināti konkursi programmēšanai, skenēšanai un citiem darbiem,” pastāstījusi Čenīte.

Pēc viņas teiktā, līdzīgas iniciatīvas bijušas arī agrāk, un dažas metrikas jau digitalizētas. Ar to nodarbojies, piemēram, Pasvales muzejs, savukārt Ģenealoģijas institūts jau digitalizējis Vilkavišķu diecēzes baznīcas grāmatas.
Visi civilās dzimtsarakstu sistēmas ieraksti kopš 2008.gada Lietuvā tiek veikti tikai elektroniskajos datu nesējos, bet baznīcās ierakstus joprojām veic galvenokārt uz papīra.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Dzimtsaraksts ir valsts funkcija. Baznīca ir šķirta no valsts, tālab visiem reģistriem jābūt valsts rīcībā kopš valsts dibināšanas.

Draugiem Facebook Twitter Google+