Ilustratīvs foto.
Ilustratīvs foto.
Foto – LETA/Evija Trifanova

Lietuvā mazāk pašnāvību, vairāk iet pie psihologa 0

Lietuvā konsekventi sarūk pašnāvību skaits un vienlaikus pieaug apmeklējumu skaits pie psihologiem poliklīnikās, informē LETA.

Reklāma
Reklāma
Veselam
8 veidi, kā bērnu izaudzināt par potenciālo psihoterapeita pacientu 18
Jau rīt Krievijas raķetes var lidot uz jebkuru valsti. Zelenskis par iespējamiem draudiem Eiropai 188
TV24
Šoreiz “šefs” ir pielaidis kolosālu kļūdu. Vai Krievijas elite patiesībā gaida Putina nāvi? 41
Lasīt citas ziņas

Kā liecina dati, ko apkopojis Higiēnas institūts, 2013.gadā Lietuvā paši sev dzīvību atņēma 1085 cilvēki, 2014.gadā – 935, 2015.gadā – 891, 2016 gadā – 823, bet 2017.gadā – 749.

Rēķinot uz 100 000 iedzīvotājiem, 2015.gadā Lietuvā pašnāvību izdarījuši 30 cilvēki, 2016.gadā – 28, bet pērn – 26.

CITI ŠOBRĪD LASA

Kā uzskata Seima Pašnāvību un vardarbības novēršanas komisijas priekšsēdētājs Mīkols Majausks, lai gan pašnāvību skaits pamazām samazinās, tomēr pārlieku priecāties vēl nevar, jo šādā ceļā no dzīves joprojām aiziet daudz cilvēku un arī problēmu psihiskās veselības sistēmā vēl ir ļoti daudz.

Deputāts pievērsis uzmanību apstāklim, ka konsekventi palielinās poliklīniku psihologu apmeklējumu skaits.

Kā liecina Valsts slimokases dati, trijos gados tas pieaudzis vairāk nekā trīs reizes – no 20 959 vizītēm 2014.gadā līdz 65 734 vizītēm pērn.

“Tas liek domāt, ka cilvēki aizvien mazāk baidās vērsties [pie psihologa] un runāt par savām emocijām. Tādēļ ir ļoti svarīgi garantēt, lai palīdzība, ko viņi saņem, būtu kvalitatīva. Kaut gan poliklīnikās situācija pamazām uzlabojas, slimnīcās joprojām dominē psihotropie medikamenti. Nemedikamentozas ārstēšanas apmaksa par sniegtajiem pakalpojumiem ir tik zema, ka tikai reta ārstniecības iestāde sniedz psihoterapeita palīdzību,” ziņu aģentūrai BNS stāstījis Majausks.

Seima komisijas vadītājs atgādinājis, ka Pasaules veselības organizācija sniegusi konkrētus ieteikumus, kā samazināt pašnāvību skaitu. Viens no galvenajiem ieteikumiem ir organizēt speciālistiem apmācības, kā atpazīt pašnāvības risku un pienācīgi reaģēt.

Pēc viņa teiktā, šādas mācības jau tiek rīkotas Viļņas, Kauņas, Kupišķu, Ķelmes un Pakruojas pašvaldībās.

“Cilvēkam, kas gatavojas izdarīt pašnāvību, mēs katrs varam palīdzēt vai pat tajā mirklī atturēt no bīstamiem soļiem, taču lai viņš varētu saņemt ilgāku palīdzību, ir svarīgi nosūtīt viņu pie speciālistiem. Šogad tiek palielināts finansējums psihiskās veselības centriem, un tas ir pareizs solis, taču ar to vien ir par maz,” norādījis Majausks.

Reklāma
Reklāma

Lietuvā pašnāvību rādītāji ir augstākie Eiropas Savienībā, un valsts savā veselības aprūpes stratēģijā izvirzījusi mērķi līdz 2025.gadam samazināt pašnāvību skaitu līdz ES vidējam rādītājam – 11 gadījumiem, rēķinot uz 100 000 iedzīvotāju.