Pasaulē
Baltija

Lietuvā prasa apturēt Krievijas telekanāla “TVCI” retranslāciju 16

Foto EPA/LETA

Lietuvas Radio un televīzijas komisija (LRTK) ieteikusi uz mēnesi apturēt Krievijas telekanāla “TVCI” retranslāciju saistībā ar naida kurināšanu un dezinformācijas izplatīšanu šā telekanāla pārraidē.

“Nolēmām noteikt translācijas ierobežojumus uz vienu mēnesi, jo viņi bija ieradušies un atvainojās – uzskatām to par vainu mīkstinošu apstākli, un pārkāpums konstatēts pirmoreiz,” ziņu aģentūrai BNS trešdien sacīja LRTK priekšsēdētājs Edmunds Vaitekūns.

Šis komisijas lēmums vēl jāapstiprina Viļņas administratīvajai apgabaltiesai. Līdz šim komisija par līdzīgiem pārkāpumiem Krievijas telekanālu retranslācijas apturēja uz trim mēnešiem.

Šoreiz pārkāpumi konstatēti informatīvajā pārraidē “Notikumu centrā ar Annu Prohorovu”, kurā līdztekus citiem tematiem rādīts arī sižets par 1991.gada janvāra notikumiem Lietuvā. Kā atzinusi komisija, pārraidītā informācija bijusi vienpusīga un neobjektīva, tajā nomelnota Lietuvas valsts, neatkarības aizstāvji, viņu ģimenes un citi brīvības cīņu dalībnieki.

Norādīts, ka 29.martā uz komisijas sēdi ieradušies telekompānijas “TV CENTR” ģenerāldirektora vietnieks Antons Balašovs un starptautisko distribūciju nodaļas vadītājs Sergejs Pirijevs. Viņi izteikuši nožēlu par radušos situāciju, apliecinājuši vēlmi sadarboties un ievērot Lietuvas likumus, bet vienlaikus akcentējuši arī žurnālistu tiesības izteikt jebkādu viedokli un atzinuši, ka nevar garantēt, ka šāda rakstura informācija nākotnē neatkārtosies.

LRTK arī nolēmusi vērsties Aizsardzības ministrijas Stratēģiskās komunikācijas un sabiedrisko attiecību departamentā attiecībā uz Krievijas telekanāla “RTR Planeta” 16.marta raidījumu “Duelis. Vladimira Solovjova programma” pārraidīto sižetu, kurā Krievijas parlamenta apakšpalātas Valsts domes deputāts Vladimirs Žirinovskis noliedz bijušo padomju republiku tiesības uz patstāvību un neatkarību, kā arī sola ar spēka draudu palīdzību atjaunot bijušās Padomju Savienības robežas.

Saņemot atzinumus, tiks lemts par iespējamajām sankcijām.

Novembra vidū par kara, naida un nacionālo nesaskaņu kurināšanu komisija jau pieņēma lēmumu uz trim mēnešiem apturēt “RTR Planeta” retranslāciju Lietuvā. Šo ierobežojumu termiņš beidzās 21.februārī.

Saistītie raksti

Arī toreiz pārkāpumi tika atklāti programmā “Duelis”, kurā uzstājās Žirinovskis. “RTR Planeta” lēmumu pārsūdzēja Eiropas Komisijā (EK), kas februārī atzina, ka šis Lietuvas lēmums nav pretrunā ar Eiropas Savienības (ES) tiesību normām, jo pārraidē vairākām valstīm, tostarp Baltijas valstīm, tika draudēts ar okupāciju un karu. Krievijas Ārlietu ministrija kanāla retranslācijas aizliegumu dēvēja par “informācijas telpas cenzēšanu”.

Kopš Krievijas veiktās Ukrainas Krimas pussalas aneksijas Lietuvas mediju uzraugs kopumā noteicis ierobežojumus četru Krievijas telekanālu translēšanai. “TVCI” ir piektais kanāls, kam var tikt noteikts šāds aizliegums.

LA.lv