Pasaulē
Baltija

Lietuvā notiks referendums par dubultpilsonību0


Ilustratīvs foto.
Ilustratīvs foto.
Foto: LETA/Ieva Lūka

Lietuvas Seims pieņēmis lēmumu rīkot referendumu par dubultpilsonību 12.maijā – vienā dienā ar prezidenta vēlēšanām, vēsta parlamenta preses dienests.

Referenduma dalībniekiem būs jāatbild uz jautājumu, vai viņi piekrīt, ka dubultpilsoņi var būt personas, kurām ir tādu valstu pilsonība, kas atbilst eiroatlantiskās integrācijas kritērijiem. Eiroatlantiskās integrācijas kritēriji, kā arī konkrēts šādu valsts saraksts tiks noteikts ar likumu.

Balsotājiem būs jāpauž attieksme pret šādu valsts konstitūcijas 12.panta teksta redakciju: “Lietuvas Republikas pilsonību iegūst piedzimstot un saskaņā ar citiem konstitucionālajā likumā noteiktajiem pamatojumiem. Lietuvas Republikas pilsonis pēc izcelsmes, iegūstot konstitucionālajā likumā noteiktajiem Lietuvas Republikas izraudzītās Eiropas un transatlantiskās integrācijas kritērijiem atbilstošas valsts pilsonību, Lietuvas Republikas pilsonību nezaudē. Citos gadījumos Lietuvas Republikas pilsonis nevar būt vienlaikus arī citas valsts pilsonis, atskaitot konstitucionālajā likumā paredzētos izņēmumus. Pilsonības iegūšanas un zaudēšanas kārtību nosaka konstitucionālais likums.”

Pašlaik Lietuvas konstitūcija noteic, ka Lietuvas Republikas pilsonību iegūst piedzimstot vai citā likumā noteiktā ceļā un neviens nevar būt vienlaikus Lietuvas Republikas un citas valsts pilsonis, neskaitot atsevišķus likumā paredzētus gadījumus.

Attiecīgo konstitūcijas pantu var mainīt vienīgi tad, ja par to referendumā nobalso vairāk nekā puse balsstiesīgo Lietuvas pilsoņu.

12.maijā Lietuvā notiks arī prezidenta vēlēšanas un vēl viens saistošs referendums – par Seima deputātu skaita samazināšanu no 141 līdz 121.

LA.lv