Pasaulē
Baltija

Lietuvā par krāpniecību atkritumu apsaimniekošanas nozarē aizturēti astoņi cilvēki 0


Jūrmalā degušie atkritumi bijuši noslēgti blīvās ķīpās, kurām no ārpuses bijusi redzama lielākoties plastmasa, tekstila gabaliņi un mazliet gumijas, bet, kad ķīpas irdinātas, to iekšpusē atklāti arī nešķirotie atkritumi.
Jūrmalā degušie atkritumi bijuši noslēgti blīvās ķīpās, kurām no ārpuses bijusi redzama lielākoties plastmasa, tekstila gabaliņi un mazliet gumijas, bet, kad ķīpas irdinātas, to iekšpusē atklāti arī nešķirotie atkritumi.
Foto – Paula Čurkste/LETA

Starptautiskā izmeklēšanā Lietuvā un vēl vienā nenosauktā ārvalstī tiesībsargājošo iestāžu darbinieki par krāpniecību atkritumu apsaimniekošanas nozarē aizturējuši astoņus cilvēkus, pirmdien preses konferencē paziņojis Lietuvas Ģenerālprokuratūras Kriminālvajāšanas departamenta prokurors Vītauts Kukaitis.

Pēc viņa teiktā, kopējie šīs darbības apmēri naudas izteiksmē pārsniedz 500 000 eiro. Veiktas vairāk nekā 40 kratīšanas, aizturēti ne tikai Lietuvas, bet arī ārvalstu pilsoņi.

Otru valsti, kur norisinājusies nelikumīgā darbība, Lietuvas amatpersonas šobrīd neizpauž, atsaucoties uz izmeklēšanas interesēm.

Izmeklētāju uzmanības centrā ir Lietuvas un nenosauktās ārvalsts juridiskās vienības, kas tiesīgas izrakstīt dokumentus par atkritumu apsaimniekošanu, un fiktīvu darījumu shēmas, kas darbojušās visā šīs darbības jomas spektrā, sākot no atkritumu savākšanas un pārstrādes līdz izvešanai no valsts, norādījis Kukaitis.

“Astoņas personas tiek turētas aizdomās, ka organizētā grupā veikušas dažādas noziedzīgas darbības,” žurnālistiem sacījis Lietuvas kriminālpolicijas biroja priekšnieka vietnieks Andžejs Roginskis.

Lietuvas tiesībsargāšanas iestādes jau kopš 2014 pievērsušas uzmanību izlietotā iesaiņojuma apsaimniekošanai un izvešanai uz ārvalstīm. Izmeklēšana šai jomā tiek veikta par fiktīvām saimnieciskajām operācijām – krāpniecību un dokumentu viltošanu, kā arī amata pilnvaru ļaunprātīgu izmantošanu.

Kā norādīts kriminālpolicijas biroja paziņojumā, domājams, ka šī darbība nebūtu iespējama, ja par to nezinātu personas, kuru pienākums ir nodrošināt caurskatāmu atkritumu apsaimniekošanas nozares darbību, tādēļ iespējams, ka notikusi amata pilnvaru ļaunprātīga izmantošana iedzīvošanās nolūkos.

Kā pastāstījis prokurors Kukaitis, šai izmeklēšanā tiek izmantots Eiropas aizturēšanas orderis. Lietuvas kriminālpolicijas birojam palīdz Eiropas Savienības (ES) amatpersonas, un lietuvieši veikuši izmeklēšanas darbības ārvalstīs.

Saskaņā ar Lietuvas likumdošanu ražotājiem un importētājiem izlietotā iepakojuma apsaimniekošanas organizēšana jāuztic ražotāju un importētāju organizācijai vai arī jāiemaksā nodoklis tieši valsts budžetā, tādēļ izmeklēšana tiek veikta arī attiecībā uz budžetā iespējami neiemaksātajiem nodokļiem.

LA.lv