Dabā
Zaļā dzīvošana

Lietuvā izņems no tirgus ģenētiski modificētas petūnijas 0

Foto – Shutterstock

Lietuva spers steidzamus soļus, lai izņemtu no apgrozības ģenētiski modificētas petūnijas, piektdien paziņojis vides ministra vietnieks Martīns Norbuts.

“Lietuva, tāpat kā visas Eiropas Savienības valstis, kurās atrastas ģenētiski modificētas petūnijas vai to sēklas, steidzami rīkojas, lai tās izņemtu no tirgus,” viņš norādījis.

Tāds lēmums pieņemts Vides ministrijas, Zemkopības ministrijas un Valsts augkopības dienestu apspriedē, vienprātīgi atzīstot, ka pārdevējiem jāpārtrauc šo petūniju sēklu un stādu tirdzniecība un šī prece jāiznīcina.

Vides ministrija arī aicina cilvēkus, kuri iegādājušies petūnijas ar oranžiem ziediem, paziņot, kur tās pirktas, un pašus augus iznīcināt.

Speciālisti aicina pievērst uzmanību tām petūniju šķirnēm, kurām konstatētas ģenētiskas modifikācijas – “Pegasus Orange”, “Pegasus Orange Morn”, “Pegasus Table Orange”, “Potunia Plus Papaya”, “Go!Tunia Orange”, “Bonnie Orange”, “Sanguna Salmo”, “Sanguna Patio Salmon” un “African Sunset”.

Valsts augkopības dienesta speciālisti, pārbaudot stādu audzētavas, tirgus un citas puķu tirdzniecības vietas, turpmāk uzmanīgāk vērtēs piedāvāto puķu klāstu un raudzīsies, vai tajā nav ģenētiski modificētu petūniju.

Lietuvā ģenētiski modificētās petūnijas nonākušas no Polijas un Nīderlandes. Kopumā tās konstatētas 12 ES valstīs.

Nīderlandes ģenētiski modificēto organismu komisija veikusi provizorisku pētījumu, kurā secinājusi, ka šādas petūnijas nerada draudus cilvēku veselībai vai videi, taču Eiropas Savienībā šādu ziedu audzēšana nav atļauta.

LA.lv