Pasaulē
Baltija

Lietuvā fiksēts krass imigrācijas pieaugums 2

Foto no arhīva

Lietuvā pēdējā laikā pieaugošā imigrācija no Ukrainas nav vērtējama negatīvi, jo palīdz risināt darba tirgus problēmas, tomēr būtu labāk, ja Lietuvas problēmas risinātu nevis iebraucēji no citām valstīm, bet pašu valsts pilsoņi, kas neemigrētu vai atgrieztos no emigrācijas, intervijā radiostacijai “Žiniu radijas” ceturtdien sacījis premjerministrs Sauļus Skvernelis.

“Mēs jau esam runājuši, ka dažu valstu, piemēram, Ukrainas iedzīvotāji, izmantojot dažādas iespējas, ierodas strādāt Lietuvā. Tas nav īpaši slikti, jo tiek nodrošināts trūkstošais pieprasījums pēc darbaspēka, te tiek ražotas vērtības un maksāti nodokļi. Protams, galvenais mērķis ir, lai [lietuvieši] nebrauktu projām un pēc iespējas vairāk atgrieztos. (..) Gribētos, lai mēs te varētu nodrošināt darba tirgus prasības ar savu pilsoņu spēkiem,” viņš uzsvēris.

“Domāju, ka mūsu sabiedrības attieksme pret imigrāciju un imigrantiem ir ļoti konservatīva. (..) Zināmas bailes mums ierakstītas vēsturiskajos gēnos. Mēs apzināmies, ka laikā, kad bijām okupēti, mūsu valsti tika mēģināts pārtautot, asimilēt, un bailes no šiem draudiem ir dabiskas. Tas noteikti nemainās gada vai desmit gadu laikā. Taču mēs dzīvojam Eiropas Savienībā, dzīvojam atvērtā sabiedrībā, kur pastāv brīva darbaspēka un kapitāla kustība, un pilnīgi nocietināt robežas šobrīd laikam nav iespējas, laik gan tas ir politiskas izšķiršanās jautājums,” izteicies Lietuvas valdības vadītājs.

Vienlaikus Skvernelis norādījis, ka tiesību aktus migrācijas jomā tuvākajā laikā nav paredzēts mīkstināt.

“Runājot par tiesību aktiem, kuri regulē imigrācijas procesus, mums tie acīmredzot ir vieni no stingrākajiem un nav atstāti pašplūsmai. Uzskatu, ka šis stingrais regulējums jāsaglabā,” viņš piebildis.

Šovasar Lietuvā fiksēts krass imigrācijas pieaugums – jūnijā un jūlijā valstī iebraucis 5701 cilvēks jeb par 57% vairāk nekā attiecīgajos mēnešos pērn, kad valstī ieradās 3639 imigranti, kuri plānoja apmesties Lietuvā uz pastāvīgu dzīvi vai palikt tur vismaz vienu gadu.

Statistikas dati gan liecina, ka 63% no visiem iebraucējiem šā gada pirmajos septiņos mēnešos bijuši lietuviešu reemigranti.

Tomēr emigrācijas apmēri nesamazinās un šogad ir lielāki nekā pērn. Jūlijā no Lietuvas emigrēja 4652 cilvēki jeb gandrīz par 7% vairāk nekā mēnesi pirms tam. Salīdzinājumā ar pagājušā gada jūliju emigrācijas rādītājs pieaudzis par 1%.

Kopumā pagājušā gada laikā no Lietuvas uz Rietumeiropu izbrauca aptuveni 30 000 cilvēki, bet šā gada septiņos mēnešos – vairāk nekā 21 000.

LA.lv