LETA

Lietuva mēģina panākt plašu ES atbalstu Eiropas Prokuratūrai 0

Eiropas Savienības (ES) prezidējošā valsts Lietuva mēģina panākt plašu ES atbalstu Eiropas Prokuratūrai, kuras izveidošana ir viena no Lietuvas prezidentūras ES Padomē prioritātēm krimināltiesību jomā, paziņojis Lietuvas tieslietu ministrs Jozs Bernatonis.

Reklāma
Reklāma
Krievijā valda histērija: izbojāta Putina inaugurācija
TV24
Vai rudenī tiks palielinātas pensijas? Saeimas deputāts par plānotajām izmaiņām pensiju aprēķinā
Viedoklis
Krista Draveniece: Puikam norauj bikses, meitai neļauj pačurāt. Kādi briesmoņi strādā mūsu bērnudārzos? 115
Lasīt citas ziņas

Jau vēstīts, ka Eiropas Komisija (EK) 17.jūlijā ierosināja izveidot Eiropas Prokuratūru.

Ministrs sacīja, ka ir absolūti nepieciešamas jaunas un efektīvas metodes noziegumu apkarošanai, kuri skar ES finansiālās intereses, bet šīs metodes ir pienācīgi jāapspriež dalībvalstīm un ir jāvelta pietiekams laiks šādai apspriešanai.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Lietuvai kā ES Padomē prezidējošai dalībvalstij ir mērķis nodrošināt, lai sarunas par šo sevišķi būtisko jautājumu būtu apvienotas ar šī ierosinājuma padziļinātu analīzi, un tā cenšas gūt maksimālu atbalstu no citām dalībvalstīm,” Bernatonis sacīja paziņojumā presei, kuru pirmdien publicēja ES prezidentūra.

Ja EK ierosinājums izveidot Eiropas Prokuratūru tiks pieņemts, šī jaunā institūcija spēs efektīvi novērst ES budžeta līdzekļu nelikumīgu sūtīšanu un citu veidu krāpniecību.

“Šādu noziegumu nodarītā kaitējuma rezultātā ES zaudē simtiem miljonu eiro gadā. Nacionālo tiesībsargājošo iestāžu ierobežoto resursu dēļ šādi noziegumi ne vienmēr tiek izmeklēti. Dažreiz krāpnieki netiek sodīti par noziegumiem, kas izdarīti pret ES budžetu, sevišķi tad, ja šādi noziegumi tiek izdarīti vairākās dalībvalstīs. Līdz ar to ir nepieciešams nodrošināt ES nodokļu maksātāju naudas aizsardzības maksimālu efektivitāti,” uzsvēra Lietuvas tieslietu ministrs.

“Eiropas deleģētajiem prokuroriem būs mandāts izmeklēšanas un kriminālvajāšanas veikšanai attiecīgajās dalībvalstīs, iesaistot nacionālos ekspertus un pielietojot nacionālos likumus. Viņi turpinās pildīt nacionālo prokuroru funkcijas, bet, darbojoties Eiropas Prokuratūras uzdevumā, viņi būs pilnīgi neatkarīgi no nacionālajām kriminālvajāšanas iestādēm,” sacīja Ušacks.

Eiropas  Prokuratūras pamatuzdevums būs veikt izmeklēšanu un kriminālvajāšanu par noziedzīgiem nodarījumiem, kas skar ES budžetu, un vajadzības gadījumā tā būs tiesīga virzīt kriminālprocesu dalībvalstu tiesās. Eiropas  Prokuratūra būs neatkarīga iestāde, kurai piemēros demokrātisku pārraudzību.

Reklāma
Reklāma

Eiropas  Prokuratūra nodrošinās, ka visos gadījumos, kad pastāv aizdomas par krāpšanu saistībā ar ES budžetu, tiek veikti nepieciešamie pasākumi un lieta tiek pilnībā izskatīta, tādējādi noziedzniekiem liekot saprast, ka viņi tiks saukti pie atbildības tiesā. Tam būs spēcīga preventīva iedarbība.

Eiropas  Prokuratūrai būs  decentralizēta struktūra, kas iekļaujas valstu tiesu sistēmās. Pilnvarotie Eiropas prokurori veiks izmeklēšanu un kriminālvajāšanu attiecīgajās dalībvalstīs, šajā nolūkā nodarbinot vietējo personālu un piemērojot valstu tiesību aktus. Viņu darbību koordinēs Eiropas prokurors, kura uzdevums ir nodrošināt vienotu pieeju visā ES, kas ir ļoti svarīga, jo īpaši pārrobežu gadījumos. Visas struktūras pamatā ir pašreizējie resursi, un tāpēc tai   nevajadzētu radīt būtiskas papildu izmaksas .

Eiropas  Prokuratūras aktus varēs   pārsūdzēt  valstu tiesās. Ar priekšlikumu vienlaikus tiek ievērojami nostiprinātas procesuālās tiesības aizdomās turētajiem, kuriem būs jāsaskaras ar Eiropas  Prokuratūras veikto izmeklēšanu.

Kolēģija desmit locekļu sastāvā, kurā ietilps Eiropas prokurors, tā četri vietnieki un pieci pilnvarotie prokurori, nodrošinās pilnīgu saskaņotību starp ES un valstu līmeņiem, īpaši vienojoties par vispārējiem noteikumiem par lietu sadali.

Personām, uz kurām attiecas Eiropas  Prokuratūras izmeklēšana, EK priekšlikumā ir garantēta stingrāka procesuālo tiesību aizsardzība, nekā pašlaik pastāv valstu sistēmās. Tas ietver, piemēram,   tiesības uz mutisku un rakstisku tulkojumu, tiesības uz informāciju, tiesības uz piekļuvi lietas materiāliem vai tiesības uz piekļuvi advokātam  aizturēšanas vai apcietināšanas gadījumā.

Turklāt noteikumos, saskaņā ar ko izveido Eiropas  Prokuratūru, ir paredzētas arī citas tiesības, kas vēl nav saskaņotas ar ES tiesību aktiem un kuru uzdevums ir nodrošināt   stingrus procesuālo tiesību aizsardzības pasākumus. Starp šīm tiesībām ir tiesības klusēt un nevainīguma prezumpcija, tiesības uz juridisko palīdzību, tiesības iesniegt pierādījumus un uzklausīt lieciniekus.

Priekšlikumā ir iekļauti arī skaidri, saskaņoti noteikumi par izmeklēšanas darbībām, ko Eiropas  Prokuratūra var izmantot izmeklēšanas gaitā, kā arī noteikumi par pierādījumu vākšanu un izmantošanu.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.