×
Mobilā versija
Brīdinājums +10°C
Milija, Maiga
Pirmdiena, 25. jūnijs, 2018
17. jūlijs, 2012
Drukāt

Lietuva: jautājums par PSRS kaitējuma atlīdzināšanu jārisina starp ES un Krieviju

Foto - AFPFoto - AFP

Lietuvas valdības komisija, kas analizē jautājumu par PSRS okupācijas nodarītā kaitējuma atlīdzināšanu, ieteikusi tā risināšanu pārcelt no Lietuvas un Krievijas dialoga formāta uz daudzpusēju Eiropas Savienības un Krievijas dialoga formātu.

Valdība apstiprinājusi komisijas atzinumus un piekritusi tās lūgumam pagarināt komisijas darbu līdz šā gada beigām. Kā pastāstījis premjerministrs Andrjus Kubiļus, plānots, ka ar laiku tā var kļūt par pastāvīgi darbojošos komisiju, bet šis jautājums tiks apspriests septembrī. Viņš izteicis cerību, ka Krievija laika gaitā kļūs par demokrātisku, eiropeisku valsti, kas spēs izvērtēt savu pagātni. “Arī Lietuvai nācies visai sāpīgi izvērtēt savas vēstures lappuses, piemēram, dažu lietuviešu dalību ebreju holokaustā, un mēs to esam izdarījuši. Neredzu iemeslus, kādēļ to nevarētu izdarīt Krievija,” piebildis Kubiļus. Vienlaikus premjers atzinis, ka sarunas par okupācijas kaitējuma atlīdzināšanu var vilkties ilgi. “Šiem jautājumiem, to risināšanai, diskusijām var būt vajadzīgs ilgāks laika posms, un mums jābūt tam gataviem,” viņš piebildis.

Valdības komisija cita starpā ierosinājusi arī sniegt bezmaksas juridisko palīdzību cilvēkiem, kuri cietuši no PSRS okupācijas. Ministrijām un dienestiem savas kompetences ietvaros ieteikts pārbaudīt, konkretizēt un pamatot padomju okupācijas nodarītā kaitējuma apjomus. Ierosināts arī pieaicināt ārvalstu ekspertus, izstrādāt galīgo pētījumu par kaitējuma apmēriem un publicēt to gan lietuviešu, gan citās valodās, lai šis jautājums iegūtu starptautisku skanējumu.

Viens no priekšlikumiem paredz Viļņā sarīkot starptautisku zinātnisku semināru, kurā tiktu izskatīti jautājumi par padomju okupācijas attīstību un tās sekām Baltijas valstīs, uzaicinot uz to arī Krievijas zinātniekus. Lietuvas Ārlietu ministrijai ierosināts izstrādāt izsmeļošu atgādni un ieteikumus Lietuvas diplomātiskajām pārstāvniecībām ārvalstīs, formulējot vispārējo valdības nostāju PSRS okupācijas nodarītā kaitējuma atlīdzināšanas jautājumā. Komisija koordinēs minēto ieteikumu izpildi un gatavos jaunus ieteikumus šai jomā gan valdībai, gan citām valsts institūcijām.

Valdības komisijā darbojas pārstāvji no Ārlietu, Tieslietu un Kultūras ministrijām, Lietuvas Valsts vēstures arhīva, Lietuvas Vēstures institūta, Lietuvas Politieslodzīto un represēto savienības un starptautiskās komisijas Lietuvā izdarīto nacistu un padomju okupācijas režīmu noziegumu izvērtēšanai.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+