×
Mobilā versija
Brīdinājums +18.6°C
Viktors, Nils
Otrdiena, 19. jūnijs, 2018
14. janvāris, 2016
Drukāt

Lietuvā piemin 1991. gadajanvāra notikumu 25. gadskārtu

Foto - AFP/LETAFoto - AFP/LETA

Lietuva vakar pieminēja 25. gadskārtu kopš 1991. gada 13. janvāra traģiskajiem notikumiem, kad padomju karaspēka īpašās vienības uzbruka Viļņas televīzijas tornim, ar militāro tehniku iebrauca neapbruņotajā torņa aizstāvju pūlī un sāka šaut uz civiliedzīvotājiem, nogalinot 14 cilvēkus un ievainojot vēl aptuveni tūkstoti.

Toreiz padomju armija ieņēma Lietuvas Televīzijas un radio komiteju, Preses namu un citas stratēģiski svarīgas ēkas. Kad desantnieki pārtrauca Lietuvas radio un televīzijas pārraides, sāka darboties Kauņas radio un televīzija. Pateicoties lietuviešu nevardarbīgajai pretestībai, izdevās noturēt Seima ēku, ko sargāja desmitiem tūkstošu cilvēku, un saglabāt Lietuvas valstiskumu.

Kopš tā laika ik gadu 13. janvārī Lietuvā tiek atzīmēta Brīvības aizstāvju diena, bet šogad plaši atceres pasākumi sākās jau otrdien, kad Seima ēkā tika atklāta piemiņas plāksne ar brīvības aizstāvju zvēresta tekstu. Šo zvērestu pirms 25 gadiem parlamenta ēkā pieņēma pirmais atjaunotās neatkarīgās Lietuvas valsts vadītājs Vītauts Landsberģis un Aizsardzības departamenta vadītājs Audrjus Butkevičs. Plāksni iesvētīja mācītājs un padomju laika disidents Roberts Grigs, kas toreiz svētīja brīvprātīgos.

Otrdienas vakarā tika iededzināti atmiņu ugunskuri pie Viļņas televīzijas torņa, Neatkarības laukumā pie Lietuvas Seima, kā arī pie Lietuvas Radio un televīzijas ēkas. Pie televīzijas torņa no tūkstoš degošām svecītēm tika izveidots Brīvības eņģeļa tēls, bet Viļņas Sv. Jāņa baznīcā notika piemiņas koncerts. Viļņas katedrālē notika piemiņas mise.

Pie Seima ēkas skanēja leģendārā dziesma “Ņem manu roku, brāl, un nebaidies vairs”. Pieminot visu 13. janvāra upuru vārdus, kopīgais ugunskurs tika aizdegts ar katram tonakt bojāgājušajam veltītu lāpu. Ap ugunskuriem cilvēki pulcējas arī Klaipēdā un Kauņā, Vītauta Dižā kara muzeja skvērā un pie Kauņas tehnoloģiju universitātes. Trešdien rīta agrumā visā Lietuvā vienlaikus skolu un valsts iestāžu logos tika aizdedzinātas svecītes.

Prezidente Daļa Grībauskaite kopā ar Viļņas 13. janvāra skolas skolēniem Simona Daukanta laukumā pie prezidenta pils iededza vārdu “Brīvība”, bet Lietuvas nacionālais radio un televīzija pārraidīja īpašu programmu “Brīvības mācība”.

1991. gada janvāra notikumi tika pieminēti svinīgā Seima sēdē. Viļņas Neatkarības laukumā, klātesot valsts augstākajām amatpersonām, tika uzvilkts Lietuvas karogs, bet kritušo brīvības aizstāvju piemiņa godināta Viļņas Antakalnes kapsētā. Lietuvas valdība un Seima vadība tikās ar 13. janvāra upuru tuviniekiem un cilvēkiem, kas 1991. gadā cietuši no padomju agresijas.

Pieminot 25. gadskārtu kopš 1991. gada 13. janvāra traģiskajiem notikumiem Viļņā, pirmais atjaunotās neatkarīgās Lietuvas valsts vadītājs Vītauts Landsberģis vakar saņēma nevalstisko patriotisko organizāciju apbalvojumu – Brīvības zīmi. Šāda jauna godalga iedibināta, lai kompensētu Lietuvas Seima lēmumu nepiešķirt Landsberģim Lietuvas Brīvības prēmiju, kas ik gadu tiek pasniegta šajā dienā.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+