Pasaulē
Baltija

Lietuva noskaidro kiberuzbrucējus valsts institūciju vietnēm 16


Ilustratīvs foto.
Ilustratīvs foto.
Foto – Ieva Čīka/LETA

Apsūdzības pērn notikušo kiberuzbrukumu rīkošanā Lietuvas valsts institūciju vietnēm izvirzītas trim nepilngadīgajiem – diviem Lietuvas un vienam Dānijas pilsonim, aģentūru BNS trešdien informējusi Lietuvas Ģenerālprokuratūra.

“Apsūdzības tika izvirzītas trim personām, viena no tām ir ārvalstnieks, Dānijas pilsonis. Visi apsūdzētie ir nepilngadīgi. (…) Attiecībā pret vienu apsūdzēto, ārvalstnieku, pirmstiesas izmeklēšana nodalīta atsevišķi un tiks nodota kriminālvajāšanai kompetentām Dānijas institūcijām,” norādīts Ģenerālprokuratūras atbildē uz aģentūras pieprasījumu.

Lietuvas kriminālpolicija otrdien paziņoja, ka pabeigusi izmeklēšanu par pērn aprīlī notikušajiem kiberuzbrukumiem un nodevusi lietu tiesai. Lietuvas kriminālpolicijas biroja priekšnieka vietnieks Andžejs Roginskis norādīja, ka identificēti trīs aizdomās turamie, tai skaitā divi Lietuvas pilsoņi, bet atteicās atbildēt uz jautājumu, vai konstatēts, ka šajos uzbrukumos varēja būt ieinteresēta kāda ārvalsts. Trešā aizdomās turamā pilsonība netika izpausta, vien norādīts, ka viņš izdots savai valstij.

Ģenerālprokuratūra tagad norādījusi, ka pirmstiesas izmeklēšana 2016.gadā sākta aizdomās par nelikumīgu informācijas sistēmu ietekmēšanu, izspiešanu un nelikumīgu iekārtu glabāšanu, bet apsūdzības, kas marta beigās nodotas Utenas rajona tiesai, izvirzītas tikai par izspiešanu
“Tika pieprasīta virtuālā nauda – bitkoini. Lietuviešiem izvirzītas apsūdzības par septiņām epizodēm,” pastāstījusi Ģenerālprokuratūras pārstāve Rita Stundiene. Viņa arī apliecinājusi, ka saskaņā ar izmeklēšanas datiem lietuvieši pašā sistēmu uzlaušanā nav piedalījušies.

Stundiene norādījusi, ka abiem nepilngadīgajiem lietuviešiem kā drošības līdzeklis noteikta parakstīšanās par neizbraukšanu no dzīvesvietas un vecāku uzraudzība, bet par Dānijas pilsoni būtu jālemj viņa valsts tiesībsargāšanas iestādēm. Kā skaidro Ģenerālprokuratūra, līdz šim sabiedrībai netika sniegta informācija par lietas nodošanu tiesai, jo attiecībā pret Dānijas pilsoni vēl turpinājās izmeklēšana.

Pagājušā gada aprīļa nogalē ar kiberuzbrukumu saskārās Lietuvas valsts uzņēmuma “Infostruktūra” apsargātais Informācijas sabiedrības attīstības komitejas serveris un cieta vairāk nekā desmit valsts iestāžu informācijas tehnoloģiju sistēmas.

Uzbrukumus pieredzēja Lietuvas Seima, prezidenta kancelejas, valdības, daudzu ministriju un valsts iestāžu, tai skaitā Valsts nodokļu inspekcijas un Centrālās projektu vadības aģentūras interneta vietnes.

Speciālisti atzina, ka šie vērienīgie uzbrukumi rīkoti diezgan amatieriski, bet pauda pārsteigumu par tajos iesaistītajiem resursiem – tā dēvēto botnetu jeb robotu tīklu, kas aptvēris 8000-10 000 datoru, kā arī citiem līdzekļiem, kuru iegādei, domājams, bija vajadzīgas prāvas finanses.

Lietuvas Valsts drošības departaments savā pārskatā norādījis, ka lielākos draudus nacionālajai drošībai pēdējā laikā rada kiberuzbrukumi, kas saistīti ar Krieviju, tostarp ar šīs valsts izlūkdienestiem un drošības dienestiem.

LA.lv