Foto – LETA

Lietuvā piemin 1991. gada janvāra notikumus
 0

Pieminot 1991. gada 13. janvāra traģiskos notikumus, Lietuvā šonedēļ atkal iedegsies atmiņu ugunskuri un svecītes skolu logos, tiks rīkoti dažādi to dienu atceres pasākumi.


Reklāma
Reklāma

 

TV24
Šoreiz “šefs” ir pielaidis kolosālu kļūdu. Vai Krievijas elite patiesībā gaida Putina nāvi? 41
RAKSTA REDAKTORS
“Šorīt viņi tur stāvēja vairāk nekā pusstundu, diskusijas bija skaļos toņos” – jautājam instruktoram, kuram no šoferiem šādā situācijā ir priekšroka 3
Veselam
8 veidi, kā bērnu izaudzināt par potenciālo psihoterapeita pacientu 18
Lasīt citas ziņas

Šajā dienā, mēģinot gāzt likumīgi ievēlēto Lietuvas varu, kas nepilnu gadu pirms tam bija pieņēmusi lēmumu par valstiskās neatkarības atjaunošanu, padomju karaspēka īpašās vienības uzbruka Viļņas televīzijas tornim, ar militāro tehniku iebrauca neapbruņotajā torņa aizstāvju pūlī un sāka šaut uz civiliedzīvotājiem, nogalinot 14 cilvēkus un ievainojot vēl aptuveni tūkstoti. Kopš tā laika ik gadu 13. janvārī Lietuvā tiek atzīmēta Brīvības aizstāvju diena.

Toreiz padomju armija ieņēma Lietuvas Televīzijas un radio ēku, Preses namu un citas stratēģiski svarīgas ēkas. Kad desantnieki pārtrauca Lietuvas radio un televīzijas pārraides, sāka darboties Kauņas radio un televīzija. Pateicoties lietuviešu nevardarbīgajai pretestībai, izdevās nosargāt seima ēku, ko sargāja desmitiem tūkstošu cilvēku, un saglabāt Lietuvas valstiskumu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Jau aizvadītajā nedēļas nogalē Viļņā norisinājās tradicionālais Brīvības aizstāvju dienai veltītais “Skrējiens pa dzīvības un nāves ceļu”. Šodien Viļņas televīzijas tornī pulcējas cilvēki, kas paši pieredzējuši toreizējos traģiskos notikumus. Seimā ar saviem jaunākās paaudzes kolēģiem tiksies fotogrāfi, videooperatori un žurnālisti, kas iemūžinājuši 1991. gada janvāra dienas.

Rīt paredzētas atvērto durvju stundas Lietuvas Genocīda upuru muzejā un Tuskulēnu memoriālajā kompleksā, kas veltīts PSRS VDK upuru piemiņai. Seimā notiks toreizējo parlamenta aizstāvju konference, vēlāk tās dalībnieki parlamenta ēkas vestibilā stāsies svinīgā godasardzē, bet ģenerāļa Jona Žemaiša Lietuvas Kara akadēmijas kursantiem tiks rīkots izglītojošs pasākums “Ko varam mācīties no 13. janvāra”. Cilvēki aicināti apskatīt parlamenta ēkā iekārtotās izstādes, noskatīties vēsturiskus videomateriālus, darboties bērnu zīmēšanas darbnīcās.

Vakarā pie Viļņas Televīzijas torņa un Nacionālā Radio un televīzijas ēkas tiks iedegti atmiņu ugunskuri, bet Neatkarības laukumā pie seima paredzēta Lietuvas atmodas kustībai – “Sajūdim” – veltīta stunda.

Piektdienas rītā Lietuvas skolu logos tiks aizdegtas svecītes. Skolotāji un skolēni aicināti iesaistīties akcijā “Atmiņa ir dzīva, jo liecina”, daloties domās par toreizējo notikumu nozīmi.

Lietuvas seimā 13. janvārī tiks pasniegta pērn iedibinātā Brīvības prēmija. Par pirmo tās laureātu kļuvis pazīstamais Krievijas cilvēktiesību aizstāvis Sergejs Kovaļovs. Vēlāk turpat paredzēta skolēnu tikšanās ar toreizējiem parlamenta aizstāvjiem.

Pusdienlaikā Viļņas Neatkarības laukumā svinīgā ceremonijā tiks uzvilkts Lietuvas karogs. Kritušo brīvības aizstāvju piemiņa tiks godināta Viļņas Antakalnes kapsētā, kā arī Alītas, Kauņas, Ķēdaiņu, Marijampoles un Roķišķu kapos. Vakarpusē Viļņas katedrālē sāksies piemiņas mise.